Slot

Havayolu Dernekleri Slot Düzenlemeleri İçin Bir Araya Geliyor

Dünyanın dört bir yanındaki havayolu birlikleri hükümetlere, Dünya Çapında Havaalanı Slot Kuralları (WASG) kapsamında slotların tutarlı, adil ve şeffaf bir şekilde tahsis edilmesini güvence altına almak üzere havaalanı slot düzenlemelerinin küresel uyumunu sağlamaları çağrısında bulundu.

Afrika Havayolları Birliği (AFRAA), Amerika Havayolları Birliği (A4A), Avrupa Havayolları Uluslararası Temsilciliği (AIRE), Arap Hava Taşıyıcıları Örgütü (AACO), Asya-Pasifik Havayolları Birliği (AAPA), Avrupa Ekspres Birliği, Avrupa Bölgeleri Havayolu Birliği (ERAA), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Latin Amerika ve Karayipler Hava Taşımacılığı Birliği (ALTA) yaptıkları ortak açıklamada, slot yönetiminin uygulanmasında onlarca yıldır istikrar ve tutarlılık sağlayan WASG’nin faydalarını ortaya koydu. WASG kapsamında, tüketiciler güvenilir tarifelerdeki istikrarlı büyümeden ve yeni pazarlara açılmaktan faydalanırken, havayolları ve havalimanları da kıt havalimanı kapasitesinin kullanımında artış görmüş.

Slot düzenlemesinin parçalanması, havayolu tarifelerinin aksaması riskini doğurmakta ve son yıllarda havacılık sektörünü karakterize eden küresel bağlanabilirlik, verimlilik, rekabet ve seçeneklerdeki gelişmeleri tehlikeye atmaktadır. Dünya genelinde slot düzenlemesine tabi havalimanlarının sayısı giderek artarken, hükümetlerin slot düzenlemelerinin WASG ile uyumlu hale getirilmesinin önemini kabul etmeleri hayati önem taşımakta.

WASG son yıllarda önemli bir revizyondan geçti ve sıkışık havalimanlarında rekabeti ve erişim fırsatlarını artırmak için yeni giren tanımında iyileştirmeler yapıldı. Slot performansının izlenmesi de tahsis edilen slotların en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak üzere daha iyi tanımlanmıştır. Bu nedenle, havacılık sektörünün ve yolcuların sistemdeki bu ve diğer iyileştirmelerden hemen faydalanabilmeleri için ulusal veya bölgesel slot düzenlemelerinin WASG ile dinamik bir şekilde uyumlu hale getirilmesi önemlidir.

Dernekler ayrıca WASG’yi uygulamaya koymayı veya mevcut slot yönetmeliklerini değiştirmeyi düşünen hükümetleri, havayolları, havalimanları ve slot koordinatörlerinden gelen slot uzmanlarından oluşan ve WASG’de yapılacak uzman revizyonlarını denetleyen Worldwide Airport Slot Board ile birlikte çalışmaya çağırdı. Bu uzmanlar grubuna danışmak, hükümetlerin, ekonomilerinin ve vatandaşlarının giderek daha fazla birbirine bağlı, sürdürülebilir ve verimli bir hava taşımacılığı ağının faydalarından yararlanmaya devam etmelerini sağlayabilir.

“Hava taşımacılığı sektörü tutarlı küresel standartlarla gelişmektedir. Dünya Çapında Havaalanı Slot Kuralları hava taşımacılığı sisteminin görünmeyen kahramanıdır. WASG sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki yolcular, işletmeler ve ekonomiler hava bağlantısındaki sürekli büyümeden, güçlü rekabetten ve rota çeşitliliğinden faydalanırken, kıt havaalanı kapasitesinin kullanımının da artmasını sağladı. Hükümetler, daha iyi hizmetlerden faydalanmak için slot kurallarını bu küresel standartla uyumlu hale getirmeli.

©AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir