İran’da düşen Türk uçağının pilotu 34 bin feet’e alçalmak için izin istemiş

İran’da düşen Türk uçağının pilotu 34 bin feet’e alçalmak için izin istemiş

İran’da düşen Türk uçağının pilotu Melike Kuvvet, son kez İranlı Rezai isimli kontrolörle konuşup 34 bin feet’e alçalmak için izin istemiş.

İran’da düşen ve 11 kadının yaşamını yitirdiği jetin sahibi olan MC Havacılık’ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, düşen uçağın kokpitiyle İranlı hava trafik kontrolörü arasında geçen konuşmayı anlattı.

“SON OLARAK İRANLI REZAİ İLE GÖRÜŞTÜ”

Deliroğlu, “Pilotumuz son olarak Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor. Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, sonrasında ise 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor” dedi.

34 BİN FEET’E DÜŞMEK İÇİN İZİN İSTEMİŞ

İşte Demiroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

Pilotumuz son olarak Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek istiyor. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor.

“ACİL İNİŞ TALEP ETTİ”

Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, sonrasında ise 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor. 32 bin feet yükseklikten 12 bin feet yüksekliğindeki dağa çarpana kadar dik bir şekilde düşüyor. Pilotlarımız herhangi bir arıza bildirmiyor. Acil iniş talep etmiyor. Neden kaza oldu bilmiyoruz ancak basınçlama ile ilgili bir sorun yaşanmış ve irtifa düşürülmüş olabilir. Şu an için bir şey söylemek imkansız.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör