UÇAKTAKİ ÖLÜM, İHMAL Mİ YOKSA KADER Mİ?

UÇAKTAKİ ÖLÜM, İHMAL Mİ YOKSA KADER Mİ?

Bugün AirlineHaber’e bir duyum geldi. Haberlerde hiç bahsedilmeyen belki de üstü örtülmeye çalışan bir can kaybından bahsediyoruz.

10 Ocak 2018 tarihinde KK1280 sefer no su ile İstanbul Bağdat seferini yapan Atlasglobal havayollarına ait uçakta  Irak vatandaşı bir yolcu hayatını kaybetti.

Bu cümle ilk okunduğunda hayatın akışı içinde olağan bir haber gibi görünse de eğer aldığımız duyumlar doğru ise  yer hizmetleri, kabin görevlileri ve kaptanın ihmalinin çok büyük olduğu anlaşılıyor.

Pankreas kanseri olan yolcu Bağdat’a gitmek üzere uçağa  biniyor. Yer ekipleri tarafından kabin ekibine yolcunun uçuş boyunca belli miktar oksijen alması gerekliliği bildiriliyor.

Yolcu uçuş sırasında fenalaşıyor ve hayati fonksiyonları yavaşlıyor.

Kabin ekibi uçakta doktor anonsu yapıyor ancak doktorun olmadığı anlaşılınca kabin ekibi müdahale etmek için hazırlanıyor.

Kabin amiri yolcunun nabzının atmadığını ve hayatını kaybettiğini bildirerek yolcuyu koridora yatırıyor ve kaptana haber veriyor.

Kaptan da aldığı bilgi ışığında uçuşa devam kararı alıyor ve uçak  Bağdat’a iniyor.

Havacılık kurallarını bilmeyenler için yine yukarıda yazılanlar  gayet normal geliyor.

Ancak durum sanıldığı gibi değil. İddialara göre yolcuya uçuş boyunca oksijen verilmiyor ve ilk büyük hata kabin ekibi tarafından burada yapılıyor.

Doktor anonsu sonucunda, eğer  uçakta doktor yok ise, kabin ekibinin ölüm kararını verme yetkisi yok. Kaptanın da bu kararı dinlemeyip en yakın meydana inmesi gerekiyor. Ancak bu da yapılmıyor.

Kurallara göre eğer uçakta doktor yok ise kabin ekibi gerçekten ölüm bile olsa bu yolcuya sanki hayattaymış gibi kalp masajı ve solunum desteği vermek zorunda.

Kaptan kendisine bildirilen bu  bilgiye göre doktor olmadığını duyduğu anda  hemen iniş yapmak zorunda.

Yine iddialara göre  şirket kendisine bildirilen bu durum sonrasında kabin amirini önce işten çıkartmak istiyor . Ancak  daha sonra tahminimizce olayın duyulmasından korkulduğundan olay örtbas edilmeye çalışılıyor.

AirlineHaber olarak bizim bu konuda bazı sorularımız var;

1. Yer hizmetleri yolcuyu kabin ekibine teslim ederken oksijen gereksiniminin olduğu bilgisini net olarak kabine bildirdi mi ?

2. Kabin bu bilgiyi aldı ise neden yolcuya oksijen vermedi?  Verdi ise ne kadar verdiğini tutanak ile belgelemek zorunda; bu belgeyi kamu oyuyla paylaşabilir mi?

3. Anons sırasında uçakta doktor bulunmadığı halde ölüm kararı nasıl verildi?

4. Kabin amiri bu kararı vermiş ise diğer kabin memurları buna neden karşı çıkmadı?

5. Kaptan bu bilgiler ışığında neden acil iniş yapmak yerine Bağdat’a devam etti? (Suriye hava sahası kapalı olabileceğini düşünerek,uçak Diyarbakır üzerinde gitmiş olmalı. Ölüm,uçak kalkıktan bir buçuk saat sonra olduğuna göre henüz Türkiye sınırları üzerinde olmalılar. )

Bu kaptanın kendi kararı mıydı, yoksa durumu şirkete bildirdikten sonra devam etmesi konusunda zorlandı mı ?

Tüm bu soruların yanıtlarını ve olayın doğruluğunu umarız AtlasGlobal yönetiminden sağlıklı, doğru ve bilgilere dayalı bir şekilde alırız.

Eğer bu bir iftira ise de bir şirketi bu şekilde zan altında bırakmak ne derece doğru, onun da kararını siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz

Ancak tarafımıza yollanan belgeler olayı doğrular mahiyette.

Hasta sağlık ekibi ile yolculuk yapmalı diye ikaz varken ve yazışmalarda hastanın durumu için görüşmeler yapılmasına rağmen her hangi bir atlama söz konusu mudur?

Yolcu,tek başına mı seyahat etmiştir?

Bu tür bir hastalık için sağlık ekibi nezaretinde diye seyahat edebilir denirken,yolcuya refakat eden var mıdır?

AtlasGlobal’den cevap bekliyoruz. 

© AirlineHaber

© AirlineHaber

© AirlineHaber

 

 

Geri

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
14 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
İşim düzeltme rumuz komıkMurat BeyeİçerdenBosGaf Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Teknik
Ziyaretçi
Teknik

İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

1

1
gören gözler
Ziyaretçi
gören gözler

Afa’nın sürekliliği adına her yıl tecrübeli işçi çıkarımı şenlikleri düzenlemenin getirdikleri, söylenen olay yaşanmış ise gerçekten hayret ve hüzün vericidir, nerede o eski Atlas dedirten haberlerden bir yenisi daha, bu gidişle ve bu hızla tecrübeli çıkarımları devam ettiği sürece yenilerini duymamız maalesef kaçınılmaz olacak gibi duruyor, Murat bey’in muazzam bir acele ile etrafına ve etrafındakilere dönüp bakması gerekiyor ve bunlardan tez vakitte ders çıkarımları yapması gerekmektedir, güzelim şirketin aile ortamını bozanlardan hesap sorulmalıdır, tecrübenin kokpitinden kabinine ve tekniğine kadar ne kadar önem arz ettiğini tüm havacılık camiası görüyorken Atlasın tecrübeli personeli ile alıp veremediği ne vardır acaba, en tecrübelisinin bir… Devamını oku »

Yolcu
Ziyaretçi
Yolcu

1 yıl uçupta ca 1 olması gereken insanlarin sirkette eşi dayısı vs olduğu için 5 6 ayda 1 numara oluyor 5 yıl uçupta amir olması gereken kızlar 2 yıl uçup amir oluyor sonra bilgi bekle flight safety bekle umarım bu aksilikler giderilir..

3

1
Her sonbahar gelişinde...
Ziyaretçi
Her sonbahar gelişinde...

Ne kadar ekmek, o kadar köfte.
Tecrübe azalmaya devam ederse bu tür olaylar da bir o kadar artacaktır.
Yapmayın, etmeyin, görün artık yanlışlarınızı, bırakın şak-şak takımını ve gerçeklere bakın, dönün yanlışlardan, mevsimlik pamuk işçisi değil havacı çalıştırdığınızın farkına varın artık, yakın bir gelecekte çalıştıracak havacı bulamayacaksınız, pamuk işçileri ile havacılıkta bir yere kadar… Yolcusunu en çok seven personelini en mutlu edendir, yeni bir mevsimde döküleceğini bilen kabinden, kokpitten ne bekliyorsunuz.

2

2
Doğru haber
Ziyaretçi
Doğru haber

Ne cevap verecek belgeleriniz varken

0

2
Yolcu
Ziyaretçi
Yolcu

Güvenilir HAVA yolu şirketi gerçekten thy olduğu bi kez daha kanıtlandı

1

4
Atl
Ziyaretçi
Atl

Uçmayın ne olduğu belli olmayan firmalar ile

1

3
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Ofis çalışanları yan gelip yatıp kahve molalarında dedikodu yapmaya devam etsin,terbiyesiz seviyesiz egoist insanlarla dolu şirketiniz Murat bey hiçbirşeyden haberiniz yok bence..

0

1
Gaf
Ziyaretçi
Gaf

Doğrusun.o söylediğin kişiler artik srkt dışındalar.

0

0
Bos
Ziyaretçi
Bos

Ne güzel kendi yaptıklarınızı buraya yazmışsınız.Ama şimdi dışarıdasınız.

1

0
Murat Beye
Ziyaretçi
Murat Beye

İçerdemiyiz gençler

1

0
İşim düzeltme rumuz komık
Ziyaretçi
İşim düzeltme rumuz komık

İçerdemıyız gencler

0

0
Yolcu
Ziyaretçi
Yolcu

Kem odasındaki sekreter de dahil dedikodu yeri olmuş gelen personel azarlanır odaya girmeye korkarsın cevapta veremezsin herşey işten cıkarrız tehditıyle yürüdüğü için

2

0
İçerden
Ziyaretçi
İçerden

Standardize eğitmen departmanı tamamen yenilenmeli Zaten lise mezunu iki ing bilen insan dolu onları aratmazlar

0

0
Murat Beye
Ziyaretçi
Murat Beye

Murat bey lütfen bi ekıplere sorun neler dönüyor dlye kem den tut insan kaynakları ekıp planlamasına kadar o kadar çok işini yapamayan kaytaran insan varki maddi manevi yönden bi gün bi ki ekıp çağırın anlatsın size

3

2
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Bu nedir pardon tanıdıklara torpil böylemi safety saglıyosunuz tecrube herseydir bu neyın cahılliği kanla yazılmış kanunlara bu kadar cahillik pes yönetim drğişmeli

1

1