İLKER AYCI’DAN NOTLAR (!)

İLKER AYCI’DAN NOTLAR (!)

Geçen yıl Türkiye için ‘talihsiz’ bir yıl oldu. 15 Temmuz darbe girişimi, Suriye ve Irak’ta yaşananlar, Rusya krizi, art arda patlayan bombalar, gerginlikler… Yaşanan tüm bu olumsuzluklardan tüm ülke olarak etkilendik ama bir sektör var ki, gerçekten de en çok darbe alan onlar oldu. Turizmdeki düşüşle, havacılık sektörü bırakın yakın tarihte yazdığı kârları yakalamayı, oluşacak zararın boyutunu azaltmak için yeni planları devreye aldı. Böylesine bir 2016’yı son çeyrekte toparlamak için harekete geçen Türk Hava Yolları (THY), 2015’te yakaladığı 1 milyar dolarlık (9 haneli) kâra yeniden ulaşmak adına gelecekten umutlu.

THY’nin Atatürk Havalimanı’nın hemen yanı başındaki genel merkezinde grubun Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve beraberindeki yönetim takımıyla gerçekleştirilen dünkü buluşmada, 2017 için iyimser bir tablo çizildi.

“Yaşanan her şeye rağmen büyük ölçüde yaraları sararak pist başındayız. Yeniden kalkış için hazırız” diyen Aycı, gerek 250 milyon doları aşan tasarruf paketinin etkisi gerekse şu anki rezervasyonlardan, havada yeniden kârlı yıllara uçuşu hedeflediklerini söyledi.

Batı cephesi aynı

Aycı, şu anda görünen normal dönemin sürmesiyle (transit yolcuların artış trendi ve ayağını Türkiye’den kesen ziyaretçilerin yeniden ülkemize gelmesi) 9 sıfırlı hareketlere alışmamız gerektiğini ısrarla vurgularken, 2017’nin “kara dönüş yılı” olacağı konusunda iddialı.

10 Mart’ta açıklanacak bilançoda şirketin zarar yazacağını ama bunun alınan tedbirlerle önemli ölçüde aşağı çekildiğini vurgulayan Aycı, 1 milyar dolarlık kâr yıllarının ise şu an inşaatı süren yeni havalimanının da açılmasıyla birlikte çok geçmeden yeniden yakalanacağı görüşünde.

Azalan işlerin etkisiyle THY’nin filosunda en yüksek noktada 30’a kadar uçak 2016’da parka çekilmişti. Milyonlarca dolarlık zarardan kaçınmak adına bu yola başvuran şirket, bu sırada uçak içi yenilemeler için çalıştı. Bu yıl tüm filo havada olacak.

Suudi Arabistan, Rusya, İran rezervasyonlarından umutlu olan Aycı, adeta bıçak gibi kesilen Batı destinasyonu için de art arda kampanya yapacaklarını belirtiyor. “Batı cephesinde şimdilik değişen birşey yok” diyen Aycı, kampanya etkisiyle bu havanın da olumluya dönmesini bekliyor. 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye’ye gelen ama 2016’da ülkemizi ziyaret etmeyen yabancı misafirler için kampanya başlatacaklarını anlatan Aycı, “Türkiye seni özledi” diyerek 1 mil karşılığında (vergiler hariç) uçak bileti vereceklerini açıkladı.

Transitte Pakistan’dan gelenler için de 1 ve 2 gecelik ücretsiz konaklama paketi hazırladıklarını anlatan Aycı, “Önce biz uçağı dolduracağız, sonra oteller ve restoranlar dolacak” dedi.

‘Varlık Fonu’ ile defanstan çıkarız

Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilen şirketlerden biri olan THY’nin bu işten fayda sağlayacağını ifade eden Yatırım Ajansı deneyimli yönetici İlker Aycı, şöyle konuştu: “Varlık fonları ile daha önce çalıştım. TVF’nin Türkiye’ye yarar getireceğine inanıyorum. Ülke olarak elimizdeki değerleri tek bir havuzda toplayarak, defanstan çıkıp hücüm oynayacağız. Norveç, Kanada, Malezya, Çin, Hindistan farklı modellerde bunu uyguluyor.”

THY olarak TVF ile birlikte strateji geliştirerek adım atacaklarına inandıklarını anlatan Aycı, yıllık 2-2.5 milyar dolarlık uçak alımı finansmanına imza atna bir yönetici olarak maliyetleri, faizleri aşağı çekmenin en büyük isteği olduğunu, TVF ile sinerjinin de bu noktada ciddi faydası olacağına inandığını söyledi.

 

İlave % 5 zam sözü

THY çalışanlarının zorlu 2016’da şirketlerinin yanında durduğunu ifade eden İlker Aycı, yıllık olarak normalde yüzde 8’lik zam yaptıklarını hatırlatırken, geçen yıl sendikadan gelen taleple bu noktada farklı bir uygulamaya gittiklerini söyledi. THY’nin yaşadığı zorlukları gören çalışanların (sendika) kendilerine gelerek, “0 zam” talep ettiklerini anlatan Aycı, yönetim olarak düşünüp taşınarak, bu fedakarlığın değerinin kendileri için oldukça anlamlı olduğunu düşünüp “O zam olmaz” diyerek, tüm çalışanlara yıllık yüzde 3 zam yaptıklarını ifade etti.

Ancak Aycı, sendikaya, dolayısıyla tüm çalışanlara 2017 için belirlenen hedeflerin tutması durumunda, geriye kalan yüzde 5’lik zammı önümüzdeki yıl yansıtma sözü verdiklerini söyledi.

Phuket uçuşu geliyor

– 63 milyon yolcu taşıyan THY, 20 milyon transit trafiğini üstleniyor.

– 2017’de içeride 32 milyon, dış hatlarda 37 milyon, toplamda 69 milyon yolcu hedefleniyor.

– Şirketin 2017 gelir hedefi 10.1 milyar dolara karşılık geliyor.

– THY’nin filosunda 335 uçak bulunuyor. Filoya bu yıl 6 yeni uçak daha katılacak.

– THY’nin filo yaşı 7. Böylece dünyanın en genç filosuna sahip.

– 2016’da 4 yeni ülkeye daha uçularak uçulan ülke sayısı 120’ye çıktı. 299 havalimanına sefer yapıyor.

– 2016’da Havana ve Zanzibar gibi noktalara uçan şirket bu yıl da rotaya yeni noktalar eklenecek.

– En iddialı nokta ise Tayland-Phuket uçuşu.

– Kargoda ilk kez 1 milyar dolarlık gelir sınırı aşıldı.

– Şirket ikramda Avrupa liginin hep ilk 3’ünde olacak.

1000 KİŞİYİ İŞE ALACAĞIZ

THY’nin geçtiği türbülans sırasında personelin de büyük desteğini gördüklerinin altını çizen Aycı, “Çalışanlarımız ‘sıfır zamma’ razı oldu” dedi. Aycı, yüzde 1.5 + yüzde 1.5 zam verdiklerini sene sonunda hedefe ulaşılması halinde ise geriye dönük haklarını karşılayacaklarını da ifade etti. Şirket yıl sonunda 1.000 yeni personel alımı da yapacak. Bir Amerikan havacılık dergisinde THY’nin çok zorlu geçen 2016’da zor bir akrobasi gerçekleştirdiğine dair bir analize yer verildiğine de dikkat çeken Aycı, Cirque du Soleil’e (Güneşin Sirki) atfen Le Soleil du Turc (Türk’ün Güneşi) başlığını attığını da belirtti.

NİSANDA PARKTA UÇAK KALMAYACAK

Geçen yıl aldıkları önemli tasarruf kalemlerinden birinin bazı uçakları parka çekmek olduğunu da belirten Aycı, ilk olarak 24 uçağı yere indirdiklerini bu sayının 30’a kadar çıktığını ardından 21’e düştüğünün bilgisini de verdi. Nisan ayıyla birlikte park eden uçak kalmayacağının altını çizen Aycı, “Bu dönemi de koltuk ve kabin içi eğlence sistemlerinin yenilenmesi için kullandık. Filomuzda şu anda 235 dar gövdeli, 88 geniş gövdeli ve 12 kargo uçağımız var. 335 uçağımızla havada olacağız. 2017 yılında filomuza 3 dar gövdeliuçak katılacak” dedi.

2017 İÇİN TEMKİNLİ, İYİMSER

Bu yıla ilişkin beklentilerini anlatan Aycı “Yine tedbirli iyimserim” dedi. ker Aycı, maliyetleri ve nakdi iyi yönetip petrol ve kur hedgingi uygulamaya devam edeceklerinin sinyalini verdi.(milliyet ,haberler)

Yapılan Yorum Sayısı (4)

 1. kul hakkı   - Tarih: 22 Şubat 2017 - Saat 12:31   - Cevap Yazın

  yandaşlara,eş,dost,hemşehriye yer açılacak diye haksız yere işten attığınız,mobbing yaptığınız,kariyerlerini,hayatlarını mahfettiğiniz yani kul hakkı yediğiniz 10 binden fazla insanı bulun, tek tek helallik isteyin alırsanız belki o zaman thy düzelir aksi halde bu kadar kul hakkını yiyen yöneticiler,başkanlar vs ve thy’de iflah olmazlar acı ama gerçek…

  0

  0
 2. İlker efendi !!!   - Tarih: 22 Şubat 2017 - Saat 12:48   - Cevap Yazın

  Her sözün boş,hava,civa! Take off’u nasıl yapacaksın onu anlatsana adam gibi! Yolcu sayısı mevsim normallerine gelmezse ne yapacaksın, ‘Türkiye seni özledi’ diyorsun da kim güvenlik sorunu had safhada olan, şiddetin,suçun,terörün,adaletsizliğin tavan yaptığı,insan kazıklamanın,sahtekarlığın,kalitesiz hizmetin sıradan bir şey haline geldiği bir ülkeyi özler ve gelmek ister ? Şirketin altyapısı sağlam olsa devlet güçlü olsa mali olarak böyle sarsıntı yaşanır mıydı? 2015’deki bilanço nasıl oldu da bir senede rekor zarara dönüştü? Bankada duran paralara ne oldu? Bu ölçekte bir şirket bir senede nasıl bu duruma düşer? Uçak alımlarında alınan komisyonlar neden şirket hesabına aktarılmıyor? Nisan’da yerde uçak kalmayacak diyorsun kaç aydır 60 uçak yatıyor sözüne göre daha 1 aydan fazla yatacak her saniyesi zarar değil mi? Tasarruf diyorsun o da palavra hala senin gibi torpilli müdür,başkanlar vs makam arabalarına biniyor hala yurtdışı müdürlerin lüks içinde,yiyip içip paraları şirkete ödetiyorlar,şef,müdür,başkan vs bol maaşlar alıyorlar siz de huzur hakkı alıyorsunuz tabii, ee hani nerede tasarruf? Gereksiz 700 müdür ve başkanlıklar var bunlar neden azaltılmıyor ya da kapatılmıyor? Zarar eden bir sürü hat var neden kapatılmıyor? Yurtdışında birçok istasyondaki yolsuzluklar heryerde yazılıyor,konuşuluyor bunlar için ne yapıyorsun üstlerine bir bardak soğuk su mu içiyorsun? Devlette para bittiğinden, elin adamından borç alabilmek için thy gibi kurumlar resmen ipotek ettirildi,fon’a devredildi sen bunu başarı mı sayıyorsun da şirkete fayda sağlayacak diyorsun? Daha önce niye yapılmadı da şimdi bu uyuglama yapılıyor ve bu kurumlar buna dahil ediliyor ? Sen milleti kör, alemi sersem mi sanıyorsun?Neden bu şirketi bu hale getiren, olur olmaz her yere hat açan,haddinden fazla uçak alıp şirketi borç batağına sokan,mali olarak altyapısını çökerten,sistemini mahfeden,kul hakkı yiyen hamdi ve temel ile onların makam ve iş verdikleri yandaşlardan ve şirkete doldurdukları, kargoda,yer işletmede,saw,tgs,pazarlama satış vs de hala tam olarak temizlenmeyen malum gruptan hesap sormuyorsun?

  0

  0
  • cevap   - Tarih: 13 Aralık 2017 - Saat 15:30   - Cevap Yazın

   laflara bak hele cahilliğinde bir seviyesi olmalı… boyut atlamışsın ayakta alkışlamak istiyorum……..

   0

   0
 3. Yorum   - Tarih: 22 Şubat 2017 - Saat 14:05   - Cevap Yazın

  500 pilot 1000 kabin fazlaydi hani? Nasi alim yapacaklarmış. Hani sirket sendikaya kendi gitmişti? Simdi nasi sendika sirkete gitmis oluyor.

  0

  0