İkili havacılık müzakerelerinin sayısı ise 503’e ulaştı

İkili havacılık müzakerelerinin sayısı ise 503’e ulaştı

15 yılda 500’ün üzerinde havacılık müzakeresi ile uçuş ağında rekor büyüme…

Türkiye’nin yurt dışı uçuş ağını geliştirmek üzere geçtiğimiz sene 36 ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi. 2003 yılından bu yana yapılan ikili havacılık müzakerelerinin sayısı ise 503’e ulaştı.

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), yurtdışı uçuşların arttırılması ve yeni dış hat uçuş noktalarının belirlenmesi amacıyla 2017 yılında 36  ikili havacılık müzakeresi gerçekleştirdi. Mevcut anlaşmaların günün koşullarına göre revize edilerek yeni sefer noktaları ve frekans artışı sağlanan bu anlaşmalar ile yurt dışı uçuş ağımız son bir yılda yüzde 3 oranında genişleyerek, 121 ülkede 300’den fazla noktaya ulaştı.

Geçtiğimiz yıl, Şili ile ilk defa imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması’nın yanısıra Paraguay, AB(3 kez) Kazakistan, Guatelama, Honduras, Myanmar, Özbekistan, Venezuela, Sırbistan, Katar(2 kez), Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Bahreyn, Belarus, Kamerun, Gana, Ürdün, Nijerya, Malezya, Irak, Kenya, Morityus, Rusya, Sri Lanka, Zambiya, Tanzanya, Azerbaycan, Hong Kong, İspanya, Kanada,  Brunei ile müzakere gerçekleştirildi.

Frekans artışı, yeni uçuş noktalarının belirlenmesi, kargo taşımacılığı, kod paylaşımı, bakım ve eğitim alanında işbirliği yapılmasını içeren bu ikili havacılık anlaşmaları kapsamında 89 frekanstan fazla yolcu, 9 frekanstan fazla kargo, 5’ten fazla yeni nokta ve 3 öte nokta kazanım elde edilmiştir. (Geçen sene imzalanan anlaşmalar içinde sınırsız yolcu ve kargo frekansı, sınırsız nokta içeren anlaşmalar da mevcuttur.)

2003 yılından bu yana gerçekleştirilen ikili havacılık müzakerelerinin sayısı 503’e ulaşan Türkiye’nin bu anlaşmalara paralel olarak yıllar itibariyle dış hat uçuş noktaları ve yolcu sayısı hızla artarken, ülkemiz 2017 yılsonu itibariyle de dünya genelinde uçuş ağını en fazla geliştiren 11. ülke haline geldi.

“Dünya’da uçmadığımız yer kalmayacak” hedefiyle ikili havacılık müzakerelerinin havacılık sektöründeki büyümenin itici unsuru olarak benimsenmesi ile elde edilen bu başarının, 23-24 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirecek Türkiye-Asya Sivil Havacılık Konferansı ile sürdürülmesi ve konferansa davetli ülkeler ile çok sayıda ikili müzakerede bulunulması hedefleniyor.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments