Hitit’in Kurucusu Nur Gökman “Yılın İş Kadını ve Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü

Hitit’in Kurucusu Nur Gökman “Yılın İş Kadını ve Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü

Hitit’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Genel Müdürü Nur Gökman, Uluslararası Kadın Girişimcileri Destekleme Fonu (IWEC) tarafından “Yılın İş Kadını ve Kadın Girişimcisi” ödülü verildi. İstanbul Ticaret Odası tarafından Türkiye adına aday gösterilen Nur Gökman, ödülünü, İtalya Torino’da düzenlenen uluslararası konferansta aldı.

8 Kasım 2023, Torino – Küresel ölçekte kadın girişimcilere katkıda bulunmak amacıyla 2006 yılında Barcelona, Manhattan ve Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları tarafından kurulan Uluslararası Kadın Girişimcileri Destekleme Fonu (IWEC) ödülleri, bu yıl 5-7 Kasım 2023 tarihleri arasında İtalya’nın Torino şehrinde gerçekleşen 2023 IWEC Konferansı’nda sahiplerini buldu. Uluslararası pazarda faaliyet gösteren kadın girişimcileri destekleyen ve bu alanda yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan kadın liderleri ödüllendiren IWEC’in bu sene Türkiye’den ödüle layık görülen isimlerinden biri, Hitit’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Genel Müdürü Nur Gökman oldu.

48 ülkede faaliyet gösteren IWEC, üye ülkelerin ticaret odaları tarafından belirlenerek adaylar arasından yaptığı değerlendirmeler sonucu ödüle hak kazananları belirliyor. Uluslararası pazarda faaliyet göstermesi, yaptığı iş ve ürettiği fayda ile diğer kadınlara ilham olması gibi kriterlerin dikkate alındığı ödülde, Nur Gökman da IWEC ödülü ile onurlandırılan kadın liderlerden biri oldu. Hitit’i kurarak, önce Türkiye’de bir sektörün doğmasına öncülük eden, akabinde de ürettiği teknolojiler ile Hitit’i küresel havayolu ve seyahat teknolojileri sektörünün öncü isimlerinden biri haline getiren Gökman; Hitit’i dünya çapında bir hizmet ihracatçısına ve halka açık bir şirkete dönüştüren vizyonuyla bu ödüle layık görüldü.

Kadınları güçlendirmeye devam edeceğiz

Ödülünü almak için Torino’ya giden Gökman şunları söyledi: “Havacılık ve seyahat teknolojilerinde iki kadın olarak kurduğumuz Hitit’i, bugün güvenilir ve kredibilitesi yüksek bir dünya şirketi haline getirdik. Alanımızda dünyanın en büyük üç şirketinden biri olmayı başardık. Tüm bu kazanımlarımıza paralel olarak, sektördeki kadınlar için de kapsayıcı bir ortam yaratmaya hep dikkat ettik. Şirket DNA’sına işleyen bu yaklaşımımızı; şirket içi politikalarımızla ve uygulamalarımızla, ulusal ve uluslararası girişimlere olan desteklerimizle ve kendi projelerimiz ile sürekli olarak genişletmeye çalışıyoruz. Tüm platformlarda vurguladığımız bu öncü yanımız ile diğer kadınlara da örnek oluyoruz. Bir yandan havacılığın ve seyahatin dijital dönüşümü için çalışmaya devam ederken, bir yandan da şirket içinde ve dışında kadınlara mentorluk yaparak, onları güçlendirmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği(IATA)’nin 25by2025 imzacıları arasında olan Hitit, yüzde 40’a yakın kadın çalışanı ile IATA’nın cinsiyet çeşitliliği ve kapsayıcılığı için belirlediği 25by2025 hedefini çoktan aştı. Hitit hem kapsayıcılık yaklaşımı hem STEM alanında öncü eşitlikçi yaklaşımıyla sektöre liderlik ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir