HAVALİMANI GÜVENLİK SKANDALI

HAVALİMANI GÜVENLİK SKANDALI

Avustralyalı Qantas pilotu, güvenlik açıkları konusunda uyarılarda bulundu ve terörist saldırılara karşı savunmasız oldukları açıklamasını yaptı. Avustralya ve Uluslararası Pilotlar Birliği Başkanı ve A380 pilotu Murray Butt, havaalanı çalışanlarına yönelik arka plan kontrollerinde sorunlar bulunduğunu söyledi.
A Current Affair TVprogramına yaptığı söyleşide; başkan:
-Bagaj işçileri ve mühendisler gibi arka plan havaalanı çalışanları patlayıcı madde testlerine tabi değiller. Onların da X-ray tarayıcılarından geçmeleri gerekir. Uçağın altında sayısız insan, sayısız iş yapıyor, yani çok sayıda özgeçmiş mevcut ve neredeyse hiç tarama yapılmıyor. Bu tür işçilerin arka plan kontrollerini yapmak zorunludur çünkü, denizaşırı ülkelerden gelen sorunlar potansiyel güvenlik açıkları oluşturuyor. Bazı ülkelerde arka plan çalışan kişilerin cezai kontrollerinin yapılmaması nedeniyle, bu kişilerinin geçmişlerini öğrenmek mümkün değil. Mesela bir davada, Hindistan’dan gelen bir çalışan sabıka kaydı açıklandığında, check-in kapılarındaki işini kaybetmişti.
Öte yandan, Avustralya Havalimanları’nda yaşanan son terör komplosu sonrasında, hükümet havaalanı güvenliğini ele alacağına söz verdi,
Avustralya Göç ve Sınır Koruma Bakanı Peter Dutton sadece dört tutuklamaya neden olan saldırıların sonrasında, terör artışları olacağı konusunda uyarıda bulundu. Sıvılara yeni kısıtlamalar, iç hat uçuşları yolcuları için fotoğraflı kimlik kontrolü ve tüm havaalanlarında tam vücut taramaları çağrısında bulundu. Bağımsız Senatör Nick Xenophon;
havalimanında yolculara yapılan kontrollerin aynısının çalışanlara da uygulanması için, yeni kurallar beklentisinde olduğunu söyledi.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.