Havalimanlarında yer hizmeti rekabete açıldı

Havalimanlarında yer hizmeti rekabete açıldı

Türkıye’de 110 milyar liraya ulaşan sivil havacılık sektörü cirosu içerisinde 4 milyar liralık paya sahip olan yer hizmetleri pazarı tüm yerli oyuncuların rekabetine açıldı. Önceden uluslararası pazarda yer hizmetleri veren TGS, TAV ve Çelebi’nin tek yetkili olduğu pazarda artık diğer ruhsat sahibi 36 şirket de hizmet verebilecek.

Yabancı bir şirket ise bu sektörde faaliyet göstermek isterse yerli ortaklık kurmak zorunda olacak. Yapılan düzenlemeyle, yer hizmetlerinde çalışan personel sayısının 50 bine çıkarılması planlanıyor. Şu anda yer hizmetleri kuruluşlarında 32 bin kişi çalışıyor.

Düzenlemeden önce havalimanlarında yalnızca A Grubu çalışma ruhsatına sahip TGS, TAV ve Çelebi yer hizmetleri verebiliyorken, B Grubu’na sahip havayolu şirketleri de, yalnızca kendi şirketleri bünyesinde yer hizmeti verebiliyordu.

Yer Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişiklikle havalimanlarında ikram, posta, kargo gibi yer hizmetleri verilebilmesini sağlayan C grubu çalışma ruhsatına, tüm yerli havayolu şirketleri de dahil edilmiş oldu.

39 FİRMANIN RUHSATI VAR
ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı’nın verilerine göre, yer hizmetleri pazarında 39 firmanın ruhsatı var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, B Grubu çalışma ruhsatı olan yerli havayolu şirketlerinden isteyenlere C Grubu çalışma ruhsatı verileceği belirtilerek pazarı rekabete açtı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör