İngiltere’nin Siber Silahı, Füze ve Jetleri Etkisiz Hale Getirebiliyor

İngiltere’nin Siber Silahı, Füze ve Jetleri Etkisiz Hale Getirebiliyor

İngiltere istihbaratı, siber savaş çalışmalarında ‘daha önce hiç kullanılmayan silahlar’ geliştirdiğini duyurdu.

Siber savaşa yatırım yapan İngiliz istihbaratı ‘daha önce hiç kullanılmayan silahlar’ geliştirdi. İngiliz Parlamentosu’nun MI5, MI6 ve GCHQ’nin istihbarat ve güvenlik faaliyetlerinden sorumlu komitesinin (ISC) sunduğu yıllık raporda, İngiltere’nin siber savunma çalışmalarının planlanandan daha hızlı ilerlediği belirtildi.

İngiltere’nin iletişim istihbaratından sorumlu kurumu GCHQ, yeni siber silahları için “Daha önce hiç kullanılmayan, devletlere karşı mücadelede en üst teknolojiye sahip siber olanaklar” dedi. İngiltere dijital altyapısını koruma altına alırken diğer devletlere saldırabilmek amacıyla emrinde yüzlerce üniformalı hacker da çalıştırıyor. İngiltere’nin gizli siber savaş harcamalarının en az 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

The Times gazetesinin haberine göre siber silahların ayrıntıları paylaşılmadı ancak geliştirilen teknolojiler arasında başka ülkelerin savaş uçaklarının, gemilerinin ve füze sistemlerinin çalışamaz hale getirilmesi, cep telefonlarındaki bilgilere erişim veya telefonların hafızalarının silinmesi gibi özellikler var. ‘Dünyaya zarar veren’ siber silahlara örnek gösterilen virüslerden biri Stuxnet. ABD ile İsrail’in geliştirdiği düşünülen virüs, İran’ın uranyum geliştirme programını hedef almıştı. (YeniŞafak)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments