İran, Son 20 Ayda 60 Uçak ve Helikopter Satın Aldı

İran, Son 20 Ayda 60 Uçak ve Helikopter Satın Aldı

İran Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammed Muhammedi, son 20 ayda 60 adet uçak ve helikopter satın aldıklarını açıkladı. ABD yaptırımlarına rağmen ülkenin havacılık envanterine dahil edilen ekipman hakkında bilgi veren Muhammedi, havacılık sektöründe çalışmaya başlayan uçak sayısının 30 olduğunu belirtti. İran, yaptırımlar nedeniyle ithalat zorlukları yaşasa da bu sorunu aşmak için çaba sarf ediyor.

İran Yol ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammed Muhammedi, son 20 ayda 60 adet uçak ve helikopter satın aldıklarını söyledi.

“Entekhab” haber sitesine göre Muhammedi, ABD yaptırımlarına rağmen son dönemde ülkenin havacılık envanterine dahil edilen ekipman hakkında bilgi verdi.

Muhammedi, “Dünyada en güvenilir taşımacılık sektörü hava taşımacılığıdır. Maalesef biz bu alanda yaptırımlarla karşı karşıyayız.” dedi.

Son 20 ayda 60 uçak ve helikopter satın alındığını kaydeden Muhammedi, alınan uçaklardan 30’unun havacılık sektöründe çalışmaya başladığını belirtti.

Ülkedeki ortalama uçak yaşını 26 yıldan 20’ye düşürmeye çalıştıklarını dile getiren Muhammedi, 1000’den fazla uçak parçasını da ülkede ürettiklerini ifade etti.

İranlı yetkili, ülkede 139 uçağın ise kullanılamaz halde hangarlarda bekletildiğini kaydetti.

Muhammedi, satın alınan uçak ve helikopterlerin net sayısı hakkında ise bilgi vermedi.

İran, ABD yaptırımları nedeniyle bazı malların ithalinde zorluk yaşıyor. Tahran yönetimi, bu sorunu yaptırımları delerek çözmeye çalışıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Gericiliğe,yobazlığa ,kutsal değerleri çıkar için kullanmaya para,koltuk,makam,güç için bu kadar çok düşkün olacağınıza medeniyete,çağdaşlığa,eğitime,bilime,insana değer ve önem verseydiniz,yetişmiş,kültürlü,bilgili aydınlarınızı katletmeyip,elinizden kaçırmasaydınız elin adamına böylesi muhtaç hale gelmezdiniz o yüzden bu kafayla daha çoook uçak hangalarda bekler,ambargo altında olursunuz…