B737 kargo uçağı okyanus tabanından çıkarıldı - Airline Haber

B737 kargo uçağı okyanus tabanından çıkarıldı

NTSB-Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, TransAir’in Boeing 737-200 kargo uçağını Hawaii’nin hemen kıyısındaki okyanus tabanından çıkardı. Tam olarak dört ay önce düşen kargo uçağı, okyanus yüzeyinden 106-137 metre arasında bir okyanus rafında duruyordu. Uçağı kurtarma işlemi Ekim ayı boyunca devam etti.

Bir hava kazası soruşturmasında kazayı yapan uçağa sahip olmak büyük bir nimettir. Uçağın kara kutularına (FDR ve CVR) ve uçak parçalarına sahip olmak, araştırmacıların düşen bir uçağa tam olarak ne olduğunu tespit etmelerine yardımcı olacaktır.

Başlangıç olarak, bir araştırma gemisi ve bir mavna, California’dan Honolulu’ya seyahat etti. 12 Ekim’de Honolulu’daki limandan ayrıldı ve adadan çok da uzak olmayan enkaz alanına geldi. Geminin uzaktan kumandalı denizaltı aracı, motorları ve iniş takımlarını kayışlarla bağladı ve sudan çıkardı. Çıkarılan parçalar kıyıya götürüldü.

Ertesi gün, ön gövde bölümünü kurtarmak için geri döndü. Bu parça yaklaşık 11 metre uzunluğunda ve yaklaşık 7.000 kilogram ağırlığındaydı. Ön gövde 20 Ekim’de çıkarıldı, 2 gün sonra kıyıya getirildi.
Son olarak, gövdenin arka kısmı kurtarıldı. Bu, birkaç nedenden dolayı en zorlu kısmı idi. Arka gövde vekanatlar yaklaşık 22.000 kilo ağırlığındaydı. Bununla birlikte, 4 kargo konteyneri de arka gövde içindeydi ve kurtarılacak ağırlığa ekstra 5.400 kilo ekledi.

Kuyruk ve kanatlar, gövdenin arka kısmına bağlı olduğu için yüzeye çıkarılırken dağılmaması için işlemin yavaş ve dikkatli bir şekilde tamamlanması gerekiyordu. Parça 30 Ekim’de okyanustan çıkarıldı ve bir gün sonra karaya getirildi.

Tabii ki, araştırmacılar esas olarak gövdeyi ve kara kutuları kurtarmakla ilgileniyorlardı. Yine de, sigorta şirketi faturayı ödediği için, kazada kaybolan kargoların da bir kısmı çıkarıldı.
Gövde, kalacağı Hawaii’de araştırılacak. Motorlar mavnaya yüklenerek ABD anakarasına götürülecek.

Anakaraya varınca, araştırmacılar olayda rol oynayıp oynamadıklarını belirlemek için motorları parçalara ayıracak. Kara kutular ise Washington’da NTSB laboratuarında analiz edilecekler.
NTSB, soruşturmanın önümüzdeki bir veya iki yıl içinde tamamlanacağını tahmin ediyor.

Trans Air 2 Trans Air 1 Trans Air denizde Trans Air 3

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

YENİ NESİL MALZEMELERDE TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ İMZASI

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.