İŞ DEĞERLENDİRMELERİ YAMALI BOHÇA GİBİ… SENDİKA VE DERNEKLER KENDİNİZE GELİN…

İŞ DEĞERLENDİRMELERİ YAMALI BOHÇA GİBİ… SENDİKA VE DERNEKLER KENDİNİZE GELİN…

THY gibi siyasi yelpaze gereği değişen yönetimler nedeniyle çalışanların sorunları bir türlü bitmiyor. Bir yönetim geliyor ve mevcut dengeleri altüst ediyor. Tabii ki zaman içinde dengeler iyi kurulduysa…

THY ve Teknik AŞ’yi birbirinden ayırmayan biriyim. Her ne kadar farklı nedenlerle THY’nin içinde gerek sendikal gerekse yönetimsel değişiklikler yapılmış olsa da, bu değişikliklerin hiçbir fayda sağlamadığının yanı sıra iş barışını bozduğu ve çalışanları ayrıştırdığına şahit oluyorum.

THY’nin Teknik A.Ş’yi ayırıp ayrı bir şirket gibi göstermesinin ticari boyut açısından olma ihtimalini bir nebze anlayabiliyorum ama taşımacılık iş kolundan çıkartılıp bir başka iş koluna sokulmuş olmasını ve çalışanların iki ayrı sendika tarafından temsil edilir hale getirilmesinin mantıklı bir nedenini bulamadım.

Teknik AŞ’nin Sendikası Özçelik İş’in deneyimsizliği nedenli kötü bir toplu iş sözleşmesi süreci geçirildiği ve bu kötü toplu iş sözleşmesinden sonra Teknik A.Ş yönetiminin, bilinçli veya “ya tutarsa” mantığı ile toplu iş sözleşmesi kurallarını hiçe sayan GENELGE uygulamasındaki rezalet ve bilgisizliği unutmayalım.

Aslına bakacak olursanız Teknik AŞ’nin mevcut üst yönetimi de deneyimsiz kişilerden oluşuyor. İçlerinde sadece Ahmet Karaman’ın sektörel deneyimi mevcut. Ancak o da etliye sütlüye dokunmayan gamsız bir kişilik. Genel müdür yardımcılarından, Çakar lakaplı Bay Hüseyin, iş hayatında hangar dışına çıkmamış biri idi. (Şimdi çıkıyor mu bilemem) Bay Fazıl Çiftci’nin görevi, “az paraya çok iş yaptırmak” olduğundan işveren adına başarılı sayılabilir.

Müdür ve başkanları saymıyorum bile. Üsttekiler ne ki alttakiler ne olsun. (Az kalsın hakkını yiyordum bir kişi var. O da zaten kendini biliyor)

Geçen hafta Özçelik İş sendikası imzalı bir bilgilendirmeyi Airlinehaber de okudunuz. İyi niyetli yapılmış olduğunu düşündüğüm bu bildiri bence tutmayacak. Mutlaka birileri işin içine burnunu sokacak ve kayırmacı tutumlar sergilenecek.  Bekleyip göreceğiz.

PEKİ, BİZİM ZAMANIMIZDA İŞLER NASIL YÜRÜYORDU?

Geçmişini bilmeyen geleceğini şekillendiremez gerçeği ile önce sizleri zaman tüneline sokmak istiyorum. Bir zamanlar (1970 li yıllar) teknisyen işe girerken, diğer muadil okul mezunlarına (normal lise mezunları) nazaran otomatik olarak %25 fazla bir maaş skalası ile başlatılırdı. % 25 avantajla teknisyen kadrolarında çalışanlar, en az üç sene sonra lisans sınavlarına girip lisans aldıklarında, maaşları anında %40 avantaja dönerdi (Normal Lise mezunlarına göre) Bunların yanı sıra ikili vardiyalarda %30, üçlü vardiyalarda %60 vardiya primi alınırdı.  Yapılan her toplu iş sözleşmesinde alınan zamlar, hem kıdem ücretlerinde hem de iş tazminatı skalalarında aynen artış gösterirdi

Sonraları birileri bu kadro yapılanmasına bir dolu değişiklikler yaparak yamalı bohçaya çevirdiler. Her gelen sendika yönetimi kendine göre kadrolar ile oynayarak güya düzeltmeler yaptı. Ancak hiçbirisi zaman içinde oluşan teamüllere ve yurt dışı örneklerine göre değerlendirilmedi.

Sendikaların oy kaygısı nedeniyle, en çok delege çıkartabilecek konumda çalışanlar, hep en fazla iyileştirme yapılan bölümlerdi.

Sendikalar ikide bir kadro yapılanması ile oynar ve nalıncı keseri gibi kendine oy getirecek bölümleri kayırdıkça işveren hiç ses çıkarmazdı. Bu yapılanma ortaya şimdiki gibi bir hilkat garibesi çıkardı. Seneler önce yapılan toplu iş sözleşmesi taslağı üstünde yapılan oynamalarla daha da içinden çıkılmaz hale dönüştü.

Vergili ve vergisiz maaş skalaları tüm dengeleri altüst etti.  Bu iş değerlendirmesi skalalarına bir dokunuş da benim UTED başkanlığım sırasında geldi. Her zaman fikirlerinden faydalandığım eski UTED başkanları ve iş değerlendirmeleri konusunda uzman Mehmet Tuğriçeri ağabeyimiz ile birlikte haftalar süren bir teknisyen grup ve ücret skala çalışmaları yapmış ve bunu hem sendika yönetimine ve işverene sunmuştuk.

Şimdilerde de Teknik A.Ş deki mesleki dernekler belki de bu tür bir çalışmanın içine girmiş olabilirler ama ben duymadım.

Dernek yönetimi hem işveren hem de sendika arasında mekik dokumalı ve adeta bilirkişi gibi davranmalıdır. Çünkü onlar işin içinden gelmiş çalışanlardır. Bir nevi maçın içindeki oyunculardır.

Düne kadar THY’de çalışmak için özel havayollarından ayrılarak veya istifa ederek THY Teknik te çalışmak için gelen teknik elemanlar, son zamanlarda THY’den kaçar oldular. Acaba neden dersiniz?  THY üst yönetimi şunu bilsin ki, kaçan teknik elemanların tek derdi para değil. Huzur-Huzur-Huzur.

Hangarlarda huzur yok. Teknik A.Ş de nasıl bir denge var bilemem ama derhal Teknik A.Ş yönetimine neşter vurulmalıdır.

Defalarca yazdığım üzere, bir dernek yönetimi üyelerine yönelik, hem de toplu iş sözleşmesi dışında ve sendikaya rağmen %148 iyileştirme alabiliyorsa durup biz nerede yanlış yapıyoruz diye düşünmek lazım.

Son zamanlarda gözlemlediğim üzere, THY’deki dernekler maalesef yardım kuruluşları gibi çalışır olmuşlar. Tabii ki yanlış bir uygulama sayılmaz ama öncelik üyelerinin sorunlarında olmalı.

Sakın ola ki, Sefa bey sizin zamanlarınızda ki işverenler ile bugünküler aynı değil demeyin. Kafalarına yatmayan bir durum oluştuğunda dakikasında işten atıyorlar. Doğrudur ama bu yeni değil ki…

Bizim zamanımızda da işten atılmalar olurdu. Ancak atılan arkadaşlarımız hiç yalnız bırakılmazdı. Hiç unutmam, Orhan Tarınç ağabeyimizi (Allah sağlıklı ömür versin) sendikal faaliyetleri nedeniyle haksız yere işten atmışlardı.

Dernek olarak hem işsiz kaldığı üç aylık maaşını elden toplayıp kendisine vermiş, hem de işe geriye dönüş yaptırtmıştık. Onu işten atanlar, kendilerine göre ceza olarak verdikleri mağdur bırakmanın bir işe yaramadığını ve meslektaşlarının onun etrafında birleştiklerini ve karşılarında sadece Orhan Tarınç’ı değil, kemikleşmiş UTED yönetimi ve üyelerini görmüşlerdi. Sonunda,  zor da olsa, yanlıştan döndüler. Tarınç’ı tekrar işe alarak teknisyenlerle barış yapma yolunu seçmişlerdi.

Şimdilerde ise herkes yorumlarda atıp tutuyor ama işten atılanlar için maddi veya manevi yardım yapılıyor mu? Ben duymadım. Ki, olsaydı muhakkak duyardım. İnsan yapısı mı değişti de biz mi duymadık. Veya acaba biz aptal mıydık?

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığında gidiyorsunuz ama o yılanın bir gün sizi de sokmayacağı ne malum? Unutmayın ki, bin yaşasın dediğiniz yılan sizi soktuğunda, siz de “aç, biilaç” yalnız kalmaya mahkûm olacaksınız. Yazık ki, çok yazık.

Neyse o kadar çok yaşanmış anılar var ki…

İşte şimdilerde, Teknik A.Ş yönetimi ve sendikası yukarıda yazdığım ve üstünde birçok oynama yapılan iş değerlendirmesinin yamalı bohçaya dönmüş ve özünden uzaklaşmış uygulamasını kullanılıyor.

Özçelik İş sendikasına tavsiyem, şimdiden gelecek toplu iş sözleşmesi için çalışmalara başlamaları olacak. Tabii ki önce geçmiş toplu iş sözleşmelerini bulup, neyin neden ve nasıl değiştirildiğine bakmak lazım.

Kısaca; İşveren, Sendika ve dernekler olarak mutsuz bir grup yarattınız. Bu mutsuz toplulukla nereye kadar gidebilirsiniz ki?

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

62 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Structure
6 ay önce

Kaçabilen kaçıp kurtarsın kendini. Teknik a.ş de bir şeylerin düzelmesini hayal edenler oldukça “naif” kimseler. Pegasusun alım yapmasını bekliyoruz.

UTED
6 ay önce

UTED de tarihin ilk teknisyenini takmıs koluna gezdirip gezdirp duruyor adamcagızı. Ya bi rahat bırakın be. Utanıyorum sizin gibi derneğim oldugu için.

B1 B2
6 ay önce

Dernek bu sene nerede iftar verecek acaba? Önemli olan bu. Ne gerek var bu konulara.

Yükseliş Çelik iş
6 ay önce

Abi kimsenin umurunda değil biz istifa ettik ettiğimizle kaldık işte diğer birimden arkadaşlara söyledim ne oldu ki niye istifa ettin diyorlar adamların dünyadan haberi yok yada umurunda değil neyse bir halt olmaz bu korkak toplulukla kendini yorma abi sende böyle gider burası

ayaz
6 ay önce

Hadi onların haberi yok ya gazcılara ne demeli erkeğiz diye dolaşıyorlar içeride utanmazlar akıllı olun birdaha kimsenin gazına gelmeyin

etipuflar
6 ay önce

Saw da millet dümbelek çalıp şarkılar söylüyorlar yazık çok şey yazardım fakat karakter sınırına takılır

abc
6 ay önce

Çakar lakaplı Bay Hüseyin insanlara neden istifa ediyorsunuz diye sorup duruyor.Hala anlayamadığı ne ? Gerçi son çıkan şalteri indirsin diyen de Bay Hüseyindi değil mi ? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

SAW Technic
6 ay önce
Reply to  abc

Hala neyi anlayamamış ki yaklaşık 4 yıl önce SAW a 2 E.K. geldi ne olduysa ondan sonra oldu, sistem EK leri kabul etmedi

Takeoff
6 ay önce

İstifa etmiş biri olarak kafam mükemmel rahat. Kaygılarım stresim yok. Mobbing yok. Hükümetin adamları değişmediği sürece THY de çalışmam. İstif eden hiç bir arkadaşımında çalışacağını düşünmüyorum. Hakkımı o yöneticilere helal etmiyorum

Uçanbeygirmühendisi
6 ay önce
Reply to  Takeoff

Hava atma eziklere la şakir

Radom
6 ay önce

UTED den bir şey beklemek saflıktır. Sendikaya gelince ne için buraya getirildilerse onun gereğini yapıyorlar. Evet mutsuz bir guruh ortaya çıkardılar. Ve bir gun bunun bedelini de ödeyecekler.

Hatçı
6 ay önce

Ya arkadaş 2014 yılında Hat bakım olarak THY AO da iken TÜM HAK VE BORCLARIMLA Teknik AŞ ye geçirildim. Ama bedense PASS binerken ben bi anda R5 oldum. AO R4 oldu. BORCLARIM GEÇTİ. AMA HAKLARIM O TARAFTA KALDI.

husnu
6 ay önce
Reply to  Hatçı

tek derdin bu olsun.

HÜsniye
6 ay önce
Reply to  Hatçı

Evet keşke tek derdim bu olsa ama değil. Zaman geçtikçe makas açıldı. Onlar iyileştirme aldılar ben alamadım. Onların tisi bizimkinden daha iyi oldu. Havacıyken Bi anda metalci oldum cıktım. Ama bırclarımda bişey değişmedi. Hepsi oldugu gibi geçti.

Hatçı ya
6 ay önce
Reply to  Hatçı

Tüm haklarınla geçtiğin için mahkemeye gitsen kazanırsın ama gidemezsin. Türkiyede hak ararsan işinden ekmeğinden olursun. Burda sendika siz ve sizin gibiler adına mahkemeye dava açmalı.Ama bu sendikada öyle bir g.t yok ki.

Çok yaşa Sefa başkan
6 ay önce

Abi aslında Teknik AŞ nin başına senin gibi bir Gn Md lazım

Ne desek boş
6 ay önce

Havacılık şubesinin deneyimsiz olması birşey ifade etmiyor taslak işveren ve Çelik- iş arasında yapıldı iyi niyet yok birde o sözleşmede başından sonuna kadar Çelik iş sözleşmeli avukatıda vardı, ve o avukat Çelik iş ile genelge mağdurlarından yüzde on alan kişi yaklaşık 8-10 milyon lira.para nasıl paylaşıldı muamma.Dernek müdahil olamıyor 2. başkanı zorla emekli ettiler muhasebe uzmanı kişi tarafından. Anti demokratik ortam var maalesef.3 yolluk sözle yapan acemi değil yandaş sendika milli imiş! Sefa Bey eskidende yetkisiz lisanslı vardı ancak o yönetim bunların yaptığını yapmadı, çünkü onlar demokrat idi kanuna saygısı vardı. Yargıtay kararına uymayan kişilere yaptırım yok, madem vermeyecektin neden… Devamını oku »

Ne desek boş
6 ay önce
Reply to  Ne desek boş

İmla hataları var kusura bakmayın sabahın erken saatinde yazdım.