Hürkuş’un silahlı modeli için hazırlıklar başladı

Hürkuş’un silahlı modeli için hazırlıklar başladı

Yerli eğitim uçağı Hürkuş versiyonları yolda. 10 yıl süren çalışmanın ardından seri üretime geçilecek olan Hürkuş’un silahlı modeli için hazırlıklar başladı.

TUSAŞ tarafından, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) öncülüğünde yürütülen Hürkuş Projesi, yıllar süren çalışmanın ardından başarıyla hayata geçti.

Hem TSK’nın “eğitim uçağı” ihtiyaçlarını karşılayacak hem de dünya pazarına girebilecek uçak, temmuz ayında EASA (European Aviation Safety Agency) ve SHGM’den (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) gerekli sertifikaları almıştı. Birinci prototip uçağın kabulü tamamlanarak, hem mülkiyeti hem kullanım hakkı TUSAŞ’a geçti.

Aralık ayında, ikinci prototip uçağın kabulü planlanıyor. 10 yıllık çalışmanın ürünü uçakların seri üretimiyle, yeni versiyonları da hızla devreye girecek.

Hürkuş’un “B” versiyonu için Aralık 2013’de sözleşme imzalanmıştı. Uçakların üretimi devam ediyor. İlk uçak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 2018 yılı içerisinde girecek.

Bu kez uçak sadece “eğitim” amacıyla değil, “silahlı” olarak yapılıyor. Bu sayede uçak, Hava ve Kara Kuvvetlerinin hava destek görevlerini icra edebilecek bir niteliğe kavuşacak. HÜRKUŞ-C serisinin ise konseptinin daha farklı olacağı bildirildi.

HÜRKUŞ-B Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilecek Hürkuş-C’nin “silahlı insansız hava aracı-İHA) olarak tasarlanması planlanıyor.

Proje için “kavramsal tasarım” süreci başlatıldı. Proje kapsamında, daha önce ANKA insansız hava aracında edinilen deneyimler ile Hürkuş’ta edinilen tecrübelerin biraraya getirilmesi hedefleniyor. Bu sayede, daha uzun süre havada kalabilecek, daha fazla ve daha etkili silah taşıyabilecek insansız hava aracının üretimi planlanıyor.

Hürkuş-C’nin, halen Türkiye’ye önemli katkılar sağlayan Bayraktar İHA’sı ve ANKA’dan gelişmiş versiyon olacağı ve özellikle terörle mücadelede taşıyacağı daha güçlü bomba ve silahlarla yüksek katkı sağlayacağı belirtiliyor.

ANKA ve HÜRKUŞ projelerinde edindiği tecrübelerle gelişmiş imalata odaklanan TUSAŞ’ta yeni dönem de başladı. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Doç. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ’ın Genel Müdürlüğü görevine atanmıştı.

Eski TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görevlendirilmişti. Bu isimler, yeni dönemdeki projelerde başrolü üstlenecek.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör