HyPERION

HyPERION pilot projesi sivil havacılıkta hidrojen itiş gücünün önünü açıyor

  • Airbus-Safran ortak girişimi olan ArianeGroup, bir havacılık gaz türbinini besleyebilen hidrojen şartlandırma sistemi konseptini başarıyla test etti
  • HyPERION (çevreye duyarlı havacılık tahriki için hidrojenin Fransızca kısaltması), Safran tarafından Airbus ve ArianeGroup ortaklığında, Fransız Hükümetinin Geleceğe Yatırım Programı (PIA) desteğiyle yürütülen ve ticari havacılık için hidrojen itiş gücü çözümlerini değerlendirmek üzere tasarlanmış bir pilot proje.
  • Bu başarı, Aralık 2020’de başlatılan HyPERION projesini sona erdirmekte ve 2035 için havacılık teknolojisi yol haritasında önemli bir adımı temsil etmekte.
  • Proje, ArianeGroup’un Ariane fırlatma rampası tahrik sistemi üzerinde yıllar boyunca geliştirdiği sıvı hidrojen deneyimine dayanıyor

Aralık 2020’de Safran, Airbus ve ArianeGroup, Fransız Hükümeti’nin Geleceğe Yatırım Programı’nın (PIA) desteğiyle HyPERION adlı ortak bir araştırma projesinde bir araya geldi.

HyPERION’un amacı, 2035 yılına kadar ticari havacılık için fosil yakıta alternatif sunabilecek güvenli ve verimli teknik hidrojen itiş gücü çözümlerini araştırmaktı.

HyPERION, ticari hava taşıtları için hidrojen itiş gücü sistemlerinin tanımlanmasında, yüksek derecede güvenlik sağlanmasında ve halen geliştirilmesi gereken çeşitli teknolojilerin belirlenmesinde önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlamıştır.

Çalışma, yakıtın tanklardan çıkışından ateşlenen gazların fırlatılmasına kadar olan tüm süreci kapsamakta. Dağıtım devresinin tanımlanmasında büyük ölçüde ArianeGroup’un Ariane fırlatıcılarındaki yakıt davranışına ilişkin deneyimlerinden yararlanılmıştır.

HyPERION projesi kapsamında çeşitli test programları yürütülmüştür: Fransız havacılık laboratuvarı ONERA ile yakın işbirliği içinde yürütülen hidrojen yanma testleri, metal malzemeler üzerinde uyumluluk testleri ve ilk hidrojen koşullandırma sistemi (basınç ve sıcaklık kontrolü) üzerinde testler.

ArianeGroup, 12 Mayıs 2023’te Vernon test tesisinde, bir havacılık gaz türbinini beslemek için bir hidrojen koşullandırma sisteminin kavram kanıtlama testini başarıyla gerçekleştirdi; bu ilk deney, başlangıçta uzay uygulamaları için tasarlanmış ekipmanın (elektrikli pompa, gaz jeneratörü, eşanjörler) yeniden kullanılmasıyla mümkün oldu. Bu gösteri, ArianeGroup’un uzay teknolojilerini havacılık uygulamalarına genişletmenin ilk adımı.

ArianeGroup CEO’su Martin Sion, “HyPERION projesinin bu başarılı sonucu, sivil havacılığın karbondan arındırılmasını kolaylaştıracak bir enerji kaynağı olarak hidrojenin potansiyelini teyit ediyor.” “Ana şirketlerimizle yakın işbirliği içinde geçirdiğimiz son birkaç yıl, en umut verici  itiş gücü sistemi mimarilerini ve önümüzdeki beş yıl içinde geliştirilecek teknolojileri belirlememizi sağladı. Bilgi birikimimizi bir araya getirerek Avrupa’nın düşük karbonlu taşımacılığa geçişine yardımcı olmak için birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

HyPERION projesi, DGAC (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) aracılığıyla Fransız Hükümeti’nden destek alıyor ve Geleceğe Yatırım Programı’nın (PIA) bir parçası. Airbus, ArianeGroup ve Safran’ın hava taşımacılığının karbon ayak izini azaltmaya yönelik diğer girişimlerini tamamlayıcı nitelikte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir