featured

Icelandair kuzey rüzgarı Euro 2016’nın gözdesi oldu

1937 Yılında bir havayolu kuruldu, İzlanda merkezli havayolları şirketi Icelandair.

 
Havayolu Icelandair grubunun parçasıdır ve Atlas Okyanusunun her iki tarafındaki 12 ülke ve 25 şehire uçuş yapar. Ana üssü Reykjavík (Keflavík) Uluslararası Havaalanı’dır.
Icelandair Milli takımını her zaman gururla destekledi. Geçmişte büyük yenilgilere uğrayan takımın oyuncuları ümitsizdi ama EURO 2016’ya adını büyük harflerle yazdı.
2016 elemelerinde A Grubu’nu ikinci sırada tamamlayarak tarihinde ilk kez büyük bir turnuvaya katılma hakkı kazanan İzlanda,  bu başarısıyla dünya futbolunda büyük bir sürprize yaptı.
F Grubu’nda Portekiz, Avusturya ve Macaristan’la birlikte yer alan İzlanda, Portekiz ve Macaristan’la 1-1 berabere kalmış, son maçında Avusturya’yı 2-1 yenerek beş puanla grubunda ikinci oldu.
Turnuva öncesi favorilerden gösterilen ancak turnuvada bekleneni veremeyen İngiltere’yi ikinci tur maçında 2-1 mağlup eden İzlanda, çeyrek final eşleşmesinde pazar akşamı Türkiye saatiyle 22.00’de ev sahibi Fransa’yla Stade de France’da karşı karşıya gelecek.
unnamed
Macaristan maçı esnasında Macar taraftarların da kayıtsız kalamayarak eşlik ettiği tezahürat, toplumun büyük kısmının balıkçıkla geçimini sağladığı ada ülkesinde, av esnasında balinaları çağırmak için kullanılıyor.
İki teknik direktöre sahip İzlanda’nın İsveçli patronu Lars Lagerbäck, geçtiğimiz günlerde İzlanda’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında seçmenler tarafından adaylardan biri olarak gösterildi.
Lägerbäck siyasi hedefleri olmadığını söylese de, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 30 oy aldı. Antrenörlerden diğeri İzlandalı Heimir Hallgrimsson ise şu anda görevini gönüllülük esasıyla yürütüyor. Göreve gelmeden önce diş hekimliği yapan Hallgrimsson, Lagerbäck’ın turnuvanın ardından görevine veda etmesiyle tek sorumlu olacak.
İzlanda kalecisi Hannes Thór Halldórsson ise yaptığı 18 kurtarışla turnuvanın en iyi kalecilerden biri. Yalnızca iki yıldır eldiven giyen Halldórsson, 30 yaşında profesyonel futbol hayatına başladı.
Futbol hayatından önce sinemayla ilgilenen Halldórsson, ülkesi adına 2012 yılında Eurovision’a katılan şarkının yönetmenliğini üstlenmişti.
İzlanda Havayolları verdiği destek için bir video çekimi hazırladı. Müthiş bir reklam flimi. Kaptan Aron Gunnarsson önderliğinde takım sahneyeçıkıyor. Ya sonrası?
En mükemmel takım devlere kök söktürüyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir