featured

İlk uçuşunu yaptı…

Türkiye’nin yerli genel maksat helikopteri GÖKBEY, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün verdiği uçuş izni ile birlikte ilk sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirdi.
45 dakika süren uçuşla projede önemli bir aşama daha geçildi. GÖKBEY’in 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanıyor.
TAI tarafından tasarlanan ve üretilen T 625 Gökbey helikopterinin yapılan test ve denetimler sonucunda SHGM’nin verdiği izin çerçevesinde ilk tam donanımlı uçuşunu başarı ile gerçekleştirdiği duyuruldu.
En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Gökbey’in aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor.
Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek. Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı.
Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Uzunluk:15.87 metre
Ana rotor çapı:13.20 metre
Mürettebat:2
Yolcu:12
Standart yakıt tankı:1020 kg
Harici yakıt tankı:280 kg
Bagaj hacmi:1.1 m3
Azami seyir sürati:306 km/saatte
Menzil:740+km/948+km(harici yakıt tankı kullanılması durumunda)
Havada kalış:3.8+saat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 5 sene önce

    Gövdesi italyan,elektronik aksamları amerikan,motoru ingiliz,amerikan ortaklığı olan bir helikopteri yerli veya yerli ve milli diye lanse etmeyin aklımızla dalga geçmeyin artık yeter.

    Cevapla
  2. Benim anlamadığım niye her projede “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı”ibaresi konuyor.Sadece Türkiye Cumhuriyeti niye tercih edilmiyor.İllahi bir makamı veya kişiyi mi ön plana çıkarmak gerekiyor.

    Cevapla