Havacılık şirketi, 2022'de elektrikli deniz uçağı hibriti test edecek - Airline Haber

Havacılık şirketi, 2022’de elektrikli deniz uçağı hibriti test edecek

Uçan bir tekne, bir uçağın yarısı kadar pahalı ve bir feribottan altı kat daha hızlıdır. Uçan tekneler varken uçan arabalara kimin ihtiyacı olur? Havacılık şirketi REGENT, tarafından yapılan bir tür tekne-uçak hibriti olan elektrikli bir deniz uçağının Florida’nın Tampa Körfezi’nde önümüzdeki yıl test edileceğini söyledi.

Havacılık endüstrisinde, bu deniz uçağı, yer etkili araç (GEV-Ground Effect Vehicle) veya yerdeki kanat etkisi (WIG-Wing In Ground Effect) olarak adlandırılan bir kategoriye ait.

Her iki terim de zemin etkisinden, hareketli kanat ile aşağıdaki yüzey arasındaki aerodinamik etkileşimden yararlanarak düz bir yüzeyde (genellikle su) süzülmek üzere tasarlanmış araçları tanımlar. Avantaj, normal uçaklara kıyasla daha yüksek hız ve daha az enerji tüketimidir.

REGENT CEO’su Billy Thalheimer, “Daha önce yapılmış bazı WIG’lerin zayıf dalga toleransına sahip oldukları biliniyor ve bir iskeleden havaya fırlatılması gerekiyor, bu da onları ticari seyahat için uygun hale getirmiyor, dedi. Deniz planörü kalkıştan önce dalgaların üzerinde düşük hızda uçmasına izin vermek için hidrofoiller veya su altı kanatları kullanarak mevcut tasarımları iyileştiriyor, suyu bir tür pist olarak kullanıyor. Kalabalık limanlarda çalıştırılamıyorlar ” dedi.

Deniz aracı uçmadığı zamanlarda tıpkı bir tekne gibi limana yanaşabilir. Ve havalandıktan sonra, mevcut pil teknolojisi ile bir saate kadar 180 mil hızla suyun birkaç metre üzerinde uçabilir.

Şirket, Nisan ayında ilk prototipini tanıttı. Testler plana göre giderse, ilk Ticari Deniz Kanatları 2025 yılında piyasaya çıkacak. İlk modeller yaklaşık 12 yolcu kapasiteli olacak. Gelecek sürümlerde yaklaşık 50 ila 100 yolcu için yer olacak.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Royal Brunei Havayolları kabin ekibi dünyanın en iyisi seçildi

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.