İlker Aycı'dan önemli açıklamalar - Airline Haber

İlker Aycı'dan önemli açıklamalar

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “THY’nin satış iddialarına ilişkin THY’nin yüzde 51’i BİST’te halka açık. Yüzde 49 blok hissesi Türkiye Varlık Fonu’na ait. Her seçim döneminde THY alınıp satılıyor, sosyal medyada yayılıyor. Ne böyle bir görüşme var, ne böyle bir konu var” dedi. Aycı, “Bu yıl 8 bini aşan istihdam planlıyoruz. 60 bin kişilik ailemiz 68 bin kişiye çıkacak” açıklamasında bulundu.
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY ve havacılığa ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Aycı, CNN TÜRK’te katıldığı programda soruları yanıtladı.
İşte Aycı’nın açıklamalarından önemli başlıklar;
– THY’nin satış iddialarına ilişkin: THY’nin yüzde 51’i BİST’te halka açık. Yüzde 49 blok hissesi Türkiye Varlık Fonu’na ait. Her seçim döneminde THY alınıp satılıyor. Sosyal medyada yayılıyor. Ne böyle bir görüşme var, ne böyle bir konu var. Türkiye, Türk Hava Yolları’ndan memnun. Havacılığın çıtasını yükselten bir gurur markası. Satışa ilişkin görüşme dahi yok, son derece yalan bir haber. Bu konuyu çok manidar buluyorum.
– İstanbul Havalimanı’na taşınma: Dünyanın en büyük havalimanına taşınıyoruz. Satın almıyoruz. Yatırımcılarımız yanılmasın. Biz özellikle yeni deneyimleri yaşatacak muhteşem bir tesise taşınıyoruz. Biz şu anda bu taşınmaya hazırız. 6 Nisan saat 14’te uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan başlayacak. Bize en yakın taşınma bizim yarımız kadar. Bizim yarımız kadar olan da bir iki tane. Havacılık tarihinin en büyük taşınmalarından biri olacak. Biz bu taşınmayı belgesel yapacağız. Uzman bir ekiple de çalışıyoruz. Bu hikayeyi de paylaşacağız. Atatürk Havalimanı’nda bulunan uçaklar yolcusuz olarak gelecek. Diğer lokasyonlarda bulunan uçaklar yolcularıyla gelecek.
– Havalimanı içindeki yönlendirme çok önemli. 1100 tane personel aldık. Dünyanın en büyük terminali, 1 milyon 300 bin metrekare kapalı alan var.
-Özellikle havalimanı ile ilgili küçük videolar hazırlıyoruz. Yolcularımızın nasıl deneyim yaşayacağı ve hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına ilişkin videolar hazırlıyoruz. Havalimanındaki yönlendirmeler çok önemli. Personeller bu konuda yardımcı olacak. Yolcularımıza havalimanı içinde mobil uygulamalarla birlikte yapacağız. Mobil uygulama ile birlikte gidecekleri kapıyı da uygulama ile göndereceğiz. Bizim mobil uygulamamızı yükleyenler erişime sahip olacak. Destek noktalarımızı havalimanı içinde çok artırdık. Özel bekleme alanları oluşturduk, yolcularımızın rahatını artırdık. Kayıp valizler için ekip oluşturduk. Transferler için 6 dilde uygulamayı devreye alıyoruz.
-Kargoda çift yönlü uygulayacağız hem Atatürk Havalimanı hem de İstanbul havalimanı kullanılacak. Hedef kargoda ilk 3’e girmek. Özellikle bugün dünyaki pazar payımızı binde 7’lerden yüze 2,2’ye getirdik.
– Uçuş sayılarını artıracağız. 
– Turkuaz yolculukla ilgili yeni bir aydınlatma sistemi devreye alacağız.
– 15 Mart Cuma günü Çanakkale-İstabul seferlerini başlattık. İstanbul-Zonguldak’ı da testler bittikten sonra başlatıyoruz. Siirt’e de uçuşları başlattık. Erzurum’a da sefer sayımızı artırıyoruz.
– Dünyada 309 noktaya uçuyoruz. Özellikle pazar yapıcı olmak için frekans derinliğini artıracağız, uçuş sayılarımızı artıracağız. Çok başarılı çalışmayla birlikte Bangkok’da slot aldık. Bangkok, New York’u geçecek. 86 yıllık THY tarihinin en büyük doluluk oranına ulaştık
– Dünyada en çok uluslararası yolcu taşıyan beşinci hava şirketiyiz
– İstanbul Havalimanı’nda yüzde 10 fazla kapasite ile başlıyoruz, 500 uçak parkı var. 180’den fazla köprü var. Uçuşların yüzde 80’i bu köprülerden olacak. İki pistle başlıyoruz. Seneye 3’üncü pist de aktif olacak. Dar gövde uçakla 60’tan fazla merkeze uçabiliyoruz. Dünyada seyahat edenlerin yüzde 40’ına hitap ediyoruz.
– Boeing 737 Max: Bu uçakları indirme kararını Avrupa Sivil Havacılığı’ndan önce aldık. İlgili firmayla üretici firmayla ve kendi içerimizde bütün uçaklara baktık herhangi bir sorun bildirilmiş mi diye, ama yine de Avrupa’da sadece İngilizler karar almıştı, Avrupa Sivil Havacılık’tan, ABD’den de önce karar aldık ve uçakları indirdik. Bu uçaklar onay gelene kadar, tatmin edici onayları alana kadar uçurmayacağız. Otoriteler tamamdır diyene kadar THY bu uçakları uçurmayacaktır.
– Airbus A380 uçaklar banttan kaldırıldı, üretimi durduruldu. Bu uçakları en fazla körfez ülkeleri kullanıyordu. Zamanında onlar iş modeli kurmuştu. 4 motorlu uçaklar oldukları için bakım maliyetleri fazla olduğu için fizibil uçak olmadıklarından üretimden kaldırıldı. Şu anda A380 alma gündemimizde yok.
– 1150 civarı yeni kaptan alacağız. Kabin ekibi olarak da 2300 kişi işe alacağız. Bu yıl 8 bini aşan istihdam planlıyoruz. 60 bin kişilik ailemiz 68 bin kişiye çıkacak.
– Türk Hava yolları bilinirlik olarak dünyada ikinci sıraya yükseldi
– THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, İstanbul Havalimanı’ndan seyahat edecek yolculara yurt dışı uçuşlar için 3, yurt içi uçuşlar için 2 saat önce alanda olmaları konusunda uyarıda bulundu.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (2)
  • M. A. Yanç
    0 0

    İlker Aycı, (Yeni) İstanbul Havalimanı için “180’den fazla köprü var. Uçuşların yüzde 80’i bu köprülerden olacak” derken gayet güzel sallamış; tabir-i caizse. Burada 143 adet körük (kolu) vardır; ancak bunların yapısı ve çalışma özellikleri nedeniyle, Terminale bir anda en fazla 114 adet dar gövdeli ve/veya geniş gövdeli uçak yanaşabilir. Bunların 18 tanesi İç Hatlardadır ama çok gerekirse Dış Hatlar’dan 5-6 uçak daha yanaşabilecek körük daha geçici olarak alınabiliyor: yine de bu uygulamanın fazlaca yapılacağınız sanmam: iç hatlar ağırlıklı olarak dar gövdelilerle icra edildiğinden, buna gerek kalmayabilir. Toplamda 13’ü İç Hatlar ve 16’sı Dış Hatlarda olmak üzere 29 adet de “Bus gate” denilen Otobüsle Uçağa Yolcu Taşıma kapısı vardır.

  • eyyy ilker
    0 0

    Havacılık geçmişin olmamasına rağmen,tepeden inme torpille thy gibi kurumun başında geçtin ama en ufak krizde uçakları yerde yatırdın,bilançoyu japon yen’iyle gösterdin,tis’de zam vermedin,tarikatleri thy’ye doldurdun hala atıp tutuyorsun. Thy varlık fonundaysa her an satılabilir öyle bir durum yoksa niye fonda? Hangi aklınla kimi kandırıyorsun?Sıradaki haber:

Havaalanında 'şüpheli paket' alarmı. Havaalanı boşaltıldı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.