Havalimanında “Fazla kilo” eziyeti

Havalimanında “Fazla kilo” eziyeti

Uçakla seyahat edenler bu manzaraya sık sık rastlamıştır: Yolcu uçuş öncesi bagajları “check in”e teslim edip biniş kartını alacak. Ancak kilosu fazla geldiği için ek ücret ödemesi gerekiyor. Sonrasında yaşananlar ise tam bir eziyet…Kilosu fazla gelen yolcu elindeki bavulları açarak “Acaba içinden ne çıkarsam da kilo sorununu halletsem” diye düşünmeye başlıyor. Bir yandan ağlayan çocuğu, bir yandan etraftaki insanların bakışları, bir yandan da eğer havalimanına geç geldiyse “Acaba uçağı kaçırır mıyım?’ endişesi. Yani yolculuk henüz başlamadan eziyete dönüşüyor.

Buna benzer bir olaya kısa süre önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda şahit olduk. Aile dakikalarca bavullarının başında sorunu çözmek için gayret gösterdi…

Peki bunları yaşamaya gerek var mı?

Havayolu şirketlerinin serbest kilo sınırları belli. Yolcular bunları önceden inceleyerek bavulunu ona göre hazırlayabilir. Eğer kilo hakkınız 20 kg ise ve siz bavulunuzu 30 kg doldurursanız elbette havalimanında sorun yaşarsınız.

Evde basit bir kantar ile, hatta daha pratik olan ve bavulla yanınızda bile taşıyabileceğiniz ufak dijital el kantarları (yandaki fotoğrafa) ile bagajınızın ağırlığını önceden kontrol edebilirsiniz. Böylelikle havalimanına gediğinizde bu eziyeti çekmenize gerek kalmaz. El kantarlarının fiyatı ortalama 10 Euro.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments