İLKER AYCI’YA AÇIK MEKTUP

İLKER AYCI’YA AÇIK MEKTUP

İLKER AYCI YA AÇIK MEKTUP

Sayın İlker Aycı,

Hatırlarsanız Geçtiğimiz Genel Kurul Toplantısında hissedarlardan Sayın Sefa İnan, Şirkette 2006 dan beri yapılan Yönetici Mali Mesuliyet Sigortasını gündeme getirmişti. Kanaatime göre, Sefa bey, toplantıda özellikle teknisyenlerin hakkı olan 5.000 TL prime odaklandığı için sorduğu birçok sorudan biri olan bu soruya tatmin edici bir cevap alamamış olmakla birlikte, konu üzerinde fazla ısrarcı olmamıştı. Bunun üzerine ben söz alarak, şirketin bir sürü batak parası olmasına rağmen bu sigortaya neden rücu etmiyorsunuz? Madem rücu etmeyecektiniz, neden 10 yıldır sigorta ödüyorsunuz? Şirket zararlarını bu yönüyle incelediniz mi? diye sormuştum.

Coşkun Bey bu soruma verdiği cevapta, lafı eveleyip geveleyip; ”Bu sigorta sayesinde, karar verirken yönetici olarak, kendimizi daha rahat hissediyoruz bu yüzden sigorta yaptık.’‘şeklinde lakayd bir cevap vermişti.

Oturumun sonunda siz beni Müfettişlik yapmakla itham etmiştiniz ve ben makamınıza olan saygımdan dolayı konuyu daha fazla uzatmamıştım. Şimdi sizi bilgilendirmek ve uyarmak benim görevim olduğu için size bu mesajı yazıyorum.

Genel Müdür Mali Yardımcınız Coşkun Kılıç, 2006 da THY ye gelir gelmez yaptığı ilk işlerden biri milyonlarca dolarlık zarar tespiti yapılan Finansman Teftiş Raporunu örtbas etmek, diğeri de bu mali mesuliyet sigortasının yapılmasını sağlamak olmuştur.

Nitekim bu sigortayı yaptırdıktan sonra, kendisini çoook! rahat hissederek, görevini adeta ihmal etmiş; Yurtdışı ofislerdeki batak paraları takip etmemiştir.Özellikle,Fetöcü örgütlenmenin yaygın olduğu Afrika ofisleri (Örnek:Kenya Nairobi ofisinde Fetöcü acentaya kaptırılan 600.000 USD. Parayı batıran müdür Mevlüt Kayar, önce Şikago Müdürü, sonra da Satış Başkan Yardımcısı yapıldı. 17-25 olayından sonre Fetö temizliğinde, şirketten atıldı, Keza Sudan’daki SUDETÜRK acentası da aynı şekilde.) başta olmak üzere, satış ofislerinin gelir ve giderlerinin takip ve kontrolünü zaafiyete uğratmıştır.

Kendisi meslekten müfettiş olduğu için mevcut Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin dejenere edilmesi görevi de bu arkadaşa verilmiş olup, bu görevini de başarıyla yerine getirmiştir. Daha sonra Teftiş Kuruluna Başkan olarak atanan Orhan İKİZ döneminde de THY Teftiş Kurulu adeta iptal edilmiştir.

Beni yazdığım ve soruşturma talep ettiğim Amsterdam Raporu nedeniyle Teftiş Kurulundan uzaklaştıran ORHAN İKİZ, görev yaptığı süre zarfında yolsuzlukları soruşturan değil, örtbas eden bir kurul oluşturmuştur. Tecrübeli müfettişleri işten atarak ya da başka ünitelere uzman olarak atayarak, kendisi gibi Müfettişlik eğitim ve formasyonuna sahip olmayan bir sürü torpilliyi sınavsız müfettiş yapmıştır.Turist rehberini bile!

THY Yönetimine buradan sesleniyorum. Bu Coşkun KILIÇ , Orhan İKİZ ve benzerlerini, işten atmak için elinizde onlarca sebep var. Lütfen bunlara hiç bir ödeme yapılmasın. Önce, şirkete verdikleri zararlar tespit edilsin, hesaplansın ve alacaklarından mahsup edilsin. Benzer durumda olanlara, yani haklarında ağır şüphe ve somut kanıt olanlara da aynı yöntem uygulansın.

2003 yılında şirkete yıllarını vermiş emektar personel hem işten kovulmuş ve hem de sudan sebeplerle, tazminatlarına aylarca el konulmuştu.Yıllarca mahkemelerde süründürüldüler. Şimdi on katı yüzkatı şüphe var, şüphenin de ötesinde tespit edilip bir kenarda bekletilen dosyalar var, ama takip yok, hesap sorma yok.

Ayrıca, bu kişilerle sakın ikale sözleşmesi yapılmasın.Çünkü sonradan ortaya çıkacak zararları rücu etme imkanı ortadan kalkacaktır.

Saygılarımla..

Bilal YILDIZ

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

48 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Eksik
4 yıl önce

Sn Ayci daha nice ornekleri var Orhan Ikiz in feto orgutu ve uyelerini korumaya yonelik. Fetö cü thy persoenline acilan sorusturmalari karartmaya yonelik ayarlanmis mufettislerle ilgili Muduru gorevden alma/downgrade iletehdit ettirmistir. Sorusturma dosyalarinda ozet rapordaki müeyyide (is akdi feshi varsa) sayfasini Temel kotil in onayindan sonra degistirip akabinde Pazarlama satis genel mudur yardimciligi ve diger birimlere gondermesi ve bunlara dahil niceleri. Ltf son personel sorusturmalarini kontrol edin altinda ne pislikler var gorun. Suanda Orhan beyi kollayana ve odene ucretten dolayi hakkimi helal etmiyorum ltf bunu arastiriniz.

Anonim
4 yıl önce

bu batak paralar toparlanabilse herhalde zararın büyük kısmı kapanmış olurdu.Sorumlulardan mutlaka hukuk yoluyla hesap sorulmalıdır.Çünkü THY kimsenin babasının şirketi değildir.
Ama birçok yönetici sorumluluğunu yerine getirmiyor.

fetöçetesi
4 yıl önce

Adamı fetöcüler işten attı. Onu işten atanlardan bazıları 17-25 den sonra fetöcü oldukları için THY den uzaklaştırıldılar. Umarım diğerleri de bu temizlikde defolup giderler.

!!!
4 yıl önce

adam hepsini mahkemeye verdi sanırım davalar hala yargı aşamasında ve mahkemeye verseydi,suç duyurusunda bulunsaydı vs diyenler, thy yönetimi özellikle de hamdi döneminde ve temel efendinin de bilgisi dahilinde hakim,savcı,emniyet müdürü vs çocuklarını işe neden aldılar sizce? bu ülkenin ve bu şirketin bu hale gelmesinin en büyük sebebi iktidardır gerisi boştur!

çaylak ilker
4 yıl önce

İlker havadan paraşütle indi , dokunmayın havasını atsın. sene sonunda şirketi batırınca nasılsa hesap da vermez Cumhur babası gibi

balzac
4 yıl önce

Burada sahte nicklerle edepsizlik yapanlar! Balzac sizi tarif etmiş. Önce okuyun, sonra da kendi kendinize sorun, Ben bu atmosferin havasını neden kirletiyorum? diye.
“İnsan, göre göre kötülüklere alışır, yapılanları boş verir. Önce yapılan kötülükleri onaylamaya başlar, Hiç durmadan utanç verici ve sonu gelmeyen uzlaşmalarla lekelenen ruh; zamanla pörsür, asil düşüncelerin zembereği paslanır, bayağılığın zıvanaları yıpranır ve kendi kendine dönüp durur. Karakterler gevşer, yetenekler yozlaşır…”

KİNSAŞA
4 yıl önce

BENİ UNUTMAYIN! BENİ DE İNCELEYİN!

rezillik!
4 yıl önce

Şu yorumlara bakarmısınız? Adam fetöcüleri, yolsuzluk yapanları, örtbas edenleri başkana şikayet etmiş. Bu gizli fetöcüler de utanmadan sıkılmadan saldırıya geçmişler. Yazıklar olsun.

Sahtekarlık
4 yıl önce

milyon dolarlık zarar tespiti haa.yesinler seni.teftişte kalman, elazığa md olman şikayetini engellemiş heraalde. iyi ama 10 senedirli niye gidip şikayet etmedin , adliyeler orada?

gerizekalıyorumlaracvp
4 yıl önce
Cevapla  Sahtekarlık

Arkadaşım adam sizin gibi sahte nickle yazmıyor. Vatanını miletini ve THY yi düşünmüş, rapor yazmış, şkayet etmiş, dava açmış.Yönetim Kurulu Başkanına mektup yazmış, bilgi vermiş, ikaz etmiş, dikkat çekmiş. Siz kalkmışsınız neden savcıya gitmedin diye abuk subuk cevap yazıyorsunuz. Onu da bir zahmet siz yapın. İnlerinizden çıkabilirseniz tabii. Ama sakın sizinkilere gitmeyin deşifre olursunuz sonra.

Inspector
4 yıl önce

Sudatürk’ü Başmüf L.E.’den mi aldın???adamın başını yakacan düşüncesiz herif

yoksa sen?
4 yıl önce
Cevapla  Inspector

Inspector musun? Bu detayı bildiğine göre THY teftiş kurulundaki köstebek fetöcülerden biri olabilirsin? Korkunun ecele faydası yok. Yakında bulurlar seni.

inspectorherife
4 yıl önce
Cevapla  Inspector

Döt korkusunun ecele faydası yok! Düşün düşün moktur işin!