featured

ICAO ekibi Pakistan sivil havacılığında denetleme yaptı

Dokuz kişilik bir ICAO denetleme ekibi, geçtiğimiz Cuma günü sona eren 10 gün boyunca Pakistan’da Sivil Havacılığında bir denetim gerçekleştirdi.

Sahte pilot lisanslarıyla ilgili şok edici bir skandalın ardından Pakistan CAA Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) denetimine tabi tutuldu.

Pakistan CAA genel müdürü Khaqan Murtaza, otoritenin merkezindeki bir haber brifinginde gazetecilere verdiği demeçte, “Şubat ayında beklenen ICAO denetim raporunun yayınlanmasının ardından lisans vermeye devam edeceğimiz konusunda umutluyuz” dedi.

Birleşmiş Milletler Havacılık kuruluşu olan ICAO, Eylül 2020’de Pakistan’a, o yılın Mayıs ayında bir Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçağının düşmesi ile 97 yolcu ve mürettebarın ölmesinin ardından sahte lisanslar ortaya çıkmasından sonra acil düzeltici eylemde bulunmasını ve yeni pilot lisansları vermeyi durdurmasını tavsiye etmişti.

Dokuz üyeli bir ICAO denetleme ekibi, Cuma günü sona eren 10 gün boyunca Pakistan’da bir denetim gerçekleştirdi. ICAO, en son denetimini 2008 yılında gerçekleştirmişti.

CAA, ICAO denetim ekibinin CAA’nın kaydettiği ilerlemeyi takdir ettiğini ve denetimden önceki hazırlık ve sıkı çalışmayı takdir ettiğini söyledi.

“Olumlu bir ICAO raporundan umutluyuz” dedi ve “ICAO denetim raporunun 15 Şubat’ta yayınlanmasından sonra yaptırımlar da kaldırılacak” dedi.

Sahte pilot lisansı skandalının ardından, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) bu durumu ciddiye aldı ve Pakistanlı taşıyıcılar için TCO (Üçüncü Ülke Operatörü) Yetkilendirmesini durdurdu.
ABD Pakistan’ı Kategori 2’ye indirdi, bu da Pakistan menşeli hiçbir uçağın ABD topraklarına girmesine izin verilmediği anlamına geliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir