featured

IATA: Bu trajedi bizi ve tüm dünyayı derinden etkiledi. Havacılık ve Türkiye-Suriye Deprem Yardım Çalışmaları

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) yıkıcı depremden etkilenen Türkiye ve Suriye halkına derin taziyelerini iletti.

IATA’dan yapılan açıklamada Corendon Airlines, Freebird Airlines, MNG Airlines, Pegasus Airlines, SunExpress, SyrianAir ve Türk Hava Yolları ile dünya çapında 16 hava yollarının çabaların desteklenmesinde ve insanların toparlanma sürecinde hayatta kalabilmeleri için kritik önem taşıyan insani yardımların ulaştırılmasında önemli bir rol oynadığını bildirdi.

IATA’dan yapılan açıklamada;

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), bölgede meydana gelen yıkıcı depremden etkilenen Türkiye ve Suriye halkına derin taziyelerini iletti. IATA, havacılık sektörünün hem acil arama-kurtarma çalışmalarına hem de uzun vadeli insani yardım çabalarına önemli katkılarda bulunduğunun altını çizdi.

“Bu trajedi bizi ve tüm dünyayı derinden etkiledi. IATA üyesi havayolları adına Türkiye ve Suriye halkına derin üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Düşüncelerimiz bu korkunç olaydan etkilenen herkesle birlikte. Çok sayıda insanı kurtaran ve hayatta kalanları aramaya ve onlara bakmaya devam eden kurtarma görevlilerinin kahramanca çabalarını selamlıyoruz. Havacılık, bu çabaların desteklenmesinde ve insanların toparlanma sürecinde hayatta kalabilmeleri için kritik önem taşıyan insani yardımların ulaştırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.”

Corendon Airlines, Freebird Airlines, MNG Airlines, Pegasus Airlines, SunExpress, SyrianAir ve Türk Hava Yolları gibi etkilenen bölgelerdeki üyelerimiz tarafından üstlenilen muazzam çabalara ek olarak, dünya çapındaki havayolları da etkilenen bölgelere ekipman, yardım ve uzman personel taşımak için bireysel çabalar sarf ediyor. Katılan havayolu şirketlerinden bazıları şunlardır:

Airlink, havacılık sektörünün krize nasıl yanıt verdiğine dair iyi bir örnek teşkil ediyor. Krize müdahale ve lojistik konularında uzmanlaşmış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Airlink, kriz zamanlarında bağışlanan havayolu kaynaklarını ve STK ihtiyaçlarını koordine etmektedir. Yaklaşık 19 havayolu şirketinden oluşan ve giderek büyüyen bir listeyle çalışan Airlink, krizde aktif olan yaklaşık 50 STK’nın çalışmalarını destekliyor ve halihazırda etkilenen bölgelere taşımayı hedeflediği 450.000 kg’a yakın insani yardım kargosuna sahip.

IATA

Havayolu şirketlerinin kurtarma ve insani yardım çabalarını desteklemek için yaptıklarına ek olarak IATA, başta mali mutabakat sistemleri olmak üzere sağladığı kritik sektör destek fonksiyonlarının sürekliliğini ve etkinliğini sağlamak için yerel paydaşlarla birlikte çalışmaktadır. IATA, bu sistemlerin etkilenen pazarlar için küresel dağıtıma erişim sağlamaya devam etmesini sağlamak için yerel paydaşlarla birlikte çalışırken, bazı kargo ve yolcu acentelerinin karşı karşıya kaldığı olağanüstü koşullarda faaliyet göstermek için gereken esnekliği de göz önünde bulunduruyor.

IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) küresel hava trafiğinin %83’ünü oluşturan yaklaşık 300 havayolunu temsil etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Airlinehaber sitesine teşekkürlerimi sunarım uzun zamandır sizleri keyifle takip ediyorum editörleriniz sektörü yerli ve yabancı medyayı iyi takip ettiği belli ülkemizde yaşanan bu vahim depremden dolayı halkımıza baş sağlığı dilerim sizlere de bu süreçte düzenli yayınlarınızla bizleri bilgilendirdiğiniz için minnettarım başarılarınızın devamını diler saygılarımı sunarım.

    Cevapla