IDEF 2023

İHA’lara ‘bağımsız barınak!’ IDEF 2023’te ilk kez sergileyecek

Türk mühendisler tarafından dronların sivil ve askeri alanlardaki görevlerini çok daha etkili bir şekilde yapabilmelerine imkan verecek “dron barınağı” geliştirildi. Temelde operatör kaynaklı kaza ve kırımların önüne geçmek için tasarlanan barınak, yüzlerce kilometre uzaktan erişim ile kontrole olanak vermesi ve otomatik batarya değişimi ile devriye atabilmesi gibi yenilikçi özellikleriyle savunma sanayinin gücüne güç katacak.

Kolluk kuvvetlerinin bulunamayacağı alanlarda devriye atabilmekten, kendi kendine batarya değişimi, hava ölçüm verileriyle entegrasyon ve buna göre bir uçuş planlamasına kadar birçok konuda aksiyon alabilen dron barınağının gelecek yıl satışa sunulması planlanıyor.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Mentor Bilişim, dronların personel desteği olmadan uzun süre görev yapabilmesini sağlamak amacıyla “dron barınağı” geliştirdi.

TEMEL HEDEF OPERATÖR KAYNAKLI KAZA VE KIRIMLARIN ÖNÜNE GEÇMEK

Firmanın Genel Müdürü Ahmet Kolcu, 2015 yılından bu yana otonom sistemler, insansız hava araçları ve bunların alt sistemlerini geliştirmeye odaklandıklarını söyledi. Kolcu, bu çabaların sonunda ortaya çıkan “Box Mentor” isimli ürünü, İstanbul’da temmuz ayında düzenlenecek ve Türk savunma sanayisi ürünlerinin vitrine çıkacağı IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2023) ilk kez sergileyeceklerini belirtti.

Ürünü 2021 yılından itibaren geliştirdiklerini ifade eden Kolcu, TÜBİTAK 1507 KOBİ-AR-GE desteği ile prototip aşamasını tamamladıktan sonra bu yıl TÜBİTAK 1501 Sanayi-AR-GE desteği aldıklarını bildirdi. Kolcu, söz konusu son destek sayesinde ürünün daha nitelikli ve endüstriyel bir hale geleceğini dile getirdi. Projeye başlamalarındaki en temel sebeplerden birinin operatör kaynaklı kaza ve kırımların önüne geçmek olduğunu vurgulayan Kolcu, Box Mentor’un operatör yardımı olmadan sensörlerde aldığı veriler sayesinde tüm görevleri otonom şekilde yerine getirdiğini kaydetti.

BATARYA DEĞİŞİMİ YAPIP GÖREVE ÇIKABİLECEK

Sistemin dron, dron box, hava veri ölçüm sistemi ve yönetim sistemi olmak üzere 4 temel bileşenden oluştuğunu anlatan Kolcu, şöyle konuştu:

“Dron, quadcopter şeklinde tasarlanmış olup yönetim sistemi üzerinden gelen tüm görevleri otonom olarak gerçekleştirmektedir. Dron box, dronun ve diğer tüm bileşenlerin muhafaza edildiği bir kutudur. Ayrıca hareketli pisti sayesinde dron iniş ve kalkışlarını kolaylaştırmaktadır. Kutunun içerisinde 3 adet yedek batarya bulunur ve bunlar otonom şekilde değiştirilerek yeni göreve hızlı şekilde geçilmesi sağlanır. Hava veri ölçüm istasyonumuz, hava şartlarını kontrol eden bir sistemdir ve anlık hava verilerini alarak uçuş uygunluk algoritmasının çalışmasını sağlar. Yönetim sistemi, web tabanlı bir platformdur ve internete bağlı herhangi bir cihazdan erişilebilir. Bu sayede uzaktan operasyon merkezi mümkün hale gelmektedir. Beyond visual line of side dediğimiz görsel görüş hattının ötesinde yüzlerce kilometre uzaktan yönetilebilmektedir.”

UZAKTAN YÖNETİMLE BAĞLANTI YAPILACAK

Sistemin ulaştığı olgunluk seviyesi hakkında da bilgi veren Kolcu, yönetim sistemi üzerinden uzaktan bağlantı sağlanabildiğini, filo yönetimi sayesinde de birden fazla sistemin kontrol edilebildiğini söyledi.

Kolcu, şunları kaydetti:

Görev oluşturma arayüz ekranından, harita üzerinde görev noktaları tespit edip, dron hızı, yerden yüksekliği, kamera bakış açısı, görev noktasındaki süresi gibi senaryolar belirlenerek görev gerçekleştirilebilmektedir. Harita üzerinde belirlenen noktalar, mesafe kestirim algoritması kullanılarak kontrol edilir ve batarya kapasitesi ile doğru orantılı olarak görevler gerçekleştirilir. Bu algoritma, belirli bir görev rotası veya hedef noktası için tahmini mesafeyi hesaplar. Harita üzerinden HUD verileri takip edilebilmektedir. HUD verileri, görev rotası, hedef noktalar, hız, irtifa ve diğer önemli bilgileri içermektedir. Sistem kullanılarak zamanlanmış görevler tanımlanabilmektedir. Uç birim sensörlerden gelen anlık veriler ile tehlike arz eden unsurun saptanmasında olay yerine hızlı bir şekilde intikal edebilmektedir. Yönetim sistemi üzerinden dron box ve drondaki kameralardan anlık görüntüler izlenebilmektedir. Dron, Qr landing algoritması sayesinde GPS’ten bağımsız olarak otonom iniş gerçekleştirebilmektedir.”

BARINAKLAR ARASINDA DEVRİYE GÖREVİ GERÇEKLEŞTİRECEK

“Box Mentor”un savunma sanayisi ve sivil alanda birçok kullanım senaryosu bulunduğunu dile getiren Ahmet Kolcu, “Örneğin sınır bölgelerinde belirli aralıklarla yerleştireceğimiz ürünler sayesinde devriye görevini üstlenebilecektir. Aynı zamanda kolluk kuvvetlerimizin bulanamayacağı alanlarda belirlediğimiz noktalarda devriye görevi gerçekleştiripanlık olarak görüntü aktarımı sağlayacaktır. Kullanım senaryolarını artırmak mümkün. Karakollar, üs bölgeleri, güvenlikli bölgelerin korunmasında çeşitli görevleri üstlenmektedir. Sivil alanda ise geliştirmelerine devam ettiğimiz görüntü işleme yazılımları sayesinde güneş enerji santrallerinde panellerin arıza tespitini gerçekleştirilebilmektedir.” diye konuştu.

Kolcu, gelecek dönemde ürünün çeşitli hava koşullarına ayak uydurabilmesi için iklimlendirme ünitesinin entegrasyonu, toz ve su sızdırmazlık testleri, sistem ihtiyacını karşılayabilecek güneş enerji panellerinin eklenmesi ve birden fazla görüntü işleme yazılımı ile nitelikli hale getirmek gibi çalışmalarla “Box Mentor”un yeteneklerini artıracaklarını bildirdi.

Kolcu, “AR-GE çalışmasıyla başlayıp prototip bir ürünü hayata geçirdik. 2024’ün 6. ayından sonra satışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir