featured

Havaiş Yatı Görevlerinde Harcırah Verilmesi Hususu hakkında açıklama yaptı

 

Hava iş sendikası resmi internet sitesi üzerinden Tayvan devlet otoritelerince belirlenen kurallar sebebiyle uçuş ekiplerinin odalarından çıkmasının yasak olduğu Taipei’de yatı görevinde bulunan uçuş ekiplerine şirket tarafından harcırah verilmediği konusu yoğun olarak dile getirildiğini açıkladı.

Havaiş’ten yapılan açıklamada;

Değerli Üyelerimiz,

Tayvan devlet otoritelerince belirlenen kurallar sebebiyle uçuş ekiplerinin odalarından çıkmasının yasak olduğu Taipei’de yatı görevinde bulunan üyelerimizden geri bildirimler almaktayız. Yapılan geri bildirimlerinizde yatı görevinde bulunan uçuş ekiplerine şirket tarafından harcırah verilmediği konusu yoğun olarak dile getirilmektedir.

Geçmiş dönemde “Covid-19 Salgını” nedeniyle harcırah ödemesi yapılmayan meydanlar için Sendikamız ile THY A.O arasında bir çok yazışma ve görüşme yapılmıştır. Konu İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu toplantılarına taşınmış ve harcırah verilmeyen meydanlar konusu için ayrı gündem başlığı olarak ilgili şirket birimleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu girişimlerimiz sonucunda ülkelerdeki Covid-19 kısıtlamaları devam etmesine rağmen Taipei hariç diğer tüm meydanlarda harcırah konusu düzeltilmiştir.

Tayvan tarafından belirlenen kurallar sebebiyle üyelerimiz zor koşullarda yatı görevi yapmakta ve şirket tarafından otelde yiyecek teminin yapılması bahanesiyle harcırahlarının verilmemesi üyelerimizi mağdur etmektedir. Bu ülkedeki yiyecekleri tüketemeyen bir çok üyemizin, masraf yapmak suretiyle yiyeceklerini ülkeye kendileri getirdikleri hususu da ayrı bir konudur.

Ülkedeki odadan çıkma yasağı ve şirket tarafından harcırah verilmemesi sonucunda üyelerimiz Taipei yatı görevlerine gitmek konusunda ciddi motivasyon eksikliği yaşamaktadır. Bu ülkede harcırah verilmemesinin ekiplerin motivasyon durumu da göze alındığında aslında bir kazanç olmadığı görülecektir.

Halen uygulanmaya devam eden harcırah kısıtlamasının bir an önce kalkmasını, geçmiş yatı görevlerinde yaşanan mağduriyet sebebiyle Covid-19 tedbirlerinin ülkemizden kalktığı günden itibaren günümüze kadar yapılan Taipei seferlerinde görev yapan üyelerimizin harcırah ödemelerinin yapılmasını talep etmekteyiz.

Konuyla ilgili resmî yazımızı işverene gönderdiğimizi ve konunun takipçisi olacağımızı siz değerli üyelerimize bildirmek isteriz.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  Bırakın tek harcırahı, buraya çift harcırah ödeme yapılması gerekiyor. Yıl 2023 oldu, hala pandemi adı altında odalarda kilitli tutulmak insan haklarına aykırı. Yapılacak iş çok basit; buraya gidecek ekipleri gönüllük esasına göre belirle ve çift harcırah öde. Odada kilitli kalmayı göze alanlar gitsin asosyal hayatlarına devam etsin, paralarını da alsın, herkes mutlu olsun.

  Cevapla
 2. Siz once tis uzerine yaptiginiz protollerler sattiginiz haklarimizi geri alin harcirah biz verelim size. Satlik sendika her kurus aidat haram olsun. Pala biyik secimlerde sahtekarlik yaparak kac yildir sendikanin basinda. Kimsede demiyo bu sendikadan kimse memnun degil bu palanin ne isi var sendikanin basinda. Adam 2 donemdir onceki sendikalarin yaptigi tisi kopyala yapistir imzalatiyo. Protokollerle haklarimizi satiyo. Suanki tis 10 yil oncenin tisi. Taipei harcirah vermiyomusta bi sovlar bi bildiri yayinlamalar kimi kandiriyosunuz.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  hem 3 öğün yemek hem harcırah almak istemek aç gözlülükten başka bişey değil.Harcırah zaten orda karnını doyur diye veriliyor uçaktan doldurduklarında karnını doyurup 50 doları da cebine koy diye değil aç gözlülük kabin memurlarının kanına işlemiş

  Cevapla