İran’dan 2 Bin Charter Uçuş Başlıyor

İran’dan 2 Bin Charter Uçuş Başlıyor

İran Sonunda Onay Verdi: 2 Bin Charter Uçuşu Başlıyor

Türkiye’nin uzun zamandır uğraştığı İran’a turizm çıkarması meyvelerini verdi. İran’da 10 otel açılmasını isteyen sektör adına konuşan Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, “Ekim sonuna kadar 2 bin charter uçuşuna onay verildi” dedi.

Çalışmalar İlk Meyvelerini Verdi

Türkiye’nin uzun zamandır uğraştığı İran‘a turizm çıkarması sonunda meyvelerini verdi. Her alanda  turizm ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan 2 ülke gerçekleştirilen temaslar sayesinde 2 önemli kazanım elde edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’la beraber hafta içinde İran‘a giden heyette yer alan Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy iki ülke arasındaki yeni gelişme hakkında bir grup gazeteciye değerlendirmeler yaptı. Ersoy, Türkiye olarak 40 senedir ambargoda İran‘ı yalnız bırakmadıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Ticaretin risklerini de üstlendik. Avrupa ve ABD sırtını döndü. Ama ambargo kalkınca hemen geldiler. ABD ve AB’li malını satmaya geliyor. Son görüşmelerde olumlu adımlar atıldı. Burada daha olumlu turizm olacağını düşünüyorum”

1 Milyon İranlı Turist Bekliyoruz

İran’da 10 otel açılmasını ve İran’ın yatırımcısına ihtiyacı olduğunu aktaran Ersoy şunları dile getirdi:

“Görüşmelerde ikinci bir talepleri de; tek taraflı turist hareketi yerine, Türkiye’den de İran’a turist gitmesine yönelik oldu. Türkiye olarak bizler de uçakların engellenmemesi gerektiğini söyledik. Ekim sonuna kadar 2 bin charter uçuşuna onay verildi. İlk defa kağıda döküldü. Tarifeli dışında 2 bin tane de oradan gelecek. Bu karşılıklı olarak mayıs-ekim döneminde 4 bin uçuş anlamına gelir. Tarifeli ile birlikte 6 ayda 1 milyon İranlı turistin gelmesini bekliyoruz”

Ersoy, ayrıca İran’ın hizmet sektöründe geride olduğuna dikkat çekerek, “İran‘da eğitim eksikliği de var. Sıfırdan bunu kurmaları uzun süreç alacaktır” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.