featured

İngiltere’nin Yeni Hidrojen Yakıt Pili Tesisi…

 

Tesisin faaliyete geçmesinin ardından, havacılık endüstrisinde hidrojen yakıt teknolojisine öncülük etmesi için 11 milyon Sterlinlik yatırım yapılıyor.

Hidrojen inovasyon firması HyPoint, bugün Birleşik Krallık’taki yeni Ar-Ge ve üretim tesisini açtı. Şirket, sürdürülebilir havacılıkta yeni bir sıfır emisyonlu havacılık ağının parçası olup bu sektörde daha da ilerlemeyi amaçlamaktadır.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında HyPoint firması, NASA ödüllü yakıt hücresi teknolojisinin turbo hava soğutmalı hidrojen yakıt hücresi sisteminin çalıştırılabilir ilk prototipini ortaya çıkardı. Şirket, net sıfır ekosistem, sıfır emisyonlu uçuşları hedefliyor.

Testlerin ardından HyPoint, turbo hava soğutmalı hidrojen yakıt hücresi sisteminin bir kilogram başına 2.000 Watt’a kadar ulaşabileceğini kanıtladı. Bu rakam, standart hidrojen yakıt pili sisteminin ağırlık/güç oranının üç katından fazladır. Ek olarak, enerji yoğunluğunun kilogramı başına 1.500 Watt-Saat’e kadar güç sağlayacaktır. Bu faktör, havada daha uzun yolculuklar yapılmasına imkan verecektir.
HyPoint bugün İngiltere’nin Kent ilçesinde bulunan Discovery Park’taki yeni tesisinin kurdelesini kesti. On yıl içinde, HyPoint 100’den fazla çalışanı işe almayı ve 100 Megavatlık tesis kapasitesine sahip olmayı bekliyor.

Kent Discovery Park, on yıldan fazla bir süredir Pfizer dahil olmak üzere yüzlerce başka bilim ve teknoloji devine ev sahipliği yapıyor. Şimdi park, başka bir heyecan verici yeni programa ev sahipliği yapıyor.

HyPoint’in araştırma laboratuvarları ve üretim tesisleri Discovery Park’ta göreve devam ederken ayrıca, Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki meslektaşlarıyla da işbirliği yapacak.

Kuruluşta bazı önemli ortaklar var. Eski Amazon Prime Air Başkan Yardımcısı Gur Kimchi, projeye geçen yıl danışman olarak katıldı. Ayrıca, Piasecki Aircraft Corporation geçen yaz bir ortak olarak eVTOL’ler için hidrojen yakıt hücresi sistemleri sağlamak üzere işe soyundu.

Ayrıca British Airways’den United Airlines’a kadar ticari havayollarının yeşil çözümler için güvendiği ZeroAvia, HyPoint ile yakın bir şekilde çalışıyor. Geçen yıl ilk hidrojen-elektrikli hibrid sivil uçak uçuşunu başarıyla tamamlayan ZeroAvia, ilk hidrojen yolcu uçuşunu 2024’te gerçekleştirmeyi planlıyor. ZeroAvia, HyPoint gibi İngiltere’de bir Ar-Ge tesisine sahip. Şirket yakınlarda başka bir hidrojen gücüne sahip olmaktan memnun ve HyPoint ile ZeroAvia enerji santralleri için hidrojen yakıt hücreleri geliştirmek için çalışıyor.

Birleşik Krallık’ın yeni nesil havacılık ve uzay teknolojisinde liderlik etme hedeflerini ve yeşil hava taşımacılığı yöntemlerini geliştirmek için 300 milyon sterlinlik (400 milyon dolar) bir yatırım planını açıkladı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Trudy Harrison bugün şunları söyledi : “HyPoint, memnuniyetle karşıladığımız türden bir vizyoner teknoloji şirketidir. Bu hükümet iddialı bir Jet Zero Stratejisi geliştiriyor ve hidrojenin endüstriyi karbondan arındırmada oynayabileceği rolün farkındayız.”
İngiltere hükümeti , 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefinin bir parçası olarak dünyanın ilk sıfır emisyonlu uzun mesafe yolcu uçağını üretmek istiyor . Böylece HyPoint’in girişimi ülkenin bu yaklaşımıyla örtüşüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir