featured

İGA’dan Türkiye’nin en büyük refinansmanı: Kredi vadesi uzatıldı, faizleri düşürüldü

İstanbul Havalimanının işletmecisi İGA Havalimanı, 5,8 milyar avro borcunu refinanse etti. Çok sayıda bankadan alınan kredilerin vadesi uzatıldı, faizleri ise düşürüldü.

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA Havalimanı, 5,8 milyar avro borcunu mevcut kreditörlerle yaptığı görüşmeler sonucunda refinanse etti.

Bloomberg’in haberine göre mayıs ayında varılan anlaşmaya göre kredinin vadesi 2 yıl uzatıldı, borcun faizleri ise düşürüldü.

Şirket, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan 2015’te vade sonu 2031’de olan kredi anlaşması imzalamıştı.

Şirket, aynı kredinin refinansmanı için Çinli bankalarla da görüşmeler yapmıştı. Ancak Çin’den finansman arayışının şimdilik ilerlemediğini belirtti.

Bir İGA yetkilisi refinansman anlaşmasına ilişkin detayları doğruladı. Halkbank yorum yapmazken diğer bankalar henüz dönüş yapmadı.

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen havayolu işletmecilerine verilen destek çerçevesinde İGA, karşılıklı mahsuplaşma esasıyla devletten garanti ödemeleri almazken, karşılığında devlete kira da ödememişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu uygulamanın 2 yıl için geçerli olabileceğini, işletme süresinin de bu kapsamda uzatılabileceğini ifade etmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir