İLK TÜRK ASTRONOT

İLK TÜRK ASTRONOT

Halil Kayıkçı uzaya çıkacak ilk Türk olacak

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Halil Kayıkçı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk Türk vatandaşı olacak.

2017 yılı içerisinde yapılması planlanan uçuşta uzay sınırını aşıp 103 kilometreye kadar çıkılacağını belirten Kayıkçı Amerika’da 1 hafta astronot eğitimi aldığını söyleyerek “Yarışmaya katılanlar içerisinde en yüksek puanı alan kişilere uzay bileti verildi. Ben de onlardan bir tanesiyim. Türkiye’den bu eğitimi geçen sadece benim. Şu anda Türkiye’den uzaya giden yok” dedi.

Kayıkçı, önce 3-6 Aralık tarihleri arasında ABD’nin Orlando eyaletinde düzenlenen uzay kampına katıldı. Burada 60’tan fazla ülkeden 107 kişi vardı ve herbirinin uzay koşullarına dayanıklılığı sınandı. Dört günlük kamp sonucunda uzaya gitme hakkı kazandığını söyleyen Kayıkçı, kampta yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Tıpkı uzayda olduğu gibi yerçekimsiz ortamda bulunduk, savaş uçağı kullandık, G-Force testine girdik. Birçok fiziksel sınava da tabi tutulduk. Kampımıza çok yakın mesafedeki Kennedy Uzay Üssü’nü ziyaret edip uzay görevleri hakkında bilgi aldık. Hatta gerçek bir roketin uzaya fırlatılma anına şahit olduk. Yakan top ve roket yapma çalışmasında Türk arkadaşlarımla bulunduğumuz geminin ekibi en yüksek puanı aldı. Bu kampın sonunda ismim okunduğu anda pek çok duyguyu aynı anda yaşadım; sevinç, coşku, hüzün, gurur… Ailemi, arkadaşlarımı ve ülkemi temsil etmekten dolayı gururlu ve onurluyum.”

Astronot ünvanı alacak

23 kişinin yer alacağı ve Kayıkçı’nın tek Türk astronot adayı olarak katılacağı uzay seyahatinin 2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Kayıkçı, havaalanına iniş yaptığı anda astronot unvanını resmen hak edecek.

Geri

9
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
BLINK_

2018’den geliyorum hala gitmedi xd

tech.

2019 dan selamlar.
gitti mi acaba?

Xudmfodb

Ee cevap

Xudmfodb

İyimiş

buse ardıç

çok kötü olmuş ne kadar rezil rezalet

buse naz çilek

gerçekten mutlu oldum. helal olsun size . o duyguyu yaşamak bir gururdur. benim için . bravo . oraya bende gitmek . fotoğraf çekmek mutluluk’tur. iyi’ki gidip gezip görmüştür. bende gezmek isterim. herkesin okuyup büyüyüp oraya gitmesini öneriyorum.

buse naz gür

çok güzel olmuş. bravo. o duyguyu ben’ de yaşamak isterdim. helal olsun. o görüntüye ben de kavuşmak isterdim. bu büyük bir başarı’dır.

Seda

Astronot demeniz doğru değil. Astronotlar 4 gün içinde secilmiyor. 2 yıl sürebilen bir seçim süreci söz konusu oluyor ve 2 yıl da eğitim alıyorlar. 1 haftalık eğitimle astronot unvanı almak mümkün değil. Zaten Türkiye gerçekleri öğrendi, bu arkadaşın astronot değil, Axe sponsorluğunda düzenlenen bir yarışmayı kazanarak uzay turisti olduğu gerçeği ortaya çıktı. Bu da büyük bir başarı ama astronot olarak nitelendirmeniz doğru değil

Seda

Okudukça gülesim geldi. Ne demek savaş uçağı kullandık Pilot olmak öyle kolay mı? Hele de savaş uçağı gibi zor bir kuş. Olsq olsa simülatöre girmiştir. Sana kim savaş uçağı veriyor? Git kaza yap kendini öldür diye mi verecekler? Komik olmasın ya, bir de haber diye burada yayinlamissiniz.