HSBC BANK THY-PEGASUS VE TAV’IN RİSK DEĞERLENDİRMELERİNİ YAPTI

HSBC BANK THY-PEGASUS VE TAV’IN RİSK DEĞERLENDİRMELERİNİ YAPTI

Türkiye’de geçtiğimiz yılda yaşanan jeopolitik gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biri havacılık sektörü oldu. Üzerine bir de Türk lirasındaki sert değer kaybı eklenince en büyük 3 havacılık hissesi 2016’da en çok düşen 10 hisse arasında yer aldı. Şimdi gözler 2017’de.

Havacılık hisselerine ilişkin beklentilerini paylaşan HSBC analistlerinde ise temkinli bir iyimserlik havası hakim.

Analistlerin paylaştığı nota göre, 2017’de toparlanma beklentisi sürse de zayıf turizm ve TL’deki değer kaybı nedeniyle toparlanmanın sınırlı olmasını bekleniyor.

Peki bu yıl hisseler için kritik olacak unsurlar neler?

HSBC, kısıtlı büyüme karşısında maliyet tasarrufu ve kapasite sınırlamalarının 2017’de havayolları açısından daha ön plana geçecek unsurlar olacağını düşünüyor.

İşte HSBC’nin 3 havacılık hissesiyl ilgili değerlendirme ve tavsiyeleri:

TÜRK HAVA YOLLARI

Sektörde maliyet tasarrufu bakımından daha fazla hareket alanı olduğunu düşündüğümüz Türk Hava Yolları, cazip değerleme rasyolarını da dikkate alarak, önerdiğimiz hisse olmayı sürdürüyor. THY için 6.1 TL hedef fiyatımızı ve Al tavsiyemizi koruyoruz.

sds

 

PEGASUS

2016’da da görüldüğü üzere Pegasus’un düşük fiyatlama ve iç hatların daha yüksek payı sayesinde yolcu trafiği açısından bu yıl da görece daha yüksek bir büyüme vaadettiğini düşünüyoruz. Pegasus için de bu yıl marj ve kârlılıkta toparlanma yılı olmasını bekliyor, maliyet tasarrufları ve değerleme rasyoları açısından daha az cazip bulduğumuz için Tut tavsiyemizi sürdürüyoruz. Pegasus için hedef fiyatımızı 13.80’den 16 liraya çıkarıyoruz.

1359857_5ecdcc29a1b8da2c2a7b0453c71236dc

 

TAV HAVALİMANLARI

TAV Havalimanları yurtdışında büyüyen yolcu trafiği ve Türkiye’de de döviz bazında sabit fiyatlama (yolcu gelirleri) sayesinde havayollarına kıyasla daha korunaklı bir iş modeli sunuyor. TAV için de 2017’de toparlanma bekliyor, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki kontratın normalden daha kısa sürede sona ermesi ihtimaline karşılık yeni havalimanı projelerinin portföye dahil edilmesi gerekliliğine inanıyoruz. TAV için de Tut tavsiyemizi sürdürüyor, hedef fiyatımızı 14 TL’den 16.3 TL’ye yükseltiyoruz. (Business.HT)

 

1359857_62214cd784cc2f7cedacb9aad0d1b701


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.