İran ABD’ye ait insansız hava aracını düşürdü

İran ABD’ye ait insansız hava aracını düşürdü

İran Devrim Muhafızları Ordusu ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait ‘casus’ insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü duyurdu.

Devrim Muhafızları’na ait internet sitesi Sepah News’te yapılan açıklamada İHA’nın Umman Körfezi’ne kıyısı olan Kuhmubarek kenti sahilinde İran hava sahasına girdiği sırada vurulduğu kaydedildi.

İran devlet haber ajansı İRNA da bilgiyi doğrulayarak uçağın ABD’ye ait ‘RQ-4 Global Hawk’ tipi İHA olduğu bilgisini paylaştı. Söz konusu uçak yüksek irtifadan yer yüzünü fotoğraflamak için kullanılıyor.

ABD, “İran hava sahasında uçan uçağımız yok”

Diğer yandan Amerikan ordusu kendilerine ait insansız hava aracının İran hava sahası içerisinde vurulduğu bilgisini yalanladı.

Ordu sözcüsü Bill Urban, “Bugün İran hava sahasında görev yapan ABD’ye ait bir uçak yoktu.” açıklamasında bulundu. Daha sonra ABD’li bir yetkinin yaptığı açıklamada insansız hava aracının Hürmüz Boğazı üzerinde uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü doğruladı.

Tahran ile Washington arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından gün geçtikçe geriliyor. ABD, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken Tahran tüm suçlamaları reddediyor.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
komsu

sayin modarator amerikanin ne isi var iran sinirinda ! amerikan iha tecavüzünün elbetteki bir karsiligi olacak! korkak bir irk her zaman haince savasan bir devlet icin irani suclu gösterir gibi başlık atmanızı pek uygun bulmuyorum. iran haber kanallarinida takip etmenizi şiddetle oneririm sonucta iran bizim.komsumuz!!!

amede

ne uluslararasi sahaymış arkadas! hepsi bu katil amerikaya mi ait ne halt arıyorsunuz !!!