featured

İLK BİYOYAKITLI TRANS-PASİFİK UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Karbon emisyonunu azaltmak için biyoyakıtla denemeler yapan Qantas Havayolları, dünyanın ilk biyoyakıtlı uçuşunu ABD-Avustralya hattında gerçekleştirdi.

Havacılık endüstrisi, uçuşlarda karbon salınımını azaltmak için daha temiz yanan yakıtlarla denemeler yapıyor. Henüz tamamen biyoyakıta geçiş yapmaktan oldukça uzak durumdayız, ancak kaydedilen ilerleme gelecek yıllar için umut vaadediyor. Endüstrinin bu alanda önde gelen firması Qantas’ın, Amerika Birleşik Devletleri ile Avustralya arasındaki gerçekleştirdiği dünyanın ilk biyoyakıtlı uçuşu, endüstriyi sevindirdi.

Qantas’ın QF96 sefer sayılı uçuşunda bir Boeing 787 Dreamliner, ‘Brassica carinata’ cinsi 24.000 kilogram yenilebilir olmayan hardal tohumundan elde edilmiş biyoyakıtla Los Angeles’tan Melbourne’a bir uzun mesafeli uçuş gerçekleştirdi. Yakıtn damıtılma süreci ise Kanada merkezli bir tarımsal teknoloji şirketi olan Agrisoma Bioscienses tarafından geliştirildi.

 
Qantas Uluslararası CEO’su Alison Webster Pazartesi günü basına verdiği demeçte, “Agrisoma ile ortaklığımız Avustralya’da yenilenebilir jet yakıtı sektörünün gelişimi için büyük bir adımdır. Operasyonlarında karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını araştıran bir firma olarak bu projenin bir parçası olmak gerçekten gurur duyuyoruz” dedi.

Qantas, ilk trans-Pasifik biyoyakıt uçuşunun AltAir Fuel ve World Fuel Services desteği sayesinde mümkün olduğunu söyledi.
Bir hektar karinata tohumu ekininden yaklaşık olarak 2.000 litre yağ hasat edilebiliyor. Qantas, 2.000 litre yağdan 400 litre biyoyakıt, 1.400 litre yenilenebilir mazot ve % 10 yenilenebilir yan ürün ürettiğini açıkladı.
Qantas ve düşük maliyetli iştiraki Jetstar, pişirme yağı kullandıkları ilk biyoyakıtlı uçuşlarını 2012’de gerçekleştirmişti.

Hardal tohumundan üretilen yakıt, yaşam döngüsü boyunca geleneksel jet yakıtına kıyasla karbon emisyonlarında yüzde 80’in üzerinde bir azalma sunuyor. Pazartesi günü gerçekleştirilen Dreamliner uçuşunda kullanılan harman, tankın yüzde 10’u hardal tohumundan üretilen biyoyakıtla doldurulduğu için rota boyunca emisyonda yüzde 7 düşüş sağlamış oldu. Qantas Havayolları, 2020 yılına kadar düzenli olarak biyoyakıtla uçuşlar yapmayı planlıyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir