Havaalanında koli bandıyla sarılmış 1.500’den fazla canlı kaplumbağa ele geçirdi

Havaalanında koli bandıyla sarılmış 1.500’den fazla canlı kaplumbağa ele geçirdi

Polis, Filipinler’deki, Manila havaalanında koli bandıyla sarılmış 1.500’den fazla canlı kaplumbağa ele geçirdi.

Sahipsiz dört adet bagajda bulunan ve piyasa değeri 4,5 milyon pesodan fazla plan 60,000 £; 86,631 $) kaplumbağalar polis tarafından ele geçirildi.

Polis, kuryelerin yasadışı vahşi yaşam kaçakçılığı için ağır cezalar olduğunu öğrendikten sonra çantalarını terk ettiğine inanıyor.

Yakalandıkları taktirde, iki yıl hapiste ve 200.000 pesoya kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerdi.

IUCN’nin Kırmızı Tehdit altındaki türler listesinde savunmasız olarak kabul edilen Sulcata Kaplumbağaları da dahil olmak üzere toplam 1.529 kaplumbağa, Pazar günü Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’nda geliş terminalinde dört adet teslim alınmamış bagajda bulundu.

Gümrük Yetkilileri, kaplumbağaların Hong Kong’dan Filipin Havayolları uçağına binen Filipinli bir yolcu tarafından terk edildiğini bildirdi.

Yolcunun, “yasadışı hayvan ticaretine ve cezalarına karşı bilgilendirilmesinden” haberdar olduktan sonra bagajlarını terk ettiğini düşündüklerini belirtti.

Kaplumbağalar şimdi Vahşi Yaşam İzleme Birimi’ne devredildi.

Kaplumbağalar genellikle egzotik evcil hayvanlar olarak tutulur, ancak bazen geleneksel tıpta da kullanılabiliyor veya Asya’nın bazı bölgelerinde yiyecek olarak da servis edilebiliyor.

Kemikleri tıpta kullanılmak üzere toz haline getirilirken, etleri bazıları tarafından afrodizyak olarak kabul edilir.

Geçtiğimiz hafta 3 bin 300 domuz burunlu kaplumbağa Malezya’ya tekne ile kaçırılmaya çalışılmış ancak bu girişim Malezya sahil güvenlik birimleri tarafından engellenmişti.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.