IATA Ocak 2019 Havayolları Finansal İzleme raporunu yayınladı

IATA Ocak 2019 Havayolları Finansal İzleme raporunu yayınladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Ocak 2019 Havayolları Finansal İzleme raporunu yayınladı. Dönem boyunca, IATA, finansal piyasaların, petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından havayolu kazançlarının geleceği konusunda belirsizliğini sürdürdüğünü ve son aylarda havayolu fiyatlarındaki düşüşün düşürdüğünü olduğunu belirtti. Ocak ayında havayolu hisse senedi fiyatları piyasaya paralel olarak yükselmiştir.

IATA, ham petrol ve jet yakıtı fiyatlarının son zamanlarda değişken olduğunu belirtti. Cari fiyatlar, Ekim ayının başlarında görülen tavan fiyatın oldukça altındadır (sırasıyla, ham petrol ve jet yakıtı için sırasıyla 85 ABD doları / bbl ve 99 ABD doları / bbl), ancak yatırımcılar bunun havayolu kazançları için iyi veya kötü olup olmadığından emin değiller. Önümüzdeki yıl, havayolu karlılığının sürdürülebilirliği için önemli bir sınav olacak.

Yatırımcıların kafasını karıştıran başlıca olay ise kargo ve yolcu sayısında ki düşüş. Türk Hava Yolları Hisse senedi THYAO ise belirsiz dalgalanmalar ile seyrini sürdürüyor. Öte yandan Pegasus PGSUS yükselmeye devam ediyor . Yeni açılan hatlar, yolcu sayısında ki artış , Sabiha Gökçen havalimanında ki hakim pozisyon sayesinde Pegasus yatırımcısını daha çok sevindiriyor .

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.