HAVADA TEHLİKELİ YAKINLAŞMA

HAVADA TEHLİKELİ YAKINLAŞMA

İngiltere Liverpool John Lennon Havaalanı’na inmek üzere son yaklaşmada olan Easyjet pilotu uçağına son derece yakında olan drone ile burun buruna geldi.
İspanya Lizbon’dan gelen Airbus 319’un pilotu 5 mil (8.04672 kilometre) ilerisindeki drone’la tehlikeli yakınlaşmayı kuleye rapor etti. Olay uçak ve uçuş meraklıları tarafından kaydedilerek YouTube’a yüklendi.

Klipte; kaptanın dron’u tarifi anlatılıyor ve DJI Phantom boyutundaki beyaz dron’un sol taraflarından aynı irtifada geçtiği bildiriliyor. Pilot olayı rapor ettiğinde, bir DH8 turboprop uçağın Birmingham Havalimanı’na yaklaşmakta olduğu tesbit edildi. Drone, uçakla aynı yükseklikte bir ilkokulun üstünde gezinmekteydi.
Olay hakkında West Midlands Polisi bilgilendirildi, ancak dron’e ve operatörünü bulamadılar.
Geçen ay Birleşik Krallık Airprox Kurulu raporunda uçaklar ve dron’lar arasında yedi kez yakınlaşma yaşandığı ve son 12 aydaki total rakamın 60’ı bulduğu belirlendi.
İngiliz Havayolu Pilotları Birliği (Balpa), Ulaştırma Departmanı (DfT) ve Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), bir yolcu jetine çarpan dronun olası sonuçlarına ilişkin araştırmaları istiyor.

Eski RAF (Kraliyet Hava Kuvvetleri)üyesi ve British Airways pilotu Steve Landells, bir uçağa çarpması durumunda kontrol edilemeyecek sonuçlar ortaya çıkacağını, motor arızasına veya kokpit ön camının parçalanmasına sebebiyet vereceği konusunda uyarılarda bulundu.
CAA kuralları, dronların 400ft’in üstünde, hava limanları yakınında uçmaması gerektiğini belirtmekte.
Kasım ayında; revize edilen dron kodları, dronecode etiketli yeni bir internet sitesi yayınladı.
Pervasızca dron kullanıcıları caydırıcı amaçlı zorunlu kayıt sistemi devreye giriyor. İllegal kullanıcıların kimlikleri belirlenecek.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör