İlk Yerli Turbojet KTJ-3200 Testlerden Başarıyla Geçti

İlk Yerli Turbojet KTJ-3200 Testlerden Başarıyla Geçti

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın da desteklediği projeyle üretilen yerli turbojet motoru KTJ-3200, yapılan testleri başarıyla tamamladı.

Savunma sanayinde yerli üretime dönüş çabaları devam ediyor. Bu alanda üretilen son ürünlerden bir tanesi, seyir füzeleri ve hedef uçak gibi araçlarda kullanılacak olan KTJ-3200 turbojet motoru oldu.

Motorun testleri gerçekleştirildi ve yerli tubojet motor, bütün testlerden başarıyla geçti. Testler sonrasında turbojetin üreticisi Kale Grubu’nun Başkanı Osman Okyay, bazı açıklamalarda bulundu.

Okyay, açıklamasında ülkemizde ilk defa bir turbojet motor yapıldığını, altyapı eksikliğinden dolayı çekirdek motorun yanında ek parçaları da kendilerinin üretmeleri gerektiğini söyledi.

Zorlu bir geliştirme süreci gerçekleştirdiklerini ve kendilerini gittikçe zorlaşan bir projeye adadıklarını söyleyen Okyay, yoğun çalışmaları sonucunda dünyadaki benzerlerinden aşağı kalmayan, ileri seviye bir turbojet motor üretmeyi başardıklarını söyledi.

Okyay, Kale Havacılık ve Kale Grubu’nun başka çalışmaları da olduğunu ve F-35 savaş uçakları için parça üretimine de devam ettiklerini söyledi.

Yüksek itiş gücüne, düşük yakıt tüketimine ve farklı irtifa/hız koşullarında başlatılabilme özelliğine sahip olan motor, 2019 yılı içerisinde yerli füzeler olan SOM füzelerinde kullanılmak üzere TSK envanterine eklenecek. Turbojet, yarın başlayacak olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda da yer alacak.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
bırakın masalı

Turbojet,türbin vs yapmayı bisiklet yapmak mı sanıyorsunuz? Ordan burdan malzemeleri toplayıp,birleştirip,elalemin mühendislerinin direktifleriyle motor yapılıyorsa bunun adı yerli mi olur? Gönül ister ama bizim böyle şeyleri yapmamız mümkün değil çünkü bizde öyle bir para,hammadde,teknoloji,yetişmiş insan yokkkkkk ! Vakti zamanında paraları betona yatıracaklarına bu işlere yatırsalardı,bilim adamlarını senden benden diye ayırıp kaçırmasalardı belki bir başlangıç olabilirdi ama yapmadılar.Yılların uçak üreticisi Airbus mekanik kapıdan elektronik kapıya geçiş için en az 5 sene ar ge ve 5 milyar euro gerekli diyor biz dünya kadar borcumuzla,parasız,pulsuz motor,uçak,helikopter bilmem ne yapıyoruz öyle mi? Yersen tabii !!!