İran Dışişleri Bakanı Beyaz Saray'ı Açıkça Uyardı: İsrail'e Karşılık Veririz

İran Dışişleri Bakanı Beyaz Saray’ı Açıkça Uyardı: İsrail’e Karşılık Veririz

İsrail ve İran arasındaki tırmanan gerilim, İsrail’in hamlesi beklenirken, bölgedeki durum giderek daha gerilimli bir hal alıyor. Gazze’yi aylardır bombalayan ve binlerce Filistinliyi katleden İsrail ile Şam’daki iki İranlı generalin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından İran’ın İsrail’e yönelik onlarca füze ve İnsansız Hava Aracı (İHA) göndermesi gerilimi artırdı.

İsrail ve ABD medyası, İsrail’in İran’a karşılık vermeye hazırlandığını yazarken, yetkililer de saldırı mesajları vermekte. İran ise olası bir saldırıya karşı hazır olduğunu duyururken, bu kez daha “süratli” bir karşılık vermeye hazır olduklarını açıkladı.

İsrail televizyon kanalları, Savaş Kabinesi’nin İran’ın hava saldırısına “açık ve etkili” şekilde karşılık verme kararı aldığını iddia ediyor. İsrail’in İran’a vereceği “yanıtın” bölgesel bir savaşa sebep olmaması ya da İran saldırısına yardımcı olan koalisyonun parçalanmaması hedefleniyor. İsrail’in ABD ile eylemlerini koordine etme niyetinde olduğu belirtiliyor.

İsrail Hava Kuvvetleri, muhtemel bir saldırı için hazırlıklarını tamamladığını açıkladı. İsrail’in İran’a yönelik “sınırlı” bir saldırı planladığı belirtilirken, ne şekilde bir saldırı olacağına dair detaylı bilgi verilmedi. Ancak suikast operasyonları veya geniş çaplı bir elektronik saldırının da mümkün olduğu ifade edildi.

İran’ın tepkisi de sert oldu. Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın bir sonraki eyleminin kesin, hızlı ve kapsamlı olacağı konusunda Beyaz Saray’ı uyardıklarını açıkladı. İran, İsrail’in Şam’daki konsolosluk binasına saldırısının “meşru müdafaa” kapsamında gerçekleştirildiğini savunuyor ve olası bir İsrail saldırısına hazır olduklarını belirtiyor.

İsrail ve İran arasındaki gerilim, bölgede tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor. Her iki taraf da karşılıklı tehditler savururken, uluslararası toplum bu durumu yakından izliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir