İlker Aycı açıkladı: 15 Temmuz THY’ye ne kadara mal oldu?

İlker Aycı açıkladı: 15 Temmuz THY’ye ne kadara mal oldu?

İlker Aycı açıkladı: 15 Temmuz THY’ye ne kadara mal oldu?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin İstanbul’da ağırladığı 120 yabancı gazeteciye 15 Temmuz darbe girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) anlattı. İlker Aycı, darbe girişiminin THY’ye 40 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

28 Haziran terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yapılan değişikliklerin THY’ye 40 milyon dolar üzerinde ek maliyet getirdiğini söyleyen Aycı, “15 Temmuz darbe kalkışması peşinden operasyonlara devam ettik. 28 Haziran terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe kalkışması peşinden biletleri kayıtsız şartsız değiştireceğimizi söyledik. Bu iki olayın peşinden yapılan değişikliklerin maliyeti 40 milyon doları geçmiştir” dedi.

Aycı, “Biz Türkiye’de yolcularımıza ‘yolcu’ demiyoruz ‘müşteri’ demiyoruz biz ne diyoruz biliyor musunuz? Biz misafir diyoruz. İstanbul gibi THY ile bütünleşen bir şehir İstanbul hubunda yaklaşık 75 milyon yolcu kapasitemiz var.  Bu yıl yaklaşık 64 milyon yolcu taşıyacağız. Bunun yüzde 60’ı transit yolcu. Yüzde 40 da ana hub doğrudan varışlı ve çıkışlı yolculardır” diye konuştu.

YENİ HAVALİMANINI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Yeni havalimanının bitmesiyle büyümeye devam edeceklerini söyleyen Aycı, “Yeni yapılan havalimanımız 2018 yılında devreye girecek. Dünyanın en büyük en modern ve en güvenli havalimanlarından birini inşa ediyoruz. Bu havalimanında 90 milyonla başlayacak yolcu kapasitesi 150 milyona çıkacak. Çok önemli bir aktarma merkezi olacak. Yeni havalimanımı da büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. Yeni hatlar açarak büyümeye devam edeceğiz. Asya pazarı bizim için önemli bir pazar. Türk milleti olarak kökenimiz bir tarafı Orta Asya o nedenle bizler kökü oralara dayanan bir ülke yerel dilinde yeni kabin memurları alarak sizlere sizlerin dilinde hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yeni açtığımız Lounge’larla birlikte sizleri havalimanında en iyi şekilde ağırlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Atatürk Havalimanında uçuş rekorunun kırılmasının kendilerini çok memnun ettiğini söyleyen Aycı, ‘Gökten ne yağar da yer kabul etmez’ diyeceğiz. Dolayısıyla toparlanmanın olduğunu görüyoruz. Bu toparlanma da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Zira yaşananları sizler de biliyorsunuz.

Sektörümüzde ve turizmde, taşımacılık sektöründe, havacılık sektöründe ve şirketimizde bir yan etkisi oldu. Bu etkinin suratle telafisi bakımından da bu rakamları çok olumlu ve önemli görüyorum. Türkiye güvenilir bir ülke, İstanbul güvenilir bir şehir, güvenilir bir tatil destinasyonu. Bu anlamıyla THY’yi yolcularımızın tercih etmesinden ve yine aynı şekilde havalimanımızda rekor kırılmasından dolayı çok mutluyum. Bunun ileriye mutlaka olumlu etkileri olacaktır” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
masali birak
3 yıl önce

birak masali hala thy de ve tgs de bir suru fetocu var ki temel en buyuk fetocu deniyor onlari ne zaman atacaksin? fetocularla elele vererek haksiz yere isten atilanlari tekrar ise alacak misin onlardan bahset!