HAVALİMANINDA KÖPEKLERLE NAKİT PARA ARANIYOR

HAVALİMANINDA KÖPEKLERLE NAKİT PARA ARANIYOR

Almanya’da havalimanlarında özel eğitilmiş köpekler, yanında fazla nakit para bulunan yolcuları tespit ediyor. Türk yolcular hep aynı hatayı yapıyor.

Bu kural hem Türkiye’den gelenler, hem de Türkiye’ye uçanlar için geçerli: Bir yolcunun beraberinden serbest taşıyabileceği en yüksek miktar 10 bin Euro. Bu sınırın geçilmesi durumunda paranın gümrüğe bildirilmesi gerekiyor. Ancak ne yazık ki Türk yolcular hep bu sınıra uymadıkları için havalimanlarında sorun yaşıyorlar.

Düsseldorf Havalimanı’ndan Türkiye’ye uçmak isteyen 3 Türk yolcunun el bagajlarında taşıdıkları toplam 31 bin Euro, gümrük memurlarının eğitilmiş köpek yardımı ile yaptıkları aramada ortaya çıktı. Her biri yanında 10 bin Euro’dan fazla para taşıdığı ve bunu bildirmediği için yasal işlem başlatıldı.

Dortmund’da yaşayan 44, 40 ve 19 yaşındaki yolcular, bir haftalığına Türkiye’ye gittiklerini bildirdiler. Paranın kaynağı hakkında açıklama yapmak zorunda kalan yolcular, şimdi bir de ceza ödeyecekler. Alsında her biri yanlarına en fazla 10 bin Euro alsa bunların hiçbiri yaşanmayacaktı.

Para sınırı var

Alman gümrük yetkilileri “Hem Almanya’ya girişte, hem de çıkışta 10 bin Euro sınırına uyulmalı. Bunun üzerindeki miktar gümrük bürosuna yazılı olarak bildirilmeli. Avrupa Birliği içimde seyahat eden yolcuların bunu sadece sözlü olarak yapmaları yeterli” dediler.(turizmavrupa)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.