Havayolu ile seyahat edecek yolcuların Dikkat!

Havayolu ile seyahat edecek yolcuların Dikkat!

Havayolu ile seyahat edecek yolcuların haklarıyla alakalı olarak açıklanan yönetmeliğin detaylarına göre; uçuşun meteoroljik şartlar, grev, doğal afetler haricinde iptal olması durumunda 100 eurodan 600 euroya kadar tazminat ödemesi alınabiliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) tarafından hazırlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik içerisinde milyonlarca vatandaş tarafından bilinmeyen gerçekler var…

OLAĞAN DURUMLAR HARİÇ

Yolcuların sahip oldukları haklar ile bu hakların geçerli oldukları durumlarda (uçağa kabul edilmeme, gecikme, uçuş iptali, alt sınıf – üst sınıfa yerleştirilme) detaylarına yönelik olarak tüm bilgiler paylaşıldı.

Bagaj, vergi ve ücret iadeleri, online check-in zorlukları gibi  başvurular tüketici şikayeti olarak değerlendirme kapsamına alındığı için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün faaliyet alanına dahil edilemiyor.

Ancak uçağa kabul edilmeme, gecikme, iptal ve alt sınıfa yerleştirilme ile ilgili başvurularda yolcular önce şikâyete muhatap havayolu şirketine, şirket tarafından şikâyete verilen cevabın yeterli olmadığı ifade edilimesi durumunda şikâyete 10 gün içinde yanıt verilmemesi durumunda ise SHGM’ye başvuru yapılması şart.

YOLCULAR NASIL ŞİKAYETÇİ OLACAK?

Yolcular; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün web adresi üzerinde yer alan bağlantı adresi üzerinden online form ya da konuyu anlatır gibi dilekçeye uçuşla ilgili bilgi ve belgeleri, posta yoluyla göndermesi istenmektedir.

Ayrıca mevzuat ile belirlenen usul ve esaslar kapsamında ise yapılmayan başvuruların SHGM’nin ana hizmeti olması kapsamında geçersiz sayılmaktadır.

YOLCU İRADESİ DIŞINDA UÇUŞA KABUL EDİLMEZSE İÇ HATLAR İÇİN 100 EURO KARŞILIĞI ÖDEME

Diğer yandan yolcuların iradeleri haricinde uçuşa alınmamaları durumunda ise tazminat, bilet ücreti iadeleri ve güzergah değişiklik durumu bunların yanı sıra ikram, haberleşme, konaklama ve ulaşım isteme hakkı bulunuyor.

Elbette bunlar için geçerli belgelerle zamanında orada olmak gerekmektedir ve arz fazlalığı durumu kapsamına göre uçağa kabul edilmeme durumunda ise uçuşu düzenleyecek hava taşıma işletmesi tarafından iç hatlar için 100 euro karşılığı, dış hat uçuşlarında ise, mesafeye göre 200 eurodan 600 euroya kadar olan miktarı Türk Lirası cinsinden ödeme yapılması zorunludur. (kamupersoneli)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör