featured

Havayolu şirketleri ikinci el uçağa yöneldi

Ucuz petrol fiyatları havacılık endüstrisine fayda sağladı ama havacılık şirketlerine uçak kiralayan leasing şirketleri zora soktu
Petrol fiyatlarının 18 ay boyunca düşük seyretmesi havacılık sektörünün birçok alt grubunda olumlu etki yarattı. Düşük yakıt fiyatları başta ABD olmak üzere birçok ülkede havacılık şirketlerinin rekor kar elde etmesine olanak sağladı.Havayoluna ilişkin talebin artmasıyla Boeing ve Airbus’un sipariş defteri kabardı.
Leasing sektörü zora girdi
Fakat uçaklara yatırım yapıp onları havayolu şirketlerine ve diğer operatörlere kiralayan leasing firmaları düşük petrol fiyatlarından olumsuz etki görebilecek durumda. Petrol fiyatları yüksek olduğunda birçok havacılık şirketi, uçak yatırımı yapmaktansa leasing firmalarından uçak kiralamayı tercih etti. Leasing firmaları büyük uçak üreticilerinin satışlarının yüzde 40’ını gerçekleştirmiş durumda.
Petrol fiyatlarının gerilemeye başlamasıyla leasing sektörünün eski çekiciliği ise geride kaldı. Petrol fiyatlarının gerilemesi eski, daha az verimli uçakların yeniden karlı bir şekilde işletilebilmesine olanak sağladı.Bu doğrultuda yeni siparişlerin azalmaya başladığı görüldü. Bu durum şirketlerin üreticilerden ikinci el uçak alabilmesi koşullarını da geliştirdi.
ABD’nin en büyük ikinci havayolu şirketi Delta, Aralık ayında ikinci el bir Boeing 777 uçağını 7,7 milyon dolara satın aldı. Bu fiyat aynı tip uçağın liste fiyatından yüzde 97 daha düşük bir fiyata işaret ediyor.
İkinci el uçaklara ilgi
Havayolu şirketlerinde ikinci el uçaklara yönelik ilgi artarken, leasing şirketleri ise talep konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtiyor. Kargo uçaklarına yönelik ilgi azalsa da yolcu uçaklarına yönelik ilginin devam ettiği görülüyor. Şubat ayında THY de toplam 7 adet A330-300 uçağının 2017 yılından itibaren 6 yıllığına kiralanmasına karar vermişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir