HAVAYOLU ŞİRKETİ KÜÇÜLMEYE GİDİYOR

HAVAYOLU ŞİRKETİ KÜÇÜLMEYE GİDİYOR

Yılın üçüncü çeyreğinde de zarar eden şirketin cirosu yüzde 5 düştü.

Air Berlin, yıl sonuna kadar kara geçmeyi beklemiyor. Yılın üçüncü çeyreğinde 46 milyon Euro zarar eden Air Berlin’in CEO’su Stefan Pichler’e göre bu zarar, en çok turizm sektöründeki fiyat mücadelesinden ve Air Berlin için gerçekleşen yeniden yapılandırmanın masraflarından ileri geliyor.

Pichler’e göre turistlerde revaçta olan Mallorca ve Kanarya Adaları rotalarında rekabet yaşanırken, Türkiye’ye yönelik talebin düşmesi bu rekabeti daha da kızıştırıyor.

Air Berlin büyük hissedarı Etihad’ın önderliğinde şu anda kapsamlı bir yeniden yapılandırmaya gidiyor. Bu yeniden yapılandırma kapsamında Air Berlin’in filosu yarıya kadar küçülerek sadece 75 uçaktan ibaret olacak. Filosuna dahil olan öbür uçaktan 40 tanesi, Lufthansa’ya kiralanacak. Lufthansa ise bunları low cost alt şirketi Eurowings için kullanmayı planlıyor.

Air Berlin’in turistik filosu ise, çalışanları ile birlikte Etihad ve TUI ile birlikte yeni kurulacak bir birlik içinde yer alacak. Air Berlin bundan böyle özellikle ABD uçuşlarına ağırlık vererek 2018 yılında kâra geçmeyi planlıyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.