featured

HEM NALINA, HEM MIHINA… THY-SENDİKALAR VE ÇALIŞANLAR, THY NEYİ BEKLİYOR?

Sayın Okurlarım;
Sivil havacılığımızdaki durgun süreç içinde, haftalık köşe yazıları yazmak gittikçe zorlaşıyor. Hal böyle olunca, yerliden çok yabancı kaynaklardaki haberleri paylaşmak durumunda kalıyoruz.
THY ve sektörün diğer şirketleri yurt içi ve yurt dışı seferlerine başlamak üzereler. Umar ve dilerim ki yeniden uçuşlar durdurulmak zorunda kalınmaz, yolcular ile birlikte çalışanlar da mağdur edilmezler.
“Büyük başın derdi büyük olurmuş” derler. Çok doğru bir tespit. Bu tespitin büyüğü şüphesiz THY.
Normal olarak, havacılık sektöründe ikinci ve üçüncü çeyreklerde şirketler kar eder. Birinci ve dördüncü çeyreklerde operasyonel giderlerini çıkartabilirlerse ne ala…
Pandemi süresince tüm havayollarımızın ve havalimanlarımızın mali açıdan zarar ettikleri bilinen bir gerçek. Tabii ki bu zararı büyük başın derdi büyük olurmuş sözüne uygun olarak düşündüğümüzde zarar büyük şirketlerde daha yüksek boyutta oldu.
Bu kısa girişi yaptıktan sonra her hafta kafama takılan ve bir kısmınızın tenkit edeceği, bazılarının ise çok doğru diyeceği, nalına mıhına vuracağım bir konuya değinmeye karar verdim.
Bildiğiniz üzere toplumcu biriyim. Bu nedenle THY’deki çalışma sürem boyunca, işverenlerle ve sendikalarla aram hiç iyi olmadı. O zamanlarda da çalışanların yanındaydım,şimdide yanındayım. Gelir vergisi kanunun 29/2 maddesi bazı mesleklerde iş tazminatlarından vergi kesilmez der. Uçak teknisyenlerinin bu madde kapsamı içinde girdiğini gördüm ve o zaman ki HAVA-İŞ sendikasına başvurup Maliye Bakanlığı aleyhine dava açmalarını istediğim halde yaptıramadığımdan kendi başıma bireysel olarak Maliye Bakanlığı ve THY’yi mahkemeye vermek zorunda kalmıştım.
Sonuçta, kişi olarak mahkemeye verip kazandığım bu dava sonrasında işverenin moda söylemi “Verimsizlik” adı altında işten çıkartıldım ve mahkemeden geri dönüş aldığım halde işe başlatılmadığımdan ekstra tazminatımı da ödemek zorunda kaldılar.  Şüphesiz beklediğim bir gelişme idi.  Dernek veya sendika gibi kurumlara başkan olduğunuzda, üyelerinizin istekleri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Çalışanlar zor durumda, atılanlar, haksızlıklar veya haksız yere cezalandırılanlar varsa yaşananlara kayıtsız kalamazsınız.  KALMAMALISINIZ…
İşten atılırım, satılırım diye korkarak bu görevler yapılamaz. Madem bu işe soyundunuz gerekirse bedelini de ödemelisiniz.
Kazandığım o dava sonrasında binlerce çalışan aynı yoldan ilerleyip, benim kazandığım davayı EMSAL olarak kullanarak, kimisi ev, kimisi ise araba sahibi olacak kadar ödeme aldı. Tamı tamına bugünün parası ile 187 milyon TL Maliye bakanlığı geri iade yaptı.
Ben THY’den verimsizlik yalanı ile ayrıldıktan sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından, kanun değişikliğine gidildi ve benim kazandığım kanun maddesi değiştirilerek teknisyenlerin bir daha bu tür bir dava açmalarının önü kesilmiş oldu.
Benden sonra, ne sendika nede dernek bu haksız kanun değişikliğine ses çıkartamadı.  
Bu anımı paylaşmamın nedeni, toplumcu yapımın yeni nesillerce de bilinmesi adınadır. Herkes başkan olur ama lider olamaz.  Lider yapılı biri değilseniz sakın ola ki sivil toplum örgütlerinde görev almayın.  Ne kendinize nede arkanıza takılan kişilere fayda sağlayamaz unutulur gidersiniz. 
Yukarıda ki örneklemeden sonra sıra geldi bu günümüze; THY çalışanları ve sendikalarının üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi… Bu kadar pasif sivil toplum örgütleri hiç görmedim. 
Bizim zamanımızda da uçucu ekipler Hava-İş’ten memnun olmadıkları için sendika kurmak istediler. İsmi Uç-Sen idi. Ancak ne oldu bitti de vazgeçildi net olarak bir türlü öğrenemedim ve Uç-Sen resmen açılamadan kapandı.
Bu başarırız girişimden sonra bazılarınızın hala üye olduğu Hava-Sen için çalışmalar başladığında aklıma Uç-Sen de yaşanan başarırız girişim geldi. Önemsemedim.
Ancak yanıldım ve Hava-Sen’in kurulacağını ben AVŞA Adasında iken İskender Çarkçı kaptanın beni araması ile öğrendim. Çarkçı kaptana eski Uç-Sen macerasını hatırlattım ve inşallah bu girişim sonuçlanır diyerek başarılar diledikten sonra haber yaparak tüm okurlarıma duyurdum.
Evet, Hava-Sen kuruldu ve binlerce üye yaptı. Hava-İş şaşkındı. Uçuş işletme neredeyse açık ara oy verdi. Tabii ki, işveren desteksiz kurulan bu sendikadan hem Hava-İş hem de THY yönetimi rahatsız oldu. (İşverenler her zaman sendika ve dernek yönetimlerinin ipini elinde tutmak isterler.)
Ancak uçuş işletme çalışanları tarafından başlatılan bu girişim, Hava-İş ve İşveren birlikteliği ile yine yasal olmayan bir sistemle çökertildi. Bu sistem, toplu iş sözleşmesi farklarının sadece Hava-İş üyeleri tarafından alınabileceği yalanıydı. Halbuki yasalar dayanışma aidatı ödeyen kişilerle üyeler arasında fark göz edilemeyeceğini yazdığı halde…Hava-Sen üyeleri  bir oraya bir buraya üye olmaktan başları döndü. Sonunda farklı sendika üyeleri de aynı hakları aldılar.
Fazla uzatmadan yavaş yavaş pilot arkadaşlara geleyim. Bu aralar çok hassaslar. Teknik, kabin, genel müdürlük, satış vb… Ses yok ama pilotlar çok stresli. Yerli veya yabancı havacılık haberleri yayınlıyoruz. Kendimiz üretmiyoruz. Hal böyleyken doğru habere tepki koymayı adet haline getirenleri anlayabilmiş değilim.
Arkadaşlar, sıkıntılarınızı anlıyorum ama çözüm arayacağınız yer belli. İşveren ve sendika… Onlarla konuşacak, gerekirse dalaşacaksınız. Bizimle değil.
Hatırlayacağınız üzere, THY uçuş ekiplerinin, Pazar-bayram-tatil günlerinde aldıkları ekstra mesai ücretlerini kaldırdığında, Hava-İş sizlerden gelen şikâyetlerle elini taşın altına sokmak isteyerek genel müdürlüğün önünde eylem yaptı. Toplu iş sözleşmesi hükümleri devam ederken, işveren tarafından tek taraflı olarak yapılan yeni uygulama şüphesiz yasal değildi.
Hava-İş yönetimini sever veya sevmezsiniz o başka bir şey. Ancak bu eylem, katılım açısından çok yetersiz kaldı.  İşveren bu başarısız girişimi pencerelerinin ardından izlemekle yetindi. Önemsemedi bile… Mahkeme desen bir daha ki toplu iş sözleşmesine kadar uzar gider… Kısaca haklarınızı arayamadınız… Kısaca işveren birlik beraberlik içinde olmadığınızı da net olarak anlamış oldu.
Bu nedenle yıpranmış Hava-İş’in ya içinde yer almayacak istifa edecektiniz ya da o sendikanın sizi bir daha temsil etmemesi için farklı arayışlara gitmeliydiniz.
Bu gerçeklerden sonra ortaya ne çıkıyor? BİRLİK VE BERABERLİK. Kişisel menfaatleri nedeniyle birlik ve beraberliğini koruyamayan topluluklar her zaman için bu durumlara düşerler.
Şimdi diyeceksiniz ki?  Siz emekli bir teknisyensiniz. Sadece bizimle ilgili yazıp durmayın. Zamanında içinde olduğunuz Teknik AŞ çalışanları ne yaptı. Onları da yaz ki mıhına da olsun…
Peşinen çok haklısınız derim…
Evet, aynen Teknik A.Ş deki teknisyenler de atıp tuttular. Sendikadan istifa ederiz, yeni sendika kurarız söylemleri ile birlik kurdular ve telegram uygulaması ile sendikadan istifa edebilmek için örgütlenirlerken, işveren gruptan 6 kişiyi işten çıkarttığında var olduğunu sandığımız BİRLİK VE BERABERLİK bir anda dağıldı.
Bu nedenle mevcut dernekler artık sadece sosyal medyada boy gösteriyor. Kimsenin tavuğuna kışşş diyen yok. Hal böyle olunca işveren-dernek-sendika işbirliği devam eder. Bu tür dernek ve sendikalara ancak LÜTFEN üye olunur… 
Kanunlarımızda, sendikalara üye olmak veya olmamak, üye iken ayrılıp dayanışma aidatı ödemenin serbest olduğu, kanunen kolaylaştırıldığı, güvence altına alındığı, sendikaların aldığı haklardan faydalanmak için dayanışma aidatı ödemenin yeterli olduğunun bilinmesine rağmen, işveren 6 meslektaşınızı farklı nedenlere dayanarak işten attığında, hep birlikte ses çıkaramadınız. Kanuna uygun bir gerekçe olmadan işten atılan arkadaşlarınıza maddi yardım da bile bulunmadınız.
Bu muydu sizin Birlik Beraberlik Ruhunuz…
İşverene birçok kere birlik ve beraber olamayacağınızı gösterdiniz. Elinizdeki gücü kullanamadınız ve halen de kullanma iradeniz yok. Bu yapınızla ne verirlerse onu alırsınız.
Eh, durum böyle olunca bundan sonraki gelişmeler ve çalışanlar, THY Yönetiminin vicdanına kalmış.
BİRAZDA THY’Yİ İRDELEYELİM.
Tüm THY çalışanları adeta nefeslerini tutmuş yönetimden çıkacak kararları bekliyor. Çalışanların bu hassasiyetine karşın THY yönetimi gayet rahat. Etrafta bir dolu dedikodu sürdürülüyor. Medya, İlker Aycı’nın röportajlarında ağzından çıkan kelimelerin ne anlam içerdiğini tahmin etmeye çalışıyor.
Esnek çalışma sistemi THY’ye yaramış gözüküyor. Kargo ve kargoya dönüştürülmüş yolcu uçakları adeta para basıyor. Normal olarak Esnek çalışma sistemi Haziran ayı sonunda sona erecek. THY erken çalışma döneminden sonra ne gibi tasarruf tedbirlerine yönelecek bir dolu dedikodu ortalarda dolaşırken İlker Aycı’da görüntü var ses yok.
Yabancı Medya bizlerden daha iyi THY’yi takip ediyor ki THY’nin Türk hava Kuvvetlerine pilot kiralayacağını yazmış ve bizlerde sizlere yayınlamıştık. İlker Aycı bu haberle ilgili ne evet diyor ne hayır. Sanırsın bize bulmaca çözdürüyor.
İkramiyeleri soruyorsun, net bir cevap yok. Hayır da demiyor Evet ’de…
Bu kadar rahatlığın bir nedeni olmalı diye düşünüyorum. Haziran sonu bitecek olan kısa çalışma dönemi sadece Cumhurbaşkanı tarafından uzatılabiliyor. Devlet hiçbir havayoluna maddi yardım etmedi. Kısa çalışma sistemini uyguladığında İşten çıkartma yapmayacaksın şartı gereği THY’nin işten çıkartmayı düşündüğünü sanmıyorum.
Acaba diyorum; Cumhurbaşkanlığından Temmuz-Ağustos-Eylül aylarına da yönelik kısa çalışma dönemi sözünü alıp ta acele etmeye gerek mi duymuyor. Kısa çalışma döneminde THY giderleri azalıyor. Havacılığın 2.çeyreğinin bitmesine 1 ay kaldı. En karlı çeyrekler, bildiğiniz üzere 2.ve 3. Çeyrekler.
THY’nin 3.çeyrekte kısa çalışma dönemi devam ederse personel giderleri daha düşük seyredeceğinden bayağı kar (para kazanma,zararı azaltma) edebilme ihtimali var.
Bence İlker Aycı 3. Çeyreğe de yani Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında da kısa çalışma dönemi devam ederse daha rahat kararlar alacağını düşünüyor. Bu düşünce gerçekleşir ve havacılığımız iyi giderse maddi yönden pek problemi kalmaz.
Tabii ki bunlar hep tahmin. İyi niyetli düşünmeye çalışıyorum. Bir ay daha bekleyeceğiz sanırım. Netice Haziran ayı sonunda öyle veya böyle netleşecek gibi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

54 Yorum

 1. Merhaba Sefa Bey, sizden bir ricam olacak eğer herhangi bir işten çıkarma durumu olursa diye işten çıkarılanların hakları nelerdir, neler yapmalı neler yapmamalı, tazminat ne kadar verilir, kaç gün sonra yeni işe başlanır vb… acaba bununla ilgili bilgilendirici bir yazı yazar mısınız herkes için öğretici bir içerik olur. Tşk

  Cevapla
  • Yönetici 4 sene önce

   Sayın okurum bu aşamada işten cıkartmalar ve hakları konusnu yazdığımda yanlış anlaşılır. Sanki işten cıkartmalar başlamış birileri soruyor sanırlar. Ayrıca bu gece koyacağım yazıyı okuyun. Bu yazıda Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarınında kısa çalışma dönemi devam edebilir diye yazdım. İşten atılmaların olacağını sanmıyorum.

   Cevapla
 2. 4 sene önce

  Başteknisyen olcaktım olamadm hala:(

  Cevapla
 3. 4 sene önce

  Sefa Bey merhabalar, malûm corona virüs nedeniyle uçak yolculuklarinda uçakların havalandırma sistemleri çok önem kazandı.Siz uçak teknolojisi konusunda uzman ve duayen bir kişisiniz, bu konuda ayrıntılı bir makale yazsanız çok iyi olur diye düşünüyorum, ne dersiniz?

  Cevapla
 4. 4 sene önce

  sefa abi sana sadece şu kadar soyleyım ben bır teknısyenım ve bankadakı hesap özetim -4800’de eksi diyorum ve ben uçak release ediyorum.Şimdi İş veren kaptanlar ve uçanlar düşünsün benim borcumu isterseniz bi 6 ay daha kısa çalışma ödeneği deneyelim -14 binde daha sağlıklı düşünürsem demek ki

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Allah yardımcınız olsun. Haziran ayının 2 veya 3.haftasında herşey belli olur. İnsanlar aidiyet duygusunu kaybettiler artık. Çünkü bir yol haritası bile çizemediler insanların psikolojisini alt üst ettiler.

   Cevapla
 5. 4 sene önce

  Sefa abi senin dernek ve sendikalar ile ilgili bilgili olduğunu biliyoruz. Sana onlarca teklif yapıldı. Sendika ve dernek başkanlıkları teklif edildi. Hepsini reddettin. Burada yazarak bizleri aydınlatman bir işe yaramıyor. Lider odaklı bir yapımız var. İyi bir lider ile sadece biz değil tüm THY çalışanları sorunsuz bir dönem gecirir. Tekrar bir düşün abi. İnan ki bu geçmişinle ve yaptıkların hizmetlerle sana hayır diyecek bir tek kişi bulunamaz. Sen yeter ki iste.

  Cevapla
 6. 4 sene önce

  Binlerce genç pilot adayı açıkta,yabancı pilot neyin nesi,Sayın CB mız ,harcamayınız bu gençleri,bu Vatan bizim,bunlar bizim çocuklarımız,fırsat verin ,elin yabancısından daha iyi daha performansla uçacaklardır
  Saygılar

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Hepsinden önce koskoca cumhurbaşkanı bu işe (ve daha zilyon tane işe) neden doğrudan müdahil oluyor, onu sorgulamaya başladığımız zaman her şey yavaş yavaş oturacak zihninde.

   Cevapla
 7. 4 sene önce

  Sefa bey, 2020/01 dönemine ait 2 milyar TL gelen bilançoyu okuduğunuzu ve incelediğinizi düşünüyorum. Nasıl bir bilancoydu? Asıl öğrenmek istediğim 2019/04 döneminde elde edilen 4.5 milyar TL ye ne oldu? Düşüncelerinizi yazabilir misiniz? Teşekkürler

  Cevapla
 8. 4 sene önce

  Kaç yıldır bu şirkette çalışıyorum, full hayal kırıklığı başka hiçbirşey değil. Lanet olsun herşeyden nefret ettirdiler. İkramiyeler ile ancak milletin aldığı normal maaşlara erişiyorken şimdi ikramiyede yok deniyor. Bakalım belki işimiz bile olmayabilir. Ama thy kaliteli bir şirket falan değil. Personelini sürekli ..ken sürekli cahil ve geri kalmasını isteyen bir yönetim ve şirketin ta kendisidir. Refah seviyesinin hiçbir öneminin olmadığı global bir şirket mi olur? Devletin şirketi diye bu milletin enayisi bizmiyiz?

  Cevapla
 9. 4 sene önce

  3 ay daha olursa o may gat diyorum

  Cevapla
 10. 4 sene önce

  Ben bu haftaki yazınıza 10 veriyorum. Gerçekten nalına mıhına vurmuşsunuz. Haklımısınız? Kararı diğer yorumculara bırakıyorum.

  Cevapla
 11. 4 sene önce

  Ben üstüme aldım şahsen ve maalesef haklısınız. Omurgasız bir topluluk olduk. Hava-İş ile işverenin oyununa geldik ve 2019 farklarını alabilmek için anında sevmediğimiz nefret ettiğimiz Hava-İş e dönüş yaptık. Siz belki omurgasızsınız diyememişsiniz ama ben kendime diyorum.

  Cevapla
 12. 4 sene önce

  THY üst düzey, orta kademe ve tip müdürlükleri yönet(emiy)icileri COVID19) sürecini ne yazık ki yönetemediler ve özellikle çalışanları ile iletişim konusunda sınıfta kaldılar. İletişim THY altyapısı yapısı için bir sorun değildir ve istenseydi çok iyi yönetilebilirdi ancak burada kasıtlı ve planlı bir sessizlik stratejisinin olduğu çok bariz. Yukarda yorum yazan bir arkadaş ense ve tokattan bahsetmiş ve THY çalışanları için de cuk gibi de oturmuş zaten. Fazlasını söylemeye gerek yok.

  Cevapla
 13. 4 sene önce

  Bir önceki başkan döneminde İBB tarafından istihdam edilen şimdi ise THY tarafından istihdam edilen troll’leri işten çıkarırlarsa problem kalmaz. Kağıt üzerinde görünen ama fiziksel olarak ortalıkta gözükmeyen binlerce çalışan olduğunu herkes biliyor.

  Cevapla
 14. 4 sene önce

  2.çeyrek rakamlarının açıklanacağı tarihlerde işten çıkarma yasağı bitiyor. Güzel bir tesadüf. Bahaneleri de hazır. Airporthaberde de işten çıkarma için 5000 kişilik liste hazırlandığı yönünde bazı söylentiler çıktığını yazmış. Yıllarca yaşanan lale devri bitti. Faturasını da gariban çalışanlardan çıkaracaklar. Allah herkesin yardımcısı olsun inşallah…

  Cevapla
  • 5000 kisilik liste olayi yalan o primci adamin her dedigine inanmayin

   Cevapla
  • 4 sene önce

   ali kdk denen adamın yazdıgı haber ne zaman doğru çıktı ki. zaten muhalif olmak için yazıyor attıgı twittlere bakın bir de iyi parti de meclis ütyesiymiş. amaç algı yapmak. 11 yıldır takipteyim.ortaya atıyor haber ses getireceğini sanıyor. Thy personel alıyor o çıkarmaktan bahsediyor. Devletimiz THY yi koruyor. sefa abi kadar olamadılar. net olmadan yazmıyor. neyse boş adam zaten ali efendi

   Cevapla
  • 4 sene önce

   O yalan olsun. O zaman İlker Aycının GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE istihdamı korumaya çalışacağız demesi. İnşallah olmaz kötü şeyler ama realist bakarsak olaya rakamlar ortada.

   Cevapla
 15. 4 sene önce

  Ya benim anlamadığım, şirket büyüdü, gelirler büyüdü, kar büyüdü, uçak sayısı çoğaldı. Tüm bunlarla birlikte bu uçakları uçuracak, bu yolcuların ihtiyaçlarını karşılıyacak ” emniyetlerinden sorumlu olucak” kabin memurlarına, yer hizmetleri çalışanlarına ve teknik personele olan ihtiyaç artıcaktı. Günün sonunda bütün bu personel giderleri gözlerine batmaya başladı bizim yönetimin. Daha çok para daha az gider göstermek istiyorlar. Şu tezatı aklım almıyor, insaf edin yönetim, hakkımızı gasp etmeyin.

  Cevapla
 16. 4 sene önce

  Sn. Yazar ,
  Kısa çalışma ödeneği devam ederse 3. çeyrekte THY’nin kar edeceğini söylemeniz için tam bir Polyanna olmanız lazım . İnşallah bu pespembe dileğiniz gerçekleşir ama virüsün havayolu taşımacılığı üzerindeki etkilerini tam göremediğinizi sanıyorum . THY dahil tüm havayollarının 2020 yıl sonu zarar rakamı , hayal dahi edilemeyecek seviyede öngörüldüğü için havayolları radikal tedbirler almaya çalışıyor . iyi günler .

  Cevapla
  • Yazar 4 sene önce

   Kar edebilmeyi Zararı azaltmak olarak kullandığımı anlamış olmalısınız. 3. Çeyrekte iş yaparsa zarar azalabilir ve şu an thy tarafından düşünülen sert planı gevşetme yoluna gidilebilir mantığında yazmıştım

   Cevapla
 17. 4 sene önce

  Airport ta malum kişi haber yapmıs isten cıkarma listesi hazırlanıyormuş 5 bin kişilik

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Doğruysa eğer Ilker bey böyle bir ortamda listeyi sızdıranlar hakkında umarım infial yaratmaktan gereken işlemi yapacaktır.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bugün Hava İş yönetim kurulu, yarın Hava İş-THY toplantısı olacağı için şimdiden algı operasyonu yapma, korku imparatorluğu kurma denemelerinin kirli medya ayağıdır bu haberi yapanlar.

   Cevapla
 18. Atlaszedeler olarak THY çalışanlarının durumuna üzüldük. Gerekirse kendilerine destek vermek için hazırız. Bugün bana, yarın sana. Doğru bir sendika içinde buluşmadıkça haklarımız korunamaz. Onlarda bu Tokat, bizde bu ense olduktan sonra, ensemize daha çok tokat yeriz.

  Cevapla
  • 4 sene önce

   sen kendi haline uzul be dostum.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Dostum içinde ironi barındıran AZAP yazısını anlamamışsın belli. Biraz daha düşün! Artık kimsenin tuzu kuru değil.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dersen o yılan bir gün gelir sanada dokunur.Özel sektörde olan bitene seyirci kalırken,kendi hakkını bike savunamazken bir küresel kriz gelir ve herkesi etkiler…

   Cevapla
 19. 4 sene önce

  Sn Yönetimin bir an önce bu yapı krediyi bırakması lazım maaş müşterisiyiz koskoca Thy nin maaşını ödüyor gecelik bir dünya para kaldırıyor ayın 1 inden 8 ine kadar tavan yaptırıyor parayı bizlere prim vermesi gerekirken onuda vermiyor hadi geçtim bi anda faizleri yükselttiler ve bizlerden bi dunya erteleme faizi aldılar yanı bizi bitirdiler Thy ise hala bu banka ile çalışıyor yazıklar olsun yapı krediye beş para etmez banka

  Cevapla
  • 4 sene önce

   uyuz yapı kredinin hiçbir faydası yok maaş primleri vermesi gerek onları bile alamıyoruz en kıytırık şirkete bile maaş pirimi veriyorlar

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Banka primleri ile şirketin ihtiyaçları karşılanıyor olabilir. (Mobilya, PC, vs.)

   Cevapla
  • Sizin pirimi birileri kapmış haberiniz yok. Koyun modundan çökün siz bunlara koyun.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Promosyon vermiyor olması bankanın değil Thynin çözeceği bir konu, sadece banka vermek istemiyor diye olmuyor yani, dağ başı mı burası? Yapılan ikili bir anlaşma var, altında da THY’nin imzası var. Bu kadar sığ bakmayın olaylara. Dünyadan haberiniz yok. Muhtemelen promosyon verilmemesine karşılık ticari kredi (sana bana değil, şirkete) oranları düşük tutulmuştur. O da dolaylı olarak yine maliyet düşürmek için kullanılan bir kalemdir.

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Büyük şirketler promosyonu çalışana vermiyorsa ya araba aldırır müdürlerin altındaki gibi mesela yada direk üstüne yatar:)

   Cevapla
  • promosyonlar araç olarak veriliyor. neden tüm araçlar ford sanıyorsunuz. ?

   Cevapla
 20. 10.000 altı % 35 üstü %40 ile Aralık sonuna kadar devam edileceği konuşuluyor,

  Cevapla
 21. 4 sene önce

  Şirketin haklarımızı kısıtlamasıyla başa çıkabilecek tek oluşum sendika. Talpa veya Pilvak değil çünkü bu iki kurumun misyonları ve oturdukları yasal zemin farklı. Sendika olarak elimizde ne var; 1 sarı sendika, 2 beğenmeseniz de, eleştirseniz de HavaSen. Sarı sendikaya inancımız olmadığına göre (inancımız olsaydı Sefa Bey’in dediği gibi sendika mensupları Genel Müdürlük önündeki basın açıklamasına katılırdı) şu anda yapılacak tek hareket sarı sendikadan istifa edip bu işi yasal zeminde yapabileceğimiz tek oluşum olan HavaSen’e üye olmak, ve istifa dikekçelerini HavaSen’e vermek, dilekçe sayısı örneğin 3000’e ulaştığında HavaSen’i yetkilendirmek. HavaSen şirket yönetimine gidip “Ben sizin TIS yaptığınız yetkili sendika değilim ama 4000 pilotunuz benim üyem ve elimde 3000 tane pilotun istifa dilekçesi var, ya şu şu şu isteklerimi yaparsın, ya da al bu 3000 dilekçeyi işleme koy” dediğinde şirket bi dakika der, iş ciddi. Peki, biz bunu yapabilir miyiz, hayır. O zaman kaderimizi yaşayalım

  Cevapla
 22. 4 sene önce

  Bu is bitermi Allah bilir ama şu kesin ki birçok inssnin cani yanacak malasef ve bizler sıra ne zaman bize gelecek o sarı zarfi yada malum maili ne zaman alacağız diye bekleyerek tüm gücümüzle uçan 3-5 ucağı seferde tutma ile gunlerimizi geçireceğiz. Umarım yaniliyorum ve umarim bu isten çıkarma trendine THY yönetimi sicak bakmiyordur. Ama hepimiz biliyoruz ki bir yerleri sıkışınca hiç acımazlar.

  Cevapla
 23. 4 sene önce

  Alkışlı yorum.

  Cevapla
 24. 4 sene önce

  Kredileri erteledik faizi yeterince zarar verdi. Temmuzda ödemeler birikiyor.

  Cevapla
 25. Bide biz işimize geri dönermişiz…gerçekten çok özledim yok olmuyor alışamıyorum hergün bir haber gelecek ve iş başı yapacakmışız gibi geliyor…nolur artık bitsin bu eziyet geri dönelim gökyüzünde nefes alalım….ilker bey rica ediyoruz sizden biraz nixim yerimize koyun kendinizi,bugün bizim hümümüz hadi güzel haber verin…semdika fiye nişey yok biz bizzat acı bir şekilde yaşadık…..

  Cevapla
 26. 4 sene önce

  Zaten 3 aydır maaslar yarısından fazla dusmus durumda borclar gelio vs.. Yani kar payıda dagıtılmadı zaten zam desen zamda yok 1 yıldır sendika sagolsun eh yeter bari k.ç.ö bitsinde bari normal gelirimizi alalım yani.Devletin daha desteklicek gucu kalmamıştırda biter artık şu dönem…

  Cevapla
  • 4 sene önce

   Ya onudu gectim bari k.c.ö tam yatsın bu gecen ay 3 gun bu ay 10 gun eksik yatacak sonraki ay gene 8 gun eksik soledik duzelmedi kanayan yaraya tuz basmak resmen bu…

   Cevapla
 27. Ya 6 ay kısa cslisma ödeneği alanların faturalari ev taksitleri mutfakları

  Cevapla
  • 4 sene önce

   İşşiz kal sonra taş yemege baslayınca devlet yardımı olsun dıye beklersin

   Cevapla
  • 4 sene önce

   Sen bu sektörde yenisin galiba…Sırtını THY yaslayıp eknek elden su gölden çalışmak güzeldi.Özel sektörde olup bitenden bi haber calışırken birden özeli devlet desteklisi aynı gemide olunca pek tabii biraz tırsar oldunuz.Merak etme sen hakkını hakkın olduğu zaman korumasını bil ama tüm sektör kan ağlarken senin ağlaman biraz şımarıklık oluyor

   Cevapla