İlker Aycı: THY ülkemizin sancağını taşıyor

İlker Aycı: THY ülkemizin sancağını taşıyor

Türk Hava Yolları ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı göreve geldiği 3 yıldan beri, en zorlu sınavlardan geçen Türkiye’nin büyümesine paralel olarak Türk Hava Yolları’nın yolcu sayısı ve marka değerini yükselten İlker Aycı Sabah gazetesinden Sonat Bahar ve Meltem Fıratlı’ya krizlere rağmen 3 yılda THY’yi nasıl yukarılara taşıdıklarını anlattı.

İlker Aycı’nın Sabah Gazetisi ile yapmış olduğu röpartajı;

2016 yılında yaşanan krizlerin ardından kısa sürede toplanıp 2017’yi yüksek bir kârla bitiren THY, 2018’in ilk üç ayında da tarihinin en başarılı dönemini geçirdi. Bu başarıda Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın payı büyük. O, dünyanın dört bir yanında bıkmadan usanmadan ülkemizin, yaşananların üstesinden nasıl birlik olarak geldiğini anlatıyor

İlker Aycı Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak göreve geleli üç yıl oldu. Bu yıllarda ülkeyle birlikte, THY de zorlu sınavlardan geçti. Ülkemizi derinden etkileyen, dünyadaki imajını sarsmaya yönelik iki büyük terör saldırısı, onun görev alanı Atatürk Havalimanı’nda meydana geldi. 28 Haziran’daki terör saldırısı ve 15 Temmuz darbe girişiminden söz ediyoruz…

 

Özetle Aycı, bir yöneticinin kariyerinde başına gelebilecek zorlu sınavlarla iki kez karşı karşıya kaldı. Ama o, tüm bu zaman zarfında, ekibiyle birlikte krizin üstesinden gelmeyi başardı, markasını parlatmaya devam etti. Dünyanın dört bir yanında adeta bir Evliya Çelebi gibi gezerek, ülkemizin dimdik ayakta olduğunu, THY markasının giderek büyümeye devam edeceğini anlattı. Ve tüm bu çabalarının sonuçlarını aldı. THY yılın ilk çeyreğinde tarihinde görülmemiş rekor bir yolcu sayısına imza attı.

 

Türkiye’nin dünyadaki en önemli markası, ülkemizin dünyaya açılan kapısı THY’nin başındaki İlker Aycı’yla üç yılı, yaşadıklarını ve hedeflerini konuşmak üzere THY Genel Müdürlüğü’ne yol aldık.

 

Hızlı düşünen, bir o kadar da hızlı davranan, enerjisi yüksek biri Aycı. Söyleşi sırasında anlattığı şeylerin heyecanıyla ayağa kalkıp adeta o anı yaşayan, gözlerinin içi parlayan biri. 50 bin kişinin çalıştığı THY’yi bir aile haline getirmeyi başarmış ve o ailenin parçası olmaktan da gurur duyuyor.

 

– Görev sürenizin üçüncü yılını doldurdunuz. Bu üç yıl epey zorlu ve mücadele doluydu. 28 Haziran Havalimanı saldırısı, 15 Temmuz darbe girişimi… Bir yönetici için çok zor sınavlar değil mi bunlar?

– Krizlerle büyümüş bir neslin evladıyım. Hepimiz öyle değil miyiz? Babam orta düzey bürokrattı, İETT’de çalışıyordu. Ailecek İETT kampındaydık. 12 Eylül’de babamı gelip Avcılar’daki kamptan aldılar. Bir hafta babamdan haber alamadık. Hepimiz korku dolu günler geçirdik. Ben bu Türkiye’den geliyorum. Krizleri görerek ve onların içinden geçerek, bir şekilde hayatta kalarak bu günlere geldim. Şu an beklenmeyeni bekleme çağındayız.

Eski bir sporcu olarak söylüyorum, sporcuların dünyasındaki gibi tavır alırsın. Rakibinle karşılaştığında rakibin ne kadar güçlü ve ne kadar istekli olursa olsun hiçbir zaman “Why me?” (Neden ben?) diye sormazsın. “Try me!” (Dene beni!) dersin. “Dene de gör bakalım”… Ekibinle birlikte o kararlılıkla, o inatla, o istekle, o toparlanma duygusuyla, o pozitiflikle işine sarılırsan, “Hadi arkadaşlar tutuyoruz işin ucundan” dediğinde onu yapacak insanlar etrafında oluyor.

 

– Siz 28 Haziran saldırısı sırasında neredeydiniz?

– Evdeydim. Haberi alır almaz havalimanına geldim. Kriz yönetmeye alışkın biriyim. O ya da bu şekilde bir saldırı olmasından hep endişe ediyordum. Yolda şu soruyu sordum kendime, “Bu saldırganlar ne istiyor bizden.” Cevabı çok açıktı; bize hayat biçimlerimizi değiştirecek biçimde korku salmak, hayatımızı yavaşlatmak, hayat döngümüzü bozmak istiyorlar. Yani bizi durdurmak istiyorlardı. Bizim onlara cevabımız ne olmalı diye düşündüm yol boyunca… Sizden daha cesuruz, toparlanacak gücümüz var, hayat döngümüzü kıramazsınız, hayat biçimlerimizi değiştiremezsiniz, bizi korkutamazsınız mesajını vermeliydik. O cevabı vermenin yolu, havalimanını bir an önce güvenli hale getirip, operasyonu başlatıp, normale dönmekti, bunu başardık.

– Peki 15 Temmuz gecesinde ve sabahında neler yaşandı?

– O geceye dair her şeyi, gerçekleşen bazı operasyonları anlatamam şu an! Ama sabahında Devlet Konukevi’nde Cumhurbaşkanımızın etrafındaydık. Ve orada durumla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Hemen arkadaşlarımla tüm birimleri tek tek dolaştım. Hepsine anlattım: “Arkadaşlar devletimizi, ülkemizi hainlere teslim etmedik. Ortada bir tehdit var ve bu tehdidi tam anlamıyla ortadan kaldırdığımızı söyleyemeyiz. Bu tehdit başka biçimlerde devam edecek. Yeni senaryolar, yeni hamleler gelecek. Hepinize söylüyorum, şimdi birlik zamanı. Şimdi işimizi yapma zamanı. O zaman hep birlikte işimizin başına, uçakları havalandırmaya, yolcularımızı uçurmaya…”

– Kısa sürede toparlanışımızın dünyadaki yansıması nasıl?

– Dünyada da bunu çok anlattım. 2016 saldırılarından sonra Türkiye’nin ve THY’nin nasıl toparlandığını, nasıl geri geldiğini bana çok sordular. Ben “We’re the kings of the comebacks” (Geri dönüşlerin krallarıyız) diyorum. Adamlar şoke oluyor. Biz geri dönüşü biliriz. Düştüğümüz yerden kalkarız. Birinin bizim kolumuzdan tutup kaldırmasını beklemeyiz. Krizlerle karşılaşmak bu coğrafyada bir kader. Bir yandan bu coğrafyada bu kaderi yaşarken, bir yandan da krizle mücadele etmek ve krizi yönetme becerisi de bizim insanlarımızda, ülkemizde çok büyük bir özelliktir.

– THY dünyada kıskanılıyor mu? Geldiği nokta göze batıyor mu?

– Hem de çok. Çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bizlerin sorumluluğu ülkenin bu gurur markasının, bu bayrak taşıyıcı rolü olan şirketin sorumluluğu. Aramızda geçen her konuşmamızda arkadaşlarıma tekrar ediyorum. “Biz sadece yolcularımızı ve yüklerimizi taşımıyoruz.

Biz aynı zamanda bu ülkenin medeniyet iddiası ve medeniyet birikimini, medeniyet tasavvuru ve tahayyülünü de taşıyoruz.” Ve insanlara bu medeniyetin nasıl bir medeniyet olduğu mesajını da götürüyoruz. Dolayısıyla taşıdığımız şey bu ülkenin bayrağı, bu ülkenin sancağı. Biz de büyük bir gururla, şerefle taşıyoruz. Başka medeniyetlerle, kültürle ülkemiz arasında köprü kuruyoruz. Köprüler kuruldukça ticari ilişkiler artıyor, turizm gelişiyor. Türkiye’nin o ülkelerdeki siyasi ve sosyal algısı değişiyor.

 

İLK HAFTAMDA UÇAK TEMİZLEDİM

– THY’yi yönetmek zor mu?

– Türk Hava Yolları öyle bir şirket ki, öğrendikçe, kavradıkça, içselleştirdikçe içerdeki tüm değişik birimlere dokundukça, onların nasıl bir hayat düzeninde yaşadıklarını algıladıkça size kendini açan ve yönetmenize izin veren bir şirket.

– Bir yöneticinin herhangi bir talebinin karşılanması için ne gerekir? Mesela uçakları temiz görmek için ne yapmak gerekir?

– “Temizlik seviyesini yükseltelim” talimatıyla iş yürümez. Atandığımın ilk haftası beni çok kişi tanımıyordu. Hafif sakal bıraktım, tebdil-i kıyafet, yanıma göreve yeni gelen insan kaynaklarından sorumlu yardımcımı da alarak, temizlik personelinin mesaisine karışıp uçağa temizliğe girdik.

– Nasıl yani?

– Evet. Uçaklardaki temizliğin daha iyi olmasını istiyordum. O personelin nasıl bir hayat yaşadığını, gün geçirdiğini, temizlikle ilgili karşılaştıkları sorunları, onların o işi daha iyi yapabilmesi için nelere ihtiyaç duyulduğunu birebir görmek istiyordum. Çünkü bu tür durumlarda bu işi yöneten arkadaşlar size bir dünyayı anlatır, “Biz bezi şöyle tutarız, dezenfektasyonu şöyle yaparız, şu sürede biter iş.” Gündelik pratikte, anlatılan mükemmellikteki teorinin yerinde akıp akmadığını görmek gerekir.

– Personele karışıp, bir mesai geçirmeniz sonradan duyulmuştur. Şaşırdılar mı?

– O gün tesadüfen Başbakanımız havalimanına indi, Atatürk Havalimanı’ndan başka bir yere uçacaktı. Haliyle karşılamam icap ederdi. Ama üzerimde de temizlik kıyafeti var. Postabaşına durumu anlatmak zorunda kaldım, “Müsaade eder misiniz gitmemiz lazım” diye… “Nereye? Gidemezsin” dedi. Açıklamak zorunda kaldım, “Ben senin yeni yönetim kurulu başkanınım.” Çocuk koşarak uzaklaştı (gülümsüyor). Çünkü gün boyunca bana “Mehmet Abi, böyle detay temizlik yaparsan uçak rötara girer” diye fırça atmış. Haliyle panikledi.

– Bu işe hakim olma hissiyle mi ilgili?

– Bir şeyleri değiştirmek için bir yerden başlaman ve o işe hakim olman gerekir, bu hakimiyeti de herkes bilmeli. Aprona gidiyorum, oradaki işçiler valiz atıyorlar soğukta ya da sıcakta. İnanılmaz bir efor sarf ediliyor. Onların yanına inip sohbet edip, çay içince farklı bir bilgiye hakim oluyorsun. Aslında havalimanının bir de yeraltı dünyası var. Bambaşka bir dünya orası. Capcanlı, karmaşık. Bu dünyada bir sürü insan var.

Mesela masa temizleyen insana ‘Ne iş yapıyorsun?’ diye soruyorum, “Cepçiyim” diyor. Ne kötü isim. Buna şöyle diyebilmeli, “Ben Türk Hava Yolları’nda çalışıyorum.” Türk Hava Yolları markası bu. O adam, Avrupa’nın en iyi, dünyanın en iyi havayolu şirketi olmaya aday bir hava yolu şirketinde çalışıyor. Her gün o sistemi ayakta tutan, dönmesini sağlayan önemli insanlardan biri. 50 bin insan çalışıyor bu dünyada. Onlara dokunmaya çalışıyorum, bu çabadayım.

 

THY TARİHİNİN EN YÜKSEK DOLULUK ORANINA ULAŞTI

THY ocak ve şubat aylarında tarihinin en yüksek doluluk oranlarına ulaştı. Yolcu sayısını yaklaşık yüzde 31 arttırarak 10,8 milyona çıkardı. Kargo alanında ise yüzde 44 büyüme ile ciddi bir büyüme gerçekleştirdi.
Yıl sonunda yolcu sayısını 74 milyona, kapasitelerini yüzde 5-6 arttırarak 183 milyar AKK’ye (arz edilen koltuk / kilometre) çıkarmayı, doluluk oranını da yüzde 79-80 seviyelerinde tutmayı hedefliyor.

YENİ HAVALİMANINA TAŞINMA MALİYETİ: 650 MİLYON DOLAR

– Yeni havalimanına taşınma planının ayrıntıları nedir? Nasıl bir operasyon olacak?

– Tüm planlama ve stratejilerimiz hazır, 12 saatlik bir sürede yolcu taşımayı durduracağız ve operasyonlarımıza 2-3 günde tam kapasite ile devam edebileceğiz. İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki ilk uçuşlar 31 Ekim 2018 Çarşamba 14:00’te Türk Hava Yolları uçuşları ile başlayacak.

Atatürk Havalimanı’ndaki son uçuşlar bundan 12 saat önce yerel saat ile 02:00 itibarı ile sonlanmış olacak. 300’den fazla uçaktan oluşan filomuzdaki uçakların büyük bölümü, Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yaparak normal ticari sefer yaptıkları iç hat ve dış hat uçuş noktalarımızdan, dönüş seferlerini operasyonun başlayacağı 31 Ekim 14:00’ten itibaren İstanbul Yeni Havalimanı’na yapacaklar.

 

2023’TE UÇAK SAYISINI 500’ÜN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ

– 121 ülkede 308 destinasyona uçuyor THY. Yeni hatlar belli oldu mu?

– 2018’de açılması kesinleşen ve satışa açılmış olan, Krasnodar’a (Rusya) 7 Mayıs ve Moroni’ye (Komorlar Birliği) 16 Haziran’da seferlerimiz başlayacaktır. Bunlara ek olarak, açılmasına karar verilen Palermo (İtalya), ve Marakeş (Fas) hatlarımız da planlarımız arasında yer alıyor.

– Yeni havalimanı ile uçak sayısı artacak mı? Fransa ile yapılan Airbus anlaşması nasıl bir farklılık getirecek?

– 2023 yılına geldiğimizde uçak sayımızı 500’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Verdiğimiz geniş gövde siparişimizde, 2019’da 6 adet, 2020’de 14 adet, 2021’de 10 adet, 2022’de 12 adet, 2023’te 11 adet ve 2024’te 7 adet olmak üzere, 50 adedi kesin ve 10 adedi opsiyonlu olmak üzere toplamda 60 adet geniş gövde uçak satın alacağız. Sadece geniş gövde değil, yeni nesil 167 dar gövde siparişimiz de bu yıl itibarıyla filomuza katılmaya başlayacak.

YARIŞ ARABASI KULLANMAK ÇOK KEYİFLİ. HIZ DUYGUSUNU HİSSETMEK AYRI BİR ŞEY

– Adrenalin tutkunuz biliniyor. Nedir kaynağı?

– Belediyecilikten geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki 1994 ekibimiz inanılmaz enerjisi yüksek bir ekipti. İstanbul için muhteşem işler yapıldı. Zaten milletimiz güvenip “Artık siz Türkiye’yi yönetin” dedi o ekibe. O ekibin başındaki lider, bugün bir dünya lideri! O ekibin enerjisi, arzusu, samimi hedefleri, hayalleri bana çok şey kattı.

Adrenalin tutkum o ekiple birlikte başladı. Çünkü yatamıyor, uyuyamıyorduk. Gecenin bir yarısı yolun bir yerine asfalt atılırken gidip o asfaltın 9 cm derinlikte atılıp atılmadığını ölçmek gibi ayrıntıların peşindeydik.

 

– Otomobil yarışlarına katılıyor musunuz? Pilotluk eğitimi hangi aşamada?

– Yarış arabası kullanmak keyifli. Henüz bir yarışçı olamadım, eğitimini alıyorum. Ümit Ülkü bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Profesyonellerle birlikte arabalara binmek keyifli. Piste çıkıp her virajı atlatmak, hız duygusunu hissetmek ayrı bir şey.

Uçağın içerisinde de bir uçağı kontrol edebilmek, bir uçağın hareket kabiliyetlerini anlayabilmek çok keyifli. Pilotluk çok özel bir meslek. 4 bin 200’ün üzerinde pilotumuz var. Onların hislerini anlamak çok güzel. (Sabah)

Geri

24
Kimler Neler Demiş?

avatar
23 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
anonimSon zamanlardaki hareketler ileADAM OL DACatKomik Adam ! Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Seni sevmeyenlerle mi başaracaksın?
Ziyaretçi
Seni sevmeyenlerle mi başaracaksın?

Biz seni sevmiyoruz ve anlamıyoruzda

17

0
Gisad
Ziyaretçi
Gisad

CB SAVUNANLARI İŞİNDEN ETTİNİZ

6

0
Personel
Ziyaretçi
Personel

Başkanım verimsizlik gerçek mi? Değil. PKK Fetö Dış Mihrak gerçek mi? Değil. Hepsini siz kullandınız. Şimdi sormak istiyorum, biz size niçin güvenelim, saygı duyalım? Karşılaşırsak elbette saygısızlık yapmayız fakat gözlerimize bakın gerçeği orada göreceksiniz. Arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynadınız, değeriniz kalmadı bizim için.

19

0
İlker aycı
Ziyaretçi
İlker aycı

Seni ben de sevmiyorum.

14

0
İlker
Ziyaretçi
İlker

Atılan personeli geri almazsan, ahı biryerden çıkar.

13

0
Zxy
Ziyaretçi
Zxy

Kul hakkı yedin ilker bey

14

0
Cimer
Ziyaretçi
Cimer

Görevden alınmanız yakındır.

14

0
Crew
Ziyaretçi
Crew

Marifet çalışanlarının sırtına basıp yükselmek değil, diyalog ve empati ile aile ruhuyla başarıya ulaşmaktır. Sen bizim sırtımıza bastın.

12

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Personeli anlamak için uçak temizlediğin gibi IST-IAH uçuşunu bizimle kokpitte yapıp dönüşünde de azaltılmış istirahat sonrası dünyanın nasıl göründüğün de anlamaya çalıştın mı?

14

0
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan

Summer is coming

9

0
Hava-İş
Ziyaretçi
Hava-İş

Türk Hava Yolları ülkemizin sancağını taşıyor tabii ki ama İlker Aycı, Hava-İş bayrağını taşımakta ısrar ediyor. THY çıkarları yerine bir sendika çıkarlarını gözeten bir karakter. Menfaatleri çok yüksek demek ki. THY’yi ve THY’deki pozisyonunu tehlikeye atmaya değecek kadar demek ki. Çok yazık. Cumhurbaşkanımızın bu olanlardan dönen dolaplardan haberi var mı acaba???

11

0
Hava-İş thy
Ziyaretçi
Hava-İş thy

Şu Hava-İş’teki meymenetsizin suratını gördüğünde eskiden ne hissediyorsam şimdi bunu görünce aynı şeyleri hissediyorum. Ve içimden aynı şeyleri geçiriyorum.

10

0
Trajikomedi !
Ziyaretçi
Trajikomedi !

Paçavra gazeteden palavra röportaj.15 temmuz akşamını sorduklarında ilker o soruya evdeydim veya şurdaydım diye cevap verememiş tabii ne diyebilirdi ki çünkü burada yoktu Almanya’daydı ! Bir de ilk hafta temizlik yapmış muhahaaah böyle yaparak işi öğrendi tabii ! Ne de olsa işin içinden gelmiyordu, torpille, tepeden inme o makama geldi tıpkı hayatında her çalıştığı, makam sahibi olduğu yerlerdeki gibi ! Ajitasyonu da yapmış babamı 12 eylül de götürdüler diye vah vah ! Benimki de gitti ne olmuş? Bu ülkeyi bu beceriksiz, yetersiz, tecrübesiz, insanları kutsal değerlerle kandıran kafalar yönetti hala yönetiyor hal ortada, ekonomi bitik, döviz fırlamış, işsizlik tavan yapmış,… Devamını oku »

süslü ilker
Ziyaretçi
süslü ilker

15 temmuz akşamı apar topar Almanya’ya niye gittin onu da bu meydanı boş bulup salladığın yandaş ve candaş gazete bozuntusunun röportajında söyleseydin ya…Hala thy’de fetocular cirit atıyor temizleyemiyorsun ya korkuyorsun ya çok açığını biliyorlar açığa çıkmasından tırsıyorsun ya da sen de onlardansın kimbilir. Seni sözde fetocuların yerine getirdigin öteki tarikatler de kurtaramayacak yağcılığını yaptığın kişi de. Seni sevmiyoruz sevmeyeceğiz. Herşeyin palavra, gösteriş, boş,havagazı..

10

0
Gisad
Ziyaretçi
Gisad

KHB BAŞKANI VE MÜDÜRÜ İSTİFA EDİN GİDİN

3

0
Hava cıva
Ziyaretçi
Hava cıva

Hangi havacılık geçmişinle ve tecrübenle thy’nin başına geçtin onu da anlatsaydın…

10

0
Teşekkürler biz almayalım
Ziyaretçi
Teşekkürler biz almayalım

yalan dolan, dininiz imanınız para olmuş, gelsin de nasıl gelirse gelsin, milletin hakkını gasp etmişsiniz, hayatını çalmışsınız hiç önemli değil, sizinkisi kula kulluk paraya kulluk, ne diyelim Allah akıl fikir versin

8

0
Pilot
Ziyaretçi
Pilot

Pilotların bir bir gidince uçurursun o uçakları adrenalin tutkunla.

2

0
Komik Adam !
Ziyaretçi
Komik Adam !

Ne Kadarda Komik Bir Yönetim Kurulu Başkanımız Var Yahu ! Uçak Temizledim Diyor Ama Ucak Temizleyen Taseronların Halinden Anlamıyor.Verdigi Sözler Hava Asılı Kaldı..Ne Oldu Bizim Taşeron İşi Baskanı’ım.. Önce Pilotlar Sonra Kabin Memurları Şimdi de Taseron ..Çalışacak ADAM Bulamayacaksınız !!

4

0
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Dikkatinizi çekmemiş. Reisin istanbula geleceği gün işçi elbisesi giyip aprona çıkıyor. Sonra reisi o kıyafetle karşılıyor. Buna sadece yalakalık denir. Eğer röportaj doğruysa

1

0
Cat
Ziyaretçi
Cat

Nevin Çolak ile birbirlerine çok benziyorlar.İkiside içten pazarlıklı,Samimiyetsiz surat ifadelerine sahipler.Sevimsizler

1

0
ADAM OL DA
Ziyaretçi
ADAM OL DA

Kokpitte hava iş reklamı yapan pilotlara engel ol. Yoksa onlara serbest mi. onların yaptıkları uçuş emniyetine aykırı değil mi? Sizi mezar atmazsa adam değilim.

3

0
Son zamanlardaki hareketler ile
Ziyaretçi
Son zamanlardaki hareketler ile

sendika başkanı mı ? THY gibi ciddi bir kurum genel müdürümü anlamadım.

1

0
anonim
Ziyaretçi
anonim

THY taşıyor fakat sen ve senin gibiler taşıyamıyor.

1

0