Havalimanı’nda fazla para başına bela açtı

Havalimanı’nda fazla para başına bela açtı

Türkiye’den Almanya’ya uçanların beraberinde getirdikleri nakit para ve altınların sınırlarına uymaları gerekiyor. Aynı kural Almanya’dan Türkiye’ye uçanlar için de geçerli. Bunu yapmayıp yanında fazla para veza altın taşıyanlar havalimanlarında sıkıntı yaşıyor, hatta ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Bunun son örneği Karlsruhe/Baden-Baden Havalimanı’nda yaşandı.

Bir yolcu, Türkiye’ye uçmadan önce kontrolden geçti ve üzerinde bulunan yüklü miktarda nakit para nedeniyle hakkında işlem başlatıldı. Gümrük Dairesi’nin bildirdiğine göre olay şöyle gelişti:

Bensheim’de yaşayan kişiye uçuş öncesi yanında kaç para olduğu soruldu. Yolcu „10 bin Euro“ cevabını verince eşyaları incelendi. Yolcunun yanında binlerce Euro bulununca uçağa yüklenen bagajı da indirildi ve bavul açıldı. Bavulun içindeki kitabın sayfalarına gizlenmiş banknotlar fark edildi. Yolcunun beraberinde götürmek istediği toplam miktar 59.500 Euro olarak tespit edildi.

Yolcu 15 bin 540 Euro’yu gümrüğe güvence olarak bırakarak Türkiye’ye uçabildi. Şimdi kendisi hakkında yasal işlem başlatıldı ve büyük ihtimalle dönüşte para cezası ödemek zorunda kalacak.

Yetkililer, Avrupa Birliği dışındaki ülkelere uçuşta da 10 bin Euro sınırının geçerli olduğunu ve bunu aşanların uçuş öncesi miktarı gümrüğe bildirmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.