İlker Aycı THY’nin Hedeflerini Açıkladı

İlker Aycı THY’nin Hedeflerini Açıkladı

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı 2016 yılı için Türk Hava Yollarının hedeflerini açıkladı. İlker Aycı bu yıl 72 milyon yolcuya ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Aycı, THY’nin filosuna yeni kattığı 777-300ER uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yakıt fiyatlarındaki düşüşün THY‘nin 2015 bilançosuna etkilerini değerlendiren Aycı, fiyatların her havayolu şirketini olduğu gibi kendilerini de etkilediğini söyledi. Aycı, bilançodaki toplam olumlu gelişmelerin tamamının buna bağlanamayacağını ifade ederek, “Üçüncü çeyrekte bir önceki yıla göre 200 milyon dolar fazla kar ettik. 890 milyon dolar kara çıktık 3. çeyrekte. Bunu ortaya koyarken burada elimizi rahatlatan sadece yakıt değildi. Yakıt önemli bir faktördü. ABD’de inanılmaz karlar yazdılar. Biz de bunun bir ölçüde ciddi anlamda faydasını gördük. Arkadaşlarla uyguladığımız başarılı pazarlama politikaları, mali disiplin, iştiraklerde verimliliği artırma çalışmalarımız… THY haricinde 16 şirketimiz var. Bunların arasındaki uyumu, verimliliği ve rol paylaşımını iyi yönettiğiniz zaman farkın bir kısmı da oradan geliyor” diye konuştu.

Dolar karşısında diğer para birimlerinin değer kaybetmesinin olumsuz sonuçları olduğuna dikkati çeken Aycı, uluslararası operasyon yapan bir şirket oldukları için bundan etkilendiklerini kaydetti.

Aycı, bu değer kaybının birim gelirleri etkilediğini aktararak, yakıt düşüşünün havayolları için “mükemmel bir durum” ortaya çıkardığı algısının yanlış olduğunu söyledi.

THY’NİN 2016 HEDEFLERİ
Aycı, THY’nin 2016 beklentileri hakkında da bilgiler verdi.

Bu yıl 72 milyon yolcu taşımayı hedeflediklerini dile getiren Aycı, “62 milyon yolcu hedefi geçen yılındı. Bu yıl bunu artırarak 72 milyona çıkartacağız. Gelirle ilgili 12,2 milyar dolarlık beklentimiz var. Bu sadece ana şirket, iştirakleri de sayarsak 5,5 milyar dolar da oradan gelir. Büyüyoruz, gelişiyoruz. 2023’te hedef 30 milyar doları yakalamak. Bunun için 450 uçak yetmez” dedi.

Aycı, ABD’deki havayolu şirketlerinin Ortadoğu’daki havayollarına bakışının THY’yi etkileyip etkilememesi konusunda ise rahatsız olunacak bir durumun olmadığını söyledi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments