featured

Havacılık tarihinden çok bilinmeyenler. BSAA – South American Airways Neydi?

İngiltere ile Güney Amerika arasındaki seyahatler şu anda salgının komplikasyonları nedeniyle büyük ölçüde kısıtlanmış durumda. Bununla birlikte, tarihsel olarak, iki bölge arasında güçlü hava bağlantıları olmuştur. Bunun önemli bir örneği, İngiliz Güney Amerika Havayolları‘nın (BSAA) kurulmasıdır.

BSAA, köklerini İngiliz Latin Amerika Hava Yolları’nın (BLAIR-British Latin American Air Lines) kurulduğu 1944’ün başlangıcına kadar götürür. Bu şirket esasında, İngiltere’nin Royal Mail Lines, Lamport & Holt Line, Booth Steamship Company, Blue Star Line ve Pacific Steam Navigation Company gibi deniz taşımacılık şirketlerin gereksinimlerini karşılamak için kuruldu. Bu şirketlerin Güney Amerika operasyonlarında desteğe ihtiyacı vardı.

Bununla birlikte, İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde, yeni İngiliz hükümeti İngiltere’nin hava hizmetlerini karşılayacak üç ayrı devlet havayoluna sahip olmaya heveslendi. British Overseas Airways Corporation (BOAC), Kuzey Amerika, Britanya İmparatorluğu ve Uzak Doğu’da faaliyetlerine devam edecekti. British European Airways’den (BEA) Avrupa ve yurtiçi hizmetlerini yürütmesi istendi. Böylece, Güney Amerika rotalarını kontrol etmeyi transatlantik uzmanına bıraktı. Yıl sona ermeden önce, BLAIR havayolunun adı British South American Airways (BSAA) olarak değiştirildi.

BSAA, Londra’dan Buenos Aires’e düzenli operasyonlar başlattı. Havayolunun Avro Lancastrians uçakları Londra’dan kalktıktan sonra Portekiz-Lizbon, Kanada-Bathurst, Brezilya-Natal, Brezilya-Rio de Janeiro ve Uruguay-Montevideo’da durak yapıyordu.

1 Ocak 1946’da Londra Havalimanı’ndan (Heathrow olmalı) ilk Uluslararası uçuş için kalkış yapıldı. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e giden bu uçuşta 13 personel vardı. Don Bennett ve R. Clifford Alabaster, bir bombardıman uçağından dönüştürülmüş olan Avro Lancastrian Star Light‘ın pilotlarıydı.

BSSA’nın 2 Eylül’de Azorlar, Bermuda ve Jamaika’da duraklarla Londra’dan Venezuela-Caracas’a iki haftada bir uçuş hizmeti yıl boyunca devam etti.

Havayolu için, 1947’nin sonlarında Avro Tudor IV uçağını filosuna katmasıyla birlikte büyük umutlar oluştu. Bu model havayolunun ilk kabin basınçlı uçağıydı. (DC-3 benzeri kuyruk tekerlekli ve 4 adet her biri 1.770 hp, Rolls&Royce Merlin motorlu, 28-32 yolcu koltuklu). BSAA’nın yaptığı sadece transatlantik uçuşlar değildi. BEA ile birlikte 1949’da Berlin Airlift opeasyonunda da yer aldı. Bu opererasyon Rusya-Doğu Almanya ablukasının ortasında kalan Batı Berlin halkına malzeme taşımak için çok önemli insani bir görevdi.

Kazalar ve Bermuda Şeytan Üçgeni

Lansmanını takip eden birkaç yıl içinde, havayolunun uçakları bir dizi kaza yaşadı. 1947’deki Star Dust kazası, Avro Lancastrian‘ın Arjantin’deki Tupungato Dağı‘na çarpmasına ve uçaktaki 11 kişinin ölümüne neden oldu. Uçağın enkazına kapsamlı arama-kurtarma çalışmalarına rağmen erişilemedi, kazadan 50 yıl sonra buzulun erimesi ile uçaktan kalan bazı kalıntılara erişildi.

Bundan sonra, havayolunun Avro Tudor Star Tiger’ı Ocak 1948’de Bermuda‘dan kalktıktan sonra içindeki 31 kişiyle birlikte ortadan kayboldu. Bunda bir yıl sonra, bir Avro Tudor Star Tiger daha uçaktaki 20 kişiyle birlikte kayboldu.

Bu kaybolmalar nedeniyle Tudor’lar seferden kaldırıldı. Bu karar, BSAA’yı uzun menzilli uçaklarından mahrum bıraktı. Hükümet kısa süre sonra BSAA’in BOAC’a katılmasını teklif etti. Ardından BSAA, 1949 Mart ayında BOAC ile birleşti. British South American Airways’in adı, BOAC’ın Güney Amerika Bölümü (South American Division of BOAC) olduktan 1 yıl sonra Ocak 1950 başında tamamen iptal edildi.

BSAA’in ömrü kısa oldu (sadece 5 yıl) ama İngiltere operatörleri için önemli atılımlar atılmasına önayak oldu. On yıllar boyunca İngiliz havacılığının temel dayanağı haline gelecek rotaların önünü açmaya yardımcı oldu.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ AVRO TUDOR Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Avro Lancanstrian

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir