İlk pilotlardan Tayyareci Fethi Bey anıldı

İlk pilotlardan Tayyareci Fethi Bey anıldı

Muğla’da, Türk Hava Kuvvetlerinin ilk pilotlarından Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey için ölümünün 104. yılında tören düzenlendi – Türk Hava Kuvvetlerine ait üç jetin saygı uçuşu yaptığı törende paramotor ile gösteri gerçekleştirildi

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismini veren Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 104’üncü yılında törenle anıldı.

Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan, Fethiye’deki Tayyareci Fethi Bey Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, Fethi Bey’in tayyaresinin adının “dayanışma, milli yardımlaşma” manasına gelen Muavenet-i Milliye olduğunu söyledi.

Fethi Bey’in çıktığı yolculukta Türk milletine dayanışma ve yardımlaşmanın önemini anlattığını vurgulayan Atılgan, “Fethi Bey bu amacına da ulaşmıştır. Üzerinden bir asır geçmesine rağmen hala büyük bir heyecanla bu alanda toplanıyoruz. Bu birlikteliğe ve dayanışmaya hala ve geçmişten daha çok ihtiyacımız var.” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da kahramanların milletlerin tarih içerisindeki yolculuğunun yol göstericileri odluğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından rekreasyon alanında devam eden törende, Türk Hava Kuvvetlerine ait üç jet saygı uçuşu yaptı. Türk Hava Kurumu tarafından gerçekleştirilen paramotor gösterisi de ilgiyle izlendi.

Törene, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Dalaman Hava Meydan Komutanı Hava Pilot Albay Savaş Cenik, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.