İlker Aycı: Bizimkisi bir başarı hikâyesi! - Airline Haber

İlker Aycı: Bizimkisi bir başarı hikâyesi!

Türk Hava Yolları pandemi döneminde global rakiplerinin aksine, büyük risk alarak operasyonlarında hız kesmedi. THY, sağladığı müşteri güveni, çalışanların yaptığı maaş fedakârlığı, kargo taşımacılığında başlattığı hamle ve Ankara’dan sağladığı stratejik destekle 2021’in üçüncü çeyreğinde 722 milyon dolar kâr yazdı.

Alman “Lufthansa” 2.4 milyar dolar zarar… Fransız “Air France-KLM” 2.1 milyar dolar zarar… ABD’li “United Airlines” 600 milyon dolar zarar… Ve Türk Hava Yolları 772 milyon dolar kâr… Bu rakamlar 2021 yılının üçüncü çeyreğinde havacılıkta global arenada başa güreşen şirketlerin elde ettiği esas faaliyet kâr ya da zararlarına karşılık geliyor. Tablo açıkça ortada…

Son 1.5 yılı ağır pandemi koşullarında büyük yara alarak geçiren havacılık sektöründe, aşılanmalar ve hastalığın seyrinin daha da kötüye gitmiyor olması ile rakamlar ve beklentiler pozitife dönmeye başladı.

Pandemi koşullarına, rakiplerine göre birbirinden farklı birçok stratejiyle giren Türk Hava Yolları (THY) pandemi öncesine yani 2019 rakamlarına geri dönüş için en iddialı oyunculardan biri olduğunu, dün açıkladığı bilanço rakamlarıyla açıkça ortaya koydu.

“Dünyada herkesten daha hızlı toparlandık” diyen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 722 milyon dolarlık esas faaliyet kârıyla, bu alanda pandemi öncesi dönemin dahi önüne geçtiklerini söyledi.

Bu anlamda Lufthansa, Air France KLM, United Airlines gibi rakiplerinden ayrıştıklarını anlatan Aycı, kârlılığın ve yakalanan performansın sırrını üç maddede sıraladı:

“1- Yolcuya güven verdik, bilet erteleme, iade veya iptal konusunda kimseyi mağdur etmedik.

2- Kargo ve yolcuyu bir arada taşıdık.

3- Hiçbir maddi yardım almadık ancak her saniye, her işimizde Ankara’nın büyük desteğini aldık.”

Rakiplerden ayrışıyor

Pandeminin etkilerini silmeye çalışan sektör halen 2019’un gerisinde. 2019’daki uçuş trafiğinin 2023 – 2024 döneminde normale dönmesi bekleniyor. Sektör profesyonelleri de buna göre strateji belirliyor. Bu olumsuz tabloya rağmen milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketi THY rakiplerinden ayrışarak hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Bu şirketin ilk 9 aylık bilançolarına da net bir şekilde yansımış durumda.

Dün genel merkez binasında, tepe yönetimini de yanına alarak, basınla bir araya gelen İlker Aycı, sözlerine, “Dünyada herkesten daha hızlı toparlandık. Dünya havacılık sektörünün geri dönüşünü THY’nin bilançolarından izliyor” diyerek başladı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde yolcu gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 193 artarak 2.4 milyar dolara, kargo gelirlerinin yüzde 45 artarak 969 milyon dolar olduğunu anlatan Aycı, “Üçüncü çeyrek sonu itibarıyla 722 milyon dolar konsolide esas faaliye kâr elde ettik. 2019’un aynı döneminde bu kâr 675 milyon dolardı. Bugün geldiğimiz noktada pandemi öncesi dönemin dahi önüne geçen bir performans gösterdik” diye konuştu.

Tam toparlanma 2023’ü bulabilir

2019’daki kapasitenin 2022’de yakalanabileceğini hatta yüzde 3 üzerine çıkılabileceğini anlatan İlker Aycı, sektörde normale dönüşün 2023 – 2024’te olacağını ifade etti. Uzaktan çalışmanın da içinde olduğu yeni normalin ne kadar sürdürülebilir olduğunun tartışıldığına dikkat çeken Aycı, “Yüz yüze 1 saatte yapılacak iş internet ve Zoom üzerinden 3 saatte yapılıyor. Geri dönüşler artabilir. Ayrıca tatil noktalarına talep artmaya başladı. 2022 daha iyi geçecek” dedi.

‘Diğerleri devletten para yardımı istedi’

THY’nin kriz döneminde resmi tersine çevirmesinde ve bu sıçramayı yapmasında bundan önceki krizlerde aldığı derslerin önemli olduğunu belirten İlker Aycı, pandemideki sıçramanın perde arkasını anlatırken şu kritik başlıklara işaret etti.

– “Yolcuya güven verdik: Pandemi krizinin ilk gününden itibaren yolcularla empati kurduk. Biletleri koşulsuz değiştirdik veya ücretlerini iade ettik. Milyar doları aşan nakit çıkışı oldu ama ürünün arkasında durduk, uçuşları iptal etmedik. Bu çok kritik bir karardı. Cumhurbaşkanımızdan ‘Çok sıkışırsanız yanınızdayız’ desteğini de aldık. Yolcularımız bu davranışımızı ödüllendirdi.

– Kargo ve yolcu bir arada taşınıyor: Bir uçağın destinasyonunu planlarken her şey yolcu gelirlerine bakılarak yapılıyordu. Artık bu değişti. Artık kargo ve yolcu geliri optimize ediliyor. Bu sayede bir çok uçuş iptallerini engelledik. Altta yük var, üstte yolcu.

– Ankara’yla uyumlu hareket: Türkiye çok hızlı karar alıyor. Bir ülkeye uçuş açmak için diplomatik görüşme yapılıyor. Çok ciddi diplomasi yürütüldü. Diğer devletlerde bu işbirliğini göremedim. Rakip şirketler hükümetten sadece para ve hibe istedi. Bizde ise işbirliği yapıldı. THY hiç sahadan çekilmedi. Bu bizi Avrupa’da lider dünyada ilk 5’te tuttu.”

‘Güneş balçıkla sıvanmaz’

Dünya havacılık tarihinin en ağır krizinde en hızlı geri dönmeyi başardıklarını ifade eden Aycı, bu başarıyı dünyadaki rakipleriyle kıyaslayarak anlattı:

“İlk 9 ayda THY 800 milyon dolar operasyonel kâr etmişken Alman hava yolu şirketi Lufthansa 2.4 milyar dolar, Air France KLM 2.1 milyar dolar zarar etti. Amerika’da ise en hızlı aşılamayı yapmasına ve iç pazarı çok hareketli olmasına rağmen United Airlines 600 milyon dolar zarar yazdı. Üçüncü çeyrekte bizim gibi kâr açıklayan şirketler var. Ama 9 aylık döneme baktığımızda gerimizdeler. Herkes bu başarıyı farklı yere çekebilir fakat güneş balçıkla sıvanmaz.”

Kargoda uçuyor, hedefte ilk 3 var

Kargo alanında yaptıkları hamle ile pazar payını dünyada yüzde 5’in üzerine çıkardıklarını söyleyen İlker Aycı, “İlaç, aşı ve tıbbi malzeme taşımasında ise dünyada yüzde 8’in üzerinde pazar payımız var” dedi.

2023 yılında kargoda ilk 3’e girme hedefleri olduğunu belirten Aycı, şöyle devam etti:

“120’den kargo taşıyoruz. İlk 9 ayda 1.5 milyon ton yük taşıdık. Dünyadaki şirketler küçülürken Turkish Cargo büyüdü. İstanbul Havalimanı’nda dünyanın önemli tesislerinden kargo merkezini yeni yılla birlikte açacağız. Bu merkez Türkiye’nin en büyük endüstri binasıdır. Bu Türkiye’nin merkez ülke olmasına hizmet edecek.”

Maaşlarda ‘geçmişe’ dönülüyor

Bilançoda rakamlar olumluya döndükçe, pandemi döneminde büyük fedakârlık yaparak şirketin bu noktaya gelmesinde büyük emekleri olan çalışanların haklarını teslim ettiklerini belirten Aycı, “Orta ve alt kademede çalışanların tümünün maaş kesintilerini iade ettik. Pilotlar ve kabin çalışanlarmızda bir miktar kaldı. Üst yönetimde de… Bu toparlanma bu hızla devam ederse, çalışanlarımız eski günlerinden daha da iyi duruma gelecekler” şeklinde konuştu.

Seattle, Detroit hatları açılacak

114 ülkede 255 destinasyonla dünyada en çok noktaya uçan şirket olan THY, bu rekoru pandemiye rağmen korudu. THY pandemi döneminde Newark ve Dallas’ın da içinde yer aldığı bir çok noktaya yeni hat açılışı yaptı. Amerika bu anlamda öne çıkan yerler olurken, sırada Seattle ve Detroit var.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (30)
 • Alt kademe calisan
  19 0

  Saka mi? Maaslar eski haline mi dondu?

 • Yorumsuz
  16 2

  Kendi ağzınız ile diyorsunuz operasyonlar hız kesmedi ozaman bizim maaşınızı neden düşündünüz yaptığınız karın en büyük başarısını gösterenler biz fedakarlık yapan biz önümüze genelde koyup ya imzala ya kovuk diyenler siz pandemide herkes evinden çıkmaz iken biz ırgat gibi çalıştık daha fazla çalıştık işler yoğundu ama size göre iş yok maaşları düşürün dediniz şimdi fedakarlık sırası sizde hadi bakalım görelim işçinin hakkını verecekmiş iniş işçiye geriye dönük bir miktar parayı verecekmisiniz imza parasiykar payı verecekmisiniz memurlar evinde yatarken bizler çalıştık ama sizler memurlar işe başladığı gün onlara kokoreç partisi verdiniz bizler burada yemekhanede zehirlenirken onlar yattı bizler servislerle gelirken onlara servisle gelmek istemeyene yol parası verdiniz yemek yemek istemeyene yemek parası verdiniz burada fedakarlık yapan bizler memurlar ödüllendirildi hakkım haram olsun size siler kar yapacaksınız diye ben borcunu ödeyemedim arabamı satmak zorunda kaldım elbet birgün herkes yaptığını bulur

 • Teknik
  27 1

  Beyler geçmiş olsun matematik bilmeyen İlker maaşlarımızın tamamını geri verdiğini söylüyor. %30 kesintiden sonra eldeki maaşa % 30 zam yapınca normale döndüğünü sanıyor maaşın. Hala en az % 10 kayıp var ( enflasyona ek farkları da vermediler bu süreçte )

 • Hesap ortada maaslardan kesilen parayı hesaplarsan enflasyonu falan hesaba katmadan zaten bu 700 milyon dolar gibi bi mevlaya tekabül eder. Bir teknik çalışanı olarak hakkımı kesinlikle helal etmiyorum.Saygılarımla

 • Merak
  6 0

  Şimdi maaşlarında halen eksiklik varsa.bu eksikligi olan personel üst gelir grubundamı oluyor.o zaman şirkette alt gelir ve orta gelir sahibi personel yok yani.kafamda deli sorular.yani üst gelir demek askeri ücretin bir tık üstümü olmuş oluyor acaba.neyse İlker bey bunuda açıklar umarım

 • Kendin dahil sana inanan kaldımı hala merak ediyorum.. Yaptıklarının hesabını ahirette vereceksin buna şüphe yok umarım dünyadada verirsin, yazıklar olsun.

 • Çalışandan hiç kesinti olmasaydı, açıklanan rakamlar nasıl değişecekti? Zarar açıklayan havayolu şirketlerinde çalışandan kesinti oldu mu? Geriye dönük kesintilerin ( tamamının ) verildiği bilgisi konusunda gerçekten samimi iseniz ciddi bir yanılgı içerisindesiniz.Maalesef %30 kesinti öncesi , size nasıl aktarıldığı ve nasıl onay verdiğiniz ( teknik için yazıyorum) %30 genelge çıkararak Rahmetli Ahmet Bey ve Fazıl Bey başta olmak üzere Sözüm ona bizi temsil eden Yavuz Güver Bey in de ciddi katkılarıyla kesinti yapılmıştır.Yklaşık 1200 kişi ekstra madur edilmiştir.Enflasyon farkı + refah payını söylemiyor.₺ olarak maaş alıyoruz. Gelirlerin % kaçı döviz cinsinden? Adam / saat mailyetleri kaç dolara indi? Kısaca sizce alım gücümüz % kaç düştü? Bu arada % 15 ile başlayan gelir vergisi kesintisi neden yıl sonuna doğru artarak ilerliyor.Bizler şirket sahibi değiliz ve emek satarak hayat mücadelesi veriyoruz. Paradan para kazanmıyoruz.Kesilen verginin makul oranda sabitlenerek mümkün ise şirket tarafından karşılanmasını gerekmez mi? SAYGILARIMLA.

 • Pusula hak
  15 0

  Sn ilker bey. Personelinizde dünyada eşi benzeri benzeri olmayan özveride bulunmuştur… Halen % 30 kesintinin telafisi İçin % 10 civarı oranında zam yapılmalıdır ki tam olarak eski maaşlara dönülebilsin. …..ayrıca geriye dönük maaş farkları çalışılan gün kadar ödenmelidir, Hakkaniyet adına olması gereken budur… Umarım personeliniz için övgü dolu sözleriniz hayat bulur Saygılarımla ile…

 • Çünkü iyi silkelediniz milleti…..bravo…

 • ilker !!!
  15 0

  Sen ve senin gibi torpilli üst yönetim ve diğerlerinin maaşlarından,huzur haklarından zerre kesinti olmadı,sosyal haklar,arabalar vs de cabası,çalışanlara tehditle yazı imzalattın,ülkenin ekonomik şartlarını umursamadan maaşlarda ciddi kesinti yaptın,imzalamayanları işten çıkarttın,gerçek enflasyonun çok altında zam verdin hala çıkmış utanmadan,arlanmadan konuşuyorsun,seni o makama torpille getiren, milletten ibanla para isteyenlere,su,elektrik,doğalgaz,telefon,internet gibi şeylerde indirim,erteleme yapmayan,vatandaşından 2 ay yukarıdaki temel ihtiyaçlar için tek kuruş almayan Kongo kadar bile olamayan, çalışanlardan kesintilerle ödedikleri kısa çalışma ödeneğini marifet gibi böbürlenerek anlatanlara yağcılık yapıyorsun. Sen bu işleri bırak da bir an önce Los Angeles’a git,havuzlu villanda takıl,Maybach’ına bin,ye,iç herkes rahat etsin !

 • Hangi şirket?
  15 1

  Bu ilker aycı hangi şirkette çalışıyor?

 • Aycı Yeterrrr
  19 0

  Kim bu alt kademe bilen var mı?

 • Teknik Personel
  22 0

  Teknik yapılanları unutmayacak

 • sansür
  4 1

  İçinde hakaret,küfür,iftira olmayan,haberlere konu olmuş,yalanlanamamış şeylerin yazıldığı yorumlar neden yayınlanmıyor,sansür uygulanıyor anlamak mümkün değil maalesef…

 • Editör Çagrı
  9 0

  Sefa Bey haberin içerigi yanlış ve yanıltıcı Bu haber içerisinde bir editör notu kısmı olmalı “iadesi tamamlanmış personel yok” Not:Alt kademeden kasıt kimdir.

 • Hikayemiz kesinti
  8 0

  İlker bey kalan%10 iade edin kesilenleri iade edin yeni zamları yapın biz de başarının bir paçası olduğumuzu hissedelim şuna biz enkazı olduk bu sürecin yanlış mı düşünüyorum personel mutsuz hakkını alamıyor siz gazel okuyorsunuz millete

 • Boş
  12 1

  Teknik personelden bişey olmaz. Bugün yüzde 20 kes anca böyle ağlanıp sızlanırlar. Kimsede demiyor ki alt kademe kim? Bizim meselemiz paradan büyük arkadaşlar. İtibarımız “alt kademe” olmuş içimizde ki yetersiz insanlar sayesinde. Bu şirkette kalan herkes alt ksdame demek ki.

 • Pandeminin ilk gününden beri tam çalışan Teknik in hem parasını kes, hrmde alt kademe diye aşağıla, bide vermediğin parayı vermiş gibi yap, yüzde 10 vermelisinki 2 yıl önceki maaşımıza gelebilelim, 2 yıllık enflasyon şurda dursun.

 • Hiç kusura bakmayın siz seviyenizi işyerinde gösteriyorsunuz. Hertürlü konuşmalarınızla yere attığınız sigara izmaritleri arabaları park etme şekliniz birbirinizle şakalaşmalarınızla ortam içinde ettiğiniz küfürlerle, masalarda bıraktığınız çöplerle pisliklerle, ne söylenirse başınıza ne gelirse gelsin gösterilmesi gereken tepkiyi göstermeyip arkasından küfür edip geçmekle, vs vs sayılamayacak onlarca şeyle ve en önemlisi kendinize eşinize dostunuza göstermediğiniz saygıyı amirinize göstererek siz kendi kademenizi ve sizden sonra gelecek olanların kademesini çoktan belirlediniz tebrikler.

 • söylenecek çok söz var ama şunu hiç hesaplayamıyorsunuz ısrarla,siz bu şekilde alt kademe ve üvey evlat muamelesi yaptığınız sürece çocuk kandırır gibi yüzde 30 kesip yüzde 30 verdik maaşlar eskiye döndü (eskiye dönmesi için en az yüzde 38,8 yapılması lazım) hiç bir teknisyenden aidiyet duygusu falan beklemeyin o adam gider bir parçayı değiştirir sizin ondan 1 senede kestiğiniz rakamı 1 parçada size fatura eder. Yazıktır günahtır hakları boğanızda çoluğunuzun çocuğunuzun kursağında kalır. Siz sivil havacılığın global olarak normale dönmemesi için yatın kalkın dua edin yoksa o uçaklara crs yazıp hat bakımını yapacak o kompanentleri çöp olmaktan kurtaracak yetişmiş personeli bulmak için ülke ülke gezeceksiniz….

 • TEKNİK
  14 0

  TEKNİSYENLER PANDEMİ DE TAM ZAMANLI ÇALIŞTI DİĞERLERİ EVLERİNDEN ÇALIŞARAK ĞARA KAZANDI.TEKNİSYEN FEDAKARLIK YAPTI KARŞILIĞINI ALMALIDIR.YOLCUYA GÜVEN VERDİNİZ ,MAĞDUR ETMEDİNİZ BU GÜZEL BİRŞEY AMA TEKNİSYENLER %30 KESİNTİ İLE ZOR ŞARTLAR ALTINDA KALDI.“1- Yolcuya güven verdik, bilet erteleme, iade veya iptal konusunda kimseyi mağdur etmedik.

 • Tulum piynir
  4 0

  Bu kirpik bile zengin oldu ya la yalandan teknisyen tulumu giyen insan.. tulum da neyse artik.. teknige insan hibi kiyafet getirin be .. cs ‘ler apoletli beyaz gomlek.. ama kafa natomermer anlamaz

 • Alt kademe cs
  5 0

  Arkadaş binbir eğitim ve zorlukla cs olmuşuz. Bu bize yapılmış bir hakarettir. Alt kademe kim? Bu saatten sonra yüzde 100 zam versende bir işe yaramaz

 • Man
  12 1

  ilker beyin alt kademeden kasti mudur ve baskan olmayan herkes. Bunu hakaret icin degil tasvir icin soylemistir. Öküzün altinda buzag aramamin anlami yok. Bu sacma döngüye girersek asil olayi kaçirmis oluruz. Peki asil olay ne? Enflasyon dolayisiyla pandemi öncesinde kabin ve kokpite zam yapildi ki son derece yerinde hamleydi. Keske daha fazla yapsalardi. Tuhaf olan su ki celikis in beceriksizligi, üyelerinin durumumu umursamamasi yüzünden TK calisanlari bu iyilestirmeden mahrum kaldi. Pandemi öncesinde iyilestirme yaparak 100 liradan 130 liraya cikardiklari kabin maasinin %30 unu tekrar aliyoruz diyerek aslinda 130 un %30 u olan 40 lira kestiler. Kabin maaslari 90 a dustu. Önce %10 verip 99 a cikarttilar Simdi %20 i verip 117 ye cikartacaklar ki pandemi öncesinde yaptiklari iyilestirmeye hala varmamis olacaklar. TK da ise durum cok daha vahim. Iyilestirme yapmadikalari halde esitlik ilkesi diyerek ayni oranda kesinti yaptilar(celik is de cikip demedi ki iyilestirme yaparken niye esitlik demediniz). Velhasil %30 kesinti yapilinca 100 tl olan maas 70 e dustu. Once %10 iyilestirme ile 77 tl yaptilar. Simdi 77 nin %20 si olan 15 tl daha iyilestirme yapip 92 ye çikartacaklar. Yani pandemi oncesi iyilestirme yapilmamis maasa bile ulasmamis olacaz. Son iki yildaki %50 yi bulan toplam reel enflasyona deginmedim bile. Ilk okul 3 e giden yegenimin bile bildigi bu hesabi ilker bey ve sirketimizin sendikasi olan celik is nasil bilmez anlamiyorum. Daha dogrusu calisanlarin akliyla nasil böyle alay ediyorlar aklim almiyor.

 • TEKNİSYEN ALT KADEME DEĞİLDİR, PİLOTTAN SONRA TEKNİSYEN GELİR! COVİD OLMA UĞRUNA GELİP ÇALIŞTIK.KARŞILIĞI NE ?

 • Teknik
  5 0

  Yapılanları unutmayacak

 • Ege
  7 0

  Değerimiz elbet bir gün bilinir.fedakarlık yapıpda bu kadar işkence çektirilmez inşalara.Teknısyen değilde 5lt yağ olsaydık %60 zam gelirdi bize.

 • Ege
  2 0

  O zaman bizlerde üst kademeler mi diyelim size.Üst kademeler, sizlere zaten bir şey olmaz olmadıda hatta bu pandemide iyice göze girdiniz hükümetin,şirketi iyi idare ettiniz sizin söyleminiz.alt kademe diyerek bizleri üzmeyin çalışma arkadaşları diyebilirsiniz.Biriniz alt kedeme der,biriniz çıkar fetö diye iftara atar bizlerde, sizleri ALLAH’A Hacer’le ediyoruz hesab verin diyoruz.

 • Gg
  1 0

  Bir yönetici çalışanını tasvir ederken alt kademe demez yol yemek parası verdikleriniz yazlığında kahvesini içip tatil yaparken asi yokkken çalışanlar o alt kademe ise gelip gidiyordu

 • TK / KARGO
  1 0

  Çalışan adamların maaşını kestiniz şimdi eski maaşa dönüp iyi birşey yapmış gibi ovunuyorsunuz Ben habom olarak başlayan kisilerdenim bizden kestiginiz kişi başı size 300 bin kazandırdı lakin bizi soktugunuz zarar 1 milyondan fazla biz ise girdigimizide 100 bin olan daire 2,5 milyon Allah büyük inşallah çocuklariniz da bizim yasadiklarimizi yasarda bizim ve ailelerimizin histtektiklerini sizde hissedersiniz Amin diyen kaç kişi var 😂😂😂:)



Sıradaki haber:

Uçuşu iptal olunca yolcular havalimanını birbirine kattı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.