featured

IFALPA’nın Gafına TALPA’dan Cevap…

IFALPA yayınlarında Türkiye’yi işgalci olarak tanımladı. TALPA’dan cevap

IFALPA yayınlarında Türkiye’yi işgalci olarak tanımlayan ifadelerden dolayı TALPA yönetimi ve üyeleri tarafından IFALPA’nın yapmış olduğu büyük gafın düzeltilmesi istendi.

İşte TALPA tarafından IFALPA’ya gönderilen o  yazışma;

Değerli Üyemiz,

IFALPA yayınlarından ekteki 21ATSBL01 sayılı Nicosia FIR ile ilgili Briefing Leaflet’te Türkiye’yi işgalci olarak tanımlayan ifadelerden TALPA yönetimi ve bazı üyelerimiz tarafından duyulan rahatsızlık IFALPA’ya aşağıdaki mail ile bildirilmiştir..

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

***

Dear Jack;

 

TALPA as a part of our community has been following and admiring the work that is being performed by our top organization IFALPA. All released documents, press releases, briefing leaflets serve our community and improving aviation safety and they should remain so.

 

The last Briefing Leaflet 21ATSBL01 includes some expressions way beyond its scope. TALPA has received quite a number of reactions from its members that the following sentence in the background paragraph clearly shows Turkey as an unlawful occupant of Northern Cyprus.

 

“Following the 1974 invasion of Cyprus by Turkey, the administration in the occupied part of Cyprus (unrecognized by the United Nations) established, in 1977, the “Ercan Advisory Area” monitored by “Ercan” station.”(21ATSBL01)

 

Changing the following sentence in background paragraph of the superseded leaflet 11ATSBL01 is another question mark too.

 

“Following the 1974 invasion of Cyprus by Turkey and the establishment of a separate Northern State on the island (though one not recognised by the United Nations), the Administration of Northern Cyprus established in 1977 the “Ercan Advisory Area” monitored by “Ercan Control” for air traffic control covering the northern part of the Nicosia FIR/UIR and parts of the south- western section of the Ankara FIR/UIR.” (11ATSBL01)

 

Turkey had used her guarantor rights based on the international agreements on Cyprus in 1974. International negotiations still continue on the status of the island.

 

It is our belief that such subjects should be out of the focus of our community but the flight safety. TALPA and its members expect IFALPA to modify Briefing Leaflet 21ATSBL01 accordingly to emphasize only the safety related issues without being a part in international disputes.

 

Best Regards

Capt. Hüseyin Murat ERSOY

TALPA President

***

Değerli Üyemiz,

21ATSBL01 sayılı Nicosia FIR ile ilgili IFALPA Briefing Leaflet’e tepki yazımızı takiben IFALPA tarafından ilgili doküman değiştirilmiştir. Dokümanın önceki ve son hali ekte bilgilerinize sunulmuştur.

TALPA çatısı altında bulunarak verdiğiniz güçle, aidat ödeyerek üyesi olduğumuz IFALPA ve ECA gibi uluslararası mesleki kuruluşların bir parçası olarak ülkemizin, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın menfaatlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Gücümüz birliğimiz

Saygılarımızla

TALPA

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 21atsbl01 atc deviation issues in the nicosia fir 1 scaled Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 21atsbl01 atc deviation issues in the nicosia fir 2 scaled Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 21atsbl01 atc deviation issues in the nicosia fir 3 scaled

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. ilk yayında ülkemizi işgalci olarak göstermişlerdi. Duyarlı bir girişim teşekkürler talpa.

  Cevapla
 2. Karşılıklı iddalar yüzünden AIP’lerde belirtilen ve NOTAM’larla da sürdürülen prosedürler yüzünden Uçuş Emniyetinin riske atıldığı da vurgulanmalı. Tombi’den sonra hem KKTC, Ercan; hem de Atina, ki Lefkoşa Kontrol olarak karşımıza çıkıyor, iki-üç kanalda konuşuyoruz. Bazı komuta-kontrol sorunları ( telsiz teması kurulmaması, farklı frekanslara yönlendirme, vb.) gibi ayak oyunları oynanıyor zaman zaman. Bu konu da dile getirilmeli ve bu konuya hakim ve daimi olacak kişilerin Ifalpa’da konuyu açıklayarak sorunu çözmek için girişimde bulunması gerekir.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Güzel bir girişim. Ama keşke aynı duyarlılığı üyeleriniz işten atılırken, maaşlar % 50’ye düşerken, % 18,45 lik artışla üyeleriniz enayi yerine konurken de gösterebilseydiniz.

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  IFALPA’nın Briefing leafleti 22 haziran tariihli. 15 Temmuz’da da düzeltildiği açıklanmış. Merak ediyorum TALPA hangi tarihte başvurmuş düzelti için? Ya da başka sekilde sorarsak bu gafa ne zaman uyanmış TALPA?

  Cevapla