İşgalciler Kırım’dan Türkiye’ye doğrudan uçuş yasağını delmek istiyor

İşgalciler Kırım’dan Türkiye’ye doğrudan uçuş yasağını delmek istiyor

Rus işgali altındaki Kırım’a yapılacak doğrudan uçuşların uluslararası kanunlara aykırı olduğu biliniyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde “Ulaştırma Bakanlığı” çalışanları, Kırım’dan Türkiye’ye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne doğrudan uçuşlar için çeşitli mekanizmalar geliştirdiklerini duyurdu.

İşgal altındaki Kırım’daki sözde “Ulaştırma Bakanı” Igor Zaharov, uluslararası yaptırımların yarımadaya doğrudan uçuşları engellediğini savunurken şunları kaydetti: “Uluslararası direkt uçuşlar, yaptırımlar nedeniyle ve yabancılar, pasaportlarında Simferopol (Akmescit) sınır kapısı üzerinden uçuş hakkında iz bırakmaktan korktuğu için kapalı. Bu sorunun üstesinden gelmenin yöntemleri (üzerinde çalışıyoruz).”

Bilindiği gibi Rusya, Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için birkaç koldan faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede Kırım’a yabancı turistleri çekmek ve bu sayede uluslararası toplumda sözde Kırım’ın Rusya’ya ait olduğu imajını yerleştirmek için turizm odaklı hedefler geliştiriyor.

Hem Ukrayna hem de uluslararası teamüller nezdinde Kırım’a doğrudan Rusya üzerinden seyahat etmenin yaptırımı ve cezası bulunuyor. (qha)

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments